W ilu krakowskich tramwajach nie ma klimatyzacji?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne poinformowało, że 20 wagonów NGT6 jes już wyposażonych w klimatyzację. System chłodzący posiada już prawie 80 proc. krakowskich tramwajów.

 

Klimatyzacja jest obecnie standardem w zamawianych przez MPK nowych pojazdach szynowych. Tak nie było ponad dwie dekady temu, gdy w Krakowie zaczęły kursować niskopodłogwce kanadyjskiego koncernu Bombardier Transportation. Pierwsze wyjechał na ulice 14 lutego 2000 roku i obsługiwały nieistniejącą dziś linię nr 36.

20 z 50 wagonów NGT6 z klimatyzacją

Po krakowskich ulicach kursuje dziś 50 wagonów NGT6 trzech serii. Od 2020 roku przewoźnik wyposażył w klimatyzację 20 z 24 pojazdów trzeciej serii. Ostatnie cztery z najpóźniej dostarczonych mają mieć możliwość chłodzenia do końca roku. Do przebudowy pozostanie jeszcze 26 starszych Bombardierów. Zapewnienie klimatyzacji w wagonach pierwszej serii będzie wymagało znacznie większego zakresu przebudowy, obejmującego wnętrza pojazdu w celu montażu urządzeń chłodzących.

MPK informuje, że od około pięciu lat klimatyzowane są wszystkie autobusy znajdujące się we flocie dominującego na krakowskich drogach i torowiskach miejskiego przewoźnika.