To będą święta inne niż wszystkie. Na odległość i bez poświęcenia pokarmów

Takich obrazków w tym roku nie zobaczymy fot. Joanna Adamik/Archidiecezja Krakowska

Polski episkopat wydał zalecenia dotyczące obchodów Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych. Najważniejsze dni w roku liturgicznym będą tym razem wyglądać zupełnie inaczej niż zwykle.

Do Wielkanocy zostały jeszcze trzy tygodnie. Polscy biskupi, reagując na zalecenia rządu ale też na wskazania Watykanu, wydali zalecenia dotyczące sprawowania liturgii w najbliższych tygodniach. Jak dotąd, nie zostały podane szczegółowe informacje dotyczące krakowskich obchodów Wielkiego Tygodnia – ale ogólnopolskie zalecenia zostały opublikowane na stronie archidiecezji, a abp Marek Jędraszewski, jako Zastępca Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, jest podpisany pod dokumentem.

Spowiedź i komunia

Biskupi przypominają najpierw o obowiązującym ograniczeniu liczby uczestników zgromadzeń do 50 osób. Zalecają korzystanie z transmisji nabożeństw i zachęcają księży, by w zamian za to pozostawiali kościoły otwarte, umożliwiając indywidualną modlitwę.

Problem pojawia się w związku ze spowiedzią. Biskupi przypominają, że rozgrzeszenie ogólne można stosować tylko w ściśle określonych warunkach, nie można odbywać spowiedzi przez telefon czy internet, a odwołanie wielu rekolekcji czy nabożeństw może być okazją, by księża więcej czasu poświęcili na spowiadanie wiernych. W obecnych warunkach można odbyć spowiedź nie w konfesjonale, ale w innym miejscu, które pozwala na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa – np. w sali katechetycznej, kaplicy czy w zakrystii.

Część wiernych ma też duże opory wobec przyjmowania komunii na rękę. Choć jest to teraz wersja preferowana, biskupi dopuszczają też rozdawanie komunii do ust, przy czym precyzują, że albo powinien ją wówczas rozdawać inny ksiądz, albo komunia do ust powinna być udzielana później, po rozdaniu tym osobom, które przyjmują na rękę.

Najważniejsze dni

Największe zmiany dotyczą Triduum Paschalnego. Uczestnictwo w tych nabożeństwach nie jest obowiązkowe, ale zwykle są to uroczystości, które gromadzą bardzo dużą liczbę wiernych. Tym razem będzie inaczej.

W Wielki Czwartek w Mszy Świętej Krzyżma, na którą zwykle przyjeżdżają księża z całej diecezji, w tym roku powinni wziąć udział tylko najbliżsi współpracownicy biskupa. W wieczornej liturgii powinno się opuścić obrzęd umycia nóg.

Biskupi zalecają, by w Wielką Sobotę zrezygnować z organizowania obrzędu poświęcenia pokarmów. W zamian za to proponują obrzęd błogosławieństwa pokarmów w domu, przed śniadaniem wielkanocnym.

Podczas sobotnich i niedzielnych liturgii księża powinni zrezygnować z obrzędów pokropienia wiernych wodą.

Nabożeństwa Triduum Paschalnego będą transmitowane w telewizji, prawdopodobnie można się też spodziewać, że poszczególne parafie będą organizować transmisje w internecie.

Pełną treść zaleceń można znaleźć TUTAJ.

comments powered by Disqus