Szkolna higienistka, centrum zdrowia psychicznego, walka o prawa kobiet. Partia Razem przedstawiła program

fot. LoveKraków
Kandydaci partii Razem do Rady Miasta Krakowa zapowiedzieli walkę o prawa kobiet oraz osób LGBT+, a także budowę centrum zdrowia psychicznego.
Partia Razem przedstawiła swoich kandydatów do Rady Miasta Krakowa. Posłanka Daria Gosek-Popiołek, która w wyborach na prezydenta miasta poparła Łukasza Gibałę z Krakowa dla Mieszkańców, podkreślała, że w wyborach do Sejmu jej ugrupowanie pokazało, że wspólnota i współpraca to nie tylko hasła. – Pokazałyśmy, że w polityce liczy się solidarność – mówiła Gosek-Popiołek. Stwierdziła, że teraz przyszła pora na zmiany w krakowskim samorządzie.

Współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg podkreślał podczas konferencji prasowej, że Kraków tej zmiany potrzebuje. – Dojrzał do tego, by nie rządziły już nim interesy deweloperów. I żeby nie zamieniać ich rządów na rządy hotelarzy – mówił Zandberg. Podkreślił, że miasto musi skończyć z wyprzedażą gminnego majątku. – Trzeba zadbać o to, by samorząd budował nowe mieszkania, by obniżyć koszty życia w Krakowie – dodał polityk.

Walka o prawa kobiet

Gosek-Popiołek przekonywała, że w czasie swojej działalności sejmowej pokazywała, że można walczyć o prawa kobiet i lepszy komfort życia dla nich. – Ale w polityce liczy się drużyna. Będę wspierać naszych fantastycznych kandydatów do rady miasta: Olę, Olę, Anię, Emilię, Michała, Zuzę i Natalię – mówiła posłanka. – To osoby, dla których interes mieszkańców, będzie interesem najważniejszym – podkreślała.

Kandydaci partii Razem, startujący ze wspólnych list z Krakowem dla Mieszkańców, zapowiedzieli przywrócenie funkcji szkolnej higienistki, jak również to, że w każdy rejon miasta będą dojeżdżać autobusy komunikacji miejskiej: z częstotliwością minimum co 15 minut. Padły też obietnice, dotyczące 20-procentowych zniżek na wejście do wszystkich miejskich instytucji kultury, budowy centrum zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, a także tworzenia nowych parków rzecznych.

Podczas konferencji dużo było mowy o równości i prawach kobiet. – Od bardzo wielu lat zajmuję się tymi tematami. Walczę o prawa kobiet, prawa osób LGBT+, a także zwierząt, osób pracujących – mówiła Aleksandra Owca, radczyni prawna, startująca jako „jedynka” w okręgu nr 2 (Prądnik Biały, Krowodrza).

– Równość to jest temat, który zawsze musi być rozumiany wieloaspektowo. W kategoriach miejskich grupą, która w szczególnie jaskrawy sposób doświadcza wykluczenia, są osoby starsze. Cierpią nie tylko przez bariery architektoniczne, ale również przez brak odpowiedniej komunikacji ze strony urzędów czy instytucji. Mamy w naszym programie stworzenie okienka dla seniorów w Urzędzie Miasta Krakowa – zapowiedziała Owca.

Hotelarskie imperium

Pojawiła się również krytyka pod adresem niektórych kandydatów na prezydenta. Zuzanna Piekarz (dwójka z okręgu nr 3 – Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki) mówiła o tym, że „jeden z nich ma hotelarskie imperium”. – Czy taka osoba będzie potrafiła zadbać o potrzeby mieszkaniowe krakowian? – dopytywała.
News will be here