Straż graniczna zatrzymała pod Krakowem czterech Syryjczyków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Czterech cudzoziemców oraz sześć fałszywych dokumentów zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej na krakowskim lotnisku, po przylocie z Aten.

 – Wcześniej Syryjczycy nielegalnie przedostali się z Turcji na terytorium Grecji. Żaden z nich nie posiadał dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium Polski. Żaden nie planował również pozostać w naszym kraju – mówi major Dorota Kądziołka z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.

Dwójka nielegalnych migrantów planowała przedostać się do Holandii, wykorzystując w tym celu bułgarski dokument, należący do innej osoby oraz podrobione polskie i belgijskie dowody osobiste. Trzeci z mężczyzn podczas podróży do Niemiec zamierzał wykorzystać fałszywy rumuński dokument.

Ostatni z cudzoziemców w ciągu 10 lat od opuszczenia Syrii, zamieszkiwał kolejno w Jordanii, Turcji i Grecji. Po dotarciu do Aten, pięciokrotnie podejmował próby wylotu z Grecji, za każdym razem posługując się innym fałszywym dokumentem. Ostatecznie, na pokład samolotu dostał się na podstawie szwedzkiego dokumentu tożsamości. Celem podróży mężczyzny była Norwegia.

Cudzoziemcy po zatrzymaniu zostali przesłuchani, a następnie przedstawiono im zarzuty związane z przekroczenie granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz podrobienia dokumentów.