Tajemnicze kręgi na Błoniach. Skąd się wzięły? [ZDJĘCIA]

fot. Materiały prasowe

Na Błoniach, nieopodal głównego wejścia do parku Jordana, pojawił się czterdziestometrowy krąg w trawie. To błędnik, zwany też ślimakiem – wąska ścieżka wijąca się po trawniku, labirynt z przeszłości.

Dawniej taka atrakcja znajdowała się w parku Jordana. Współczesny ślimak został stworzony przez Małopolski Instytut w Krakowie z okazji XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Podczas wydarzenia, które odbędzie się 18–19 września, będzie można m.in. wziąć udział w spacerach i oprowadzeniach z przewodnikami, obejrzeć wystawę plenerową o historii parku oraz poznać gry i zabawy ruchowe, które uprawiano w parku Jordana u początków jego istnienia.

Początki w XIX w.

Pierwszy w Krakowie błędnik powstał w XIX wieku w parku stworzonym przez dra Henryka Jordana. Ten lekarz i społecznik przykładał ogromną wagę do harmonijnego rozwoju ciała i umysłu, co znalazło odbicie w założeniach parku.

Reprezentacyjna, centralna część parku miała służyć do celów rekreacyjnych i edukacyjnych. Pozostały teren zajmowało 12 numerowanych boisk (tak wówczas nazywano różnego rodzaju przestrzenie do uprawiania sportu) wyposażonych w sprzęt specjalnie sprowadzany z zagranicy. Urządzenie parku i program zajęć dla dzieci i młodzieży były inspirowane rozwiązaniami, które Jordan obserwował w Szwecji, Szwajcarii czy w Niemczech. Błędnik stanowił jedno z dodatkowych boisk, podobnie jak krążnik i strzelnica.

– Zabieg Jordana z końca XIX wieku jest nadal inspirujący. Forma zwoju pozwala trenować nie tylko ciało, ale i orientację przestrzenną, równowagę i koncentrację. Według badań współczesnych naukowców chodzenie po labiryncie zwiększa aktywność mózgu, co pozytywnie wpływa na ogólną kondycję – tłumaczą organizatorzy.

Powrót

W Stanach Zjednoczonych od dobrych kilku lat takie „labirynty” przeżywają renesans jako element wyposażenia placów zabaw. Po tę formę aktywności sięgają także wspólnoty religijne, które traktują ją jako rodzaj „chodzonej medytacji” czy też metafory życia duchowego.

Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza do korzystania z błędnika oraz do zwiedzania parku im. H. Jordana podczas XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, 18–19 września.

W ramach XXIII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 18–19 września będzie także można zwiedzać dawną Miejską Kasę Oszczędności w Krakowie (ul. Szpitalna 15) oraz kościół i klasztor Pijarów (ul. Pijarska 2).

Pełny program wydarzeń na: dnidziedzictwa.pl/program/

Dziewczęta bawiące się na błędnik w parku, koniec XIX w MWL CM UJ
Dziewczęta bawiące się na błędnik w parku, koniec XIX w MWL CM UJ

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza
Interesuje Cię zakup mieszkania w dzielnicy Krowodrza? Sprawdź oferty portalu GetHome: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/krakow/krowodrza
comments powered by Disqus