Weekend pełen atrakcji: Festiwal Opera Rara, Babski Comber i urodziny Tadeusza Kościuszki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal Opera Rara, „Śpiewogranie” na Starym Kleparzu, teatralne premiery, a także bezpłatne zwiedzanie kopca i Muzeum Kościuszkowskiego. Co jeszcze będzie się działo w weekend? Sprawdźcie!

Festiwal Opera Rara

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris, Cricoteka, Teatr Łaźnia Nowa i Teatr Słowackiego. To właśnie w tych miejscach publiczność będzie mogła usłyszeć powstałe na przestrzeni kilku stuleci kompozycje operowe. W programie znalazły się utwory nieznane lub przez lata zapomniane. Nie brakuje też nowości.

Festiwal Opera Rara potrwa do 18 lutego. W weekend mieszkańcy miasta i turyści będą mogli zobaczyć operę „Solaris” na podstawie jednej z najsłynniejszych powieści Stanisława Lema. W sztuce miejsce tradycyjnego wokalu zajmie śpiew generowany za pomocą algorytmu komputerowego, wspomaganego sztuczną inteligencją i wzbudzany głosami aktorów.

Babski Comber

Po latach do miejskiego kalendarza obrzędowego powraca zapomniany, krakowski zwyczaj – Babski Comber. Ta wywodząca się ze średniowieczna ludowa zabawa zapustna odbywała się w różnych regionach Polski aż do połowy XIX wieku, jednak szczególnie zapisała się w historii Małopolski.

Comber w Krakowie obchodzony był w Tłusty Czwartek, a organizowały go przekupki, głównie z Czarnej Wsi, Łobzowa i Nowej Wsi. By przypomnieć ten stary zwyczaj, Muzeum Krakowa zaprasza w sobotę na Stary Kleparz, gdzie odbędzie się „Śpiewogranie”. Start o godz. 12:00.

Święto Rynku Podziemnego

Darmowe wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spacer miejski. To wszystko złożyło się na święto Rynku Podziemnego, które powoli dobiega końca. W tym roku wspólne „drążenie miasta” odbywa się pod hasłem „Wschód”.

– Rozpoczynamy nowy cykl tematyczny poświęcony kierunkom świata, aby zobaczyć wpływy z różnych stron, które ogniskowały się w Krakowie. Ze względu na to, iż ostatnio bardzo blisko nam do wschodu, nie tylko historycznie, stwierdziliśmy, że zaczniemy właśnie od tego kierunku – wyjaśniał w rozmowie z LoveKraków.pl Szymon Jarosiński z Rynku Podziemnego, oddziału Muzeum Krakowa.

W sobotę 3 lutego mieszkańcy miasta i turyści będą mogli wziąć udział w warsztatach malowania ikon na szkle. – Podczas zajęć wykonamy ikonę na szkle techniką mieszaną. Inspiracją będzie dla nas huculska sztuka ludowa, która charakteryzuje się dekoracyjnością oraz nasyconą kolorystyką. Ikony huculskie pozbawione są idealizacji, aby ukazać ludzkie oblicze świętych i wzmocnić ich więź z wiernymi – informują organizatorzy.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 11:00. Czas trwania to około 5-6 godzin. Koszt udziału wynosi 35 zł.

„Premiera, która poszła nie tak” w Teatrze Variete

Teatr Variete zaprasza na jedną z najzabawniejszych komedii ostatnich lat. „Premiera, która poszła nie tak” to pełna zaskakujących zwrotów akcji opowieść o fikcyjnej trupie teatralnej Cornley Drama Society, która postanawia wystawić sztukę kryminalną z lat 20.

– Wszystko po kolei idzie nie tak, jak powinno. Scena płonie, zapada się, zewsząd spadają rekwizyty, a pomylenie tekstu jest w tym wypadku najmniejszym problemem. Cały spektakl to walka z przeciwnościami losu – opowiada Kamil Krupicz, aktor i asystent reżysera.

Premiera przedstawienia 3 i 4 lutego.

„Zaproszenie” w Łaźni Nowej

Nowy tytuł pojawił się także na afiszu Teatru Łaźnia Nowa. „Zaproszenie” to autorski projekt teatralny Anny Karasińskiej, jednej z najciekawszych reżyserek w polskim teatrze. Przygotowując spektakl artystka spędziła w Nowej Hucie kilka miesięcy, a pracę rozpoczęła na początku lata.

– Pora roku zwróciła moją uwagę na wybujałą, niekontrolowaną przyrodę, przerastającą dominujący układ architektonicznych sekwencji i powtórzeń. Miałam wrażenie bycia w miejscu wyjętym spod upływu czasu, nieprzynależącym do żadnej z epok. Na poziomie ludzkim uderzyło mnie niezwykle przyjazne nastawienie i uprzejmość mieszkańców, a także panujący tutaj gdzieś podskórnie smutek. A może jakieś inne ciche, ciężkie uczucie – opowiada Anna Karasińska.

Premiera „Zaproszenia” 1 lutego. Spektakl będzie można zobaczyć także w najbliższą sobotę i niedzielę.

Urodziny Tadeusza Kościuszki

W niedzielę 4 lutego Kraków świętować będzie 278. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji kopiec oraz Muzeum Kościuszkowskie będzie można zwiedzać bezpłatnie, również w turach z przewodnikiem. Z kolei dla dzieci przygotowano ciekawe warsztaty edukacyjne o Kościuszce – Superbohaterze.

Oprowadzanie z przewodnikiem

4 lutego młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w bezpłatnym oprowadzaniu z przewodnikiem po wystawie stałej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny” w Muzeum Kościuszkowskim. Tury z przewodnikiem rozpoczną się o godz. 12:00 i 13.30, a w razie dużego zainteresowania także o 15.00. Zbiórka w recepcji Muzeum Kościuszkowskiego. Po zwiedzaniu wyjście na kopiec. Obowiązują zapisy mailowe: edukacja@kopieckosciuszki.pl

Warsztaty dla dzieci

Warsztaty „Bądź jak Kościuszko – rozwijaj w sobie MOCe emocjonalno-społeczne!” będą okazją do poznania realnego superbohatera. W przeciwieństwie do Spidermana, Batmana czy Aquamana, Tadeusz Kościuszko istniał naprawdę i ratował świat, tworząc niesamowite rzeczy, które stanowią podwaliny współczesności.

– Podczas specjalnej edycji warsztatów z zakresu kościuszkowskiej edukacji emocjonalnej uczestnicy będą mogli poznać zarówno mocne strony superbohatera – Tadeusza Kościuszki, jak i swoje. Będzie mogło to stanowić bazę dla rozwoju adekwatnego poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dodatkowo, w czasie zaproponowanej gry edukacyjno-strategicznej „Rycerze MOCy” uczestnicy będą mogli poćwiczyć ważne we współczesnym świecie umiejętności, takie jak współdziałanie i współodpowiedzialność za podejmowane decyzje – wyjaśnia Komitet Kopca Kościuszki.

Poza udziałem w warsztatach, spotkanie będzie doskonałą okazją, żeby zwiedzić Muzeum Kościuszkowskie, a także sięgnąć szczytu swoich możliwości i wspiąć się na kopiec. Część warsztatową poprowadzą specjalistki z Fundacji Niezależny Instytut Edukacji Emocjonalnej dr Anna Łachowska i dr Katarzyna Wanat.

Warsztaty adresowane są do dzieci od trzeciej do ósmej klasy szkoły podstawowej. Czas trwania to około 3 godziny – będzie możliwość udziału w całości wydarzenia lub rezygnacji z gry po około 1,5 godziny. Start o godz. 10:15. Zapisy: edukacja@kopieckosciuszki.pl

Mała Strawa pod kopcem Wandy

Fundacja EcoTravel zaprasza w niedzielę na rodzinne kameralne spotkanie przy ognisku pod kopcem Wandy. – Tego dnia wejdziemy na kopiec i jeśli tylko pogoda na to pozwoli, zobaczymy zachodzące słońce nad kopcem Krakusa. Potem zejdziemy i wspólnie rozpalimy ognisko, a kto sobie przyniesie coś do pieczenia to na ognisku sobie upiecze – kijaki zapewniany – informują organizatorzy.

Dlaczego Mała Strawa? – A to dlatego, że planujemy właściwe wydarzenie na rozpoczęcie lata, jak to miało miejsce w zeszłym roku. Mała Strawa też dlatego, że od tego pierwszego lutowego spotkania w 2022 roku powstała idea wspólnego gromadzenia się pod Kopcem Wandy przy ognisku i wspominania Wandy. To okazja aby spotkać się i porozmawiać, a nic tak nie uprzyjemnia rozmowy jak migocące płomienie ogniska – tłumaczy Fundacja EcoTravel.

Spotkanie odbędzie się 4 lutego o godz. 16:30.

Co się dzieje za klasztornym murem?

Przed nami kolejna odsłona „Pijarskich spotkań ze sztuką”. W niedzielę o godz. 16:00 w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Pijarskiej 2 odbędzie się spotkanie poświęcone tematowi życia zakonnego w malarstwie pt. „Co się dzieje za klasztornym murem?”.

Podczas wydarzenia o. Eugeniusz Grzywacz, pijar, historyk sztuki i kulturoznawca, podejmie próbę pokazania tego znajdującego się obok nas nieco innego świata oczami artystów, wśród których nierzadko znaleźli się malarze zakonni. Ich obrazy opowiadają o życiu toczącym się poza furtą klasztorną, tym życiu wspólnotowym i indywidualnym, o regule dnia codziennego i o ich osobistym doświadczeniu szukania Boga. Ukazują dzieje mnichów i zamieszkiwanych przez nich zabudowań, z perspektywy czasów sobie współczesnych i życia toczącego się poza klasztornymi murami.

Uzupełnieniem prezentacji będzie koncert w wykonaniu Wassima Ibrahima (wokal, oud) i Tomasza Sobańca (daf, darabukka, bęben renesansowy). Muzycy i zarazem wykładowcy Akademii Muzycznej w Krakowie zaproszą do wysłuchania dźwięków Orientu. Będzie to muzyczna podróż po krajach i ich kulturze muzycznej, gdzie rodziły się pierwotne formy życia zakonnego.

Wstęp wolny.

Spacer „Wokół Szopki”

To już ostatni moment na zobaczenie wszystkich szopek w przestrzeni Krakowa. Kolorowe arcydzieła nawiązujące do architektury miasta i Bożego Narodzenia gościć będą w witrynach sklepów, hoteli czy specjalnych gablotach na placach tylko do niedzieli 4 lutego.

Na stronie www.wokolszopki.pl dostępny jest darmowy spacerownik. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Niedzielne atrakcje w Teatrze KTO

Teatr KTO na krakowskim Podgórzu zaprasza na spektakle i warsztaty dla dzieci pod hasłem „KTO zostawia ślady?”. W każdą niedzielę o godz. 12.00 prezentowane są przedstawienia dziecięce i familijne, a zaraz po nich o godz. 13.15 odbywają się warsztaty twórcze.

Co zaplanowano na 4 lutego? – Nasza najmłodsza widownia usłyszy nieco „Spóźnioną Opowieść Wigilijną”, którą przygotował jedyny i niepowtarzalny Pjoter przy akompaniamencie swojego magicznego Dźwiękomatu – zapowiada Teatr KTO.

Po spektaklu odbędą się warsztaty twórcze, które poprowadzi edukatorka Anna Kwiatkowska.