Tragedia przy ul. Domagały. Rozpoczęły się kontrole żurawi w całej Małopolsce

Wypadek przy ul. Domagały fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wojewoda małopolski wydał Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego polecenie przeprowadzenia w trybie pilnym kontroli dźwigów i żurawi pracujących na budowach w Małopolsce.

 – Pierwsze zespoły kontrolne już przystąpiły do czynności. Wyniki kontroli zostaną omówione po ich zakończeniu – poinformowało biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Silny poryw wiatru przewrócił dziś żuraw budowlany o wysokości 22-25 m na jednej z budów w Krakowie (przy ul. Domagały). Poszkodowane zostały cztery osoby. Jedna zginęła na miejscu, dwie zostały przewiezione do krakowskich szpitali – niestety jedna z nich zmarła.

Inspektorzy, oprócz kontroli na terenie województwa, nawiązali kontakt z kierownikami budów, przypominając o spoczywających na nich obowiązkach związanych z właściwym zabezpieczeniem takich obiektów jak dźwigi czy żurawie budowlane. – Ma to szczególne znaczenie wobec dynamicznej sytuacji pogodowej, która ma się utrzymywać w najbliższym czasie – podkreślają przedstawiciele urzędu wojewódzkiego.