Weekend pełen atrakcji: Kiermash, szopki w Pałacu Krzysztofory i otwarcie Klubu Płaszów

fot. MICHAŁ ZIĘBOWICZ/MAT. PRASOWE KIERMASHU

Targi mody i designu zagoszczą w hali Cracovii, przed oknem papieskim rozbłyśnie 14-metrowa jodła, a w Płaszowie otworzy się nowy klub kultury. W weekend będzie się działo!

Jarmark Bożonarodzeniowy

Muzyka, grzaniec, świąteczne ozdoby i różne pyszności. To wszystko czeka na mieszkańców miasta i turystów na Rynku Głównym w ramach tradycyjnego Jarmarku Bożonarodzeniowego.

Wśród oferowanych produktów nie brakuje ręcznie malowanych baniek, ozdób choinkowych, świątecznych stroików, biżuterii, pamiątek, zabawek, świec, wyrobów ceramicznych czy skórzanych. Nieodłącznym elementem jarmarku są występy artystyczne. Na scenie w samym sercu miasta można zobaczyć zespoły ludowe, chóry czy dzieci z krakowskich szkół.

W sobotę o godz. 11:30 spod Barbakanu wyruszy korowód kolędniczy. Przy dźwiękach pastorałek i kolęd uczestnicy przemaszerują na Rynek Główny. Tam o godz. 12:30 odbędzie się prezentacja grup kolędniczych.

Szczegółowy program Jarmarku Bożonarodzeniowego dostępny TUTAJ.

Targi na placu Wolnica

Aby poczuć atmosferę świąt, warto odwiedzić nie tylko krakowski rynek, ale także plac Wolnica, gdzie zagościły targi bożonarodzeniowe. Na stoiskach można znaleźć ręcznie zdobione ozdoby choinkowe, ceramikę, biżuterię, skarpetki czy ekologiczne wyroby z drewna. Nie brakuje też regionalnych przysmaków.

Targom towarzyszą występy artystyczne, koncerty, przedstawienia teatralne, warsztaty, a także specjalna kolejka. Jej wagoniki, ozdobione świątecznymi motywami i ciepłymi światełkami, przywołają nostalgiczny urok Świąt Bożego Narodzenia. Targi potrwają do 17 grudnia.

Świąteczna odsłona Kiermashu

Targi mody niezależnej i designu wracają w świątecznej odsłonie. W weekend 16 i 17 grudnia hala Cracovii wypełni się nietuzinkową modą, naturalnymi i ekologicznymi kosmetykami, rożnymi gadżetami i akcesoriami.

Oczywiście nie zabraknie pomysłów na świąteczne upominki. Od choinkowych ozdób, przez zimowe smakołyki, aż po biżuterię i tradycyjne skarpety. Podczas wydarzenia będzie można także wstąpić do strefy Art&Food Bazar i spróbować kulinarnych specjałów od lokalnych dostawców.

Rozświetlenie choinki przed oknem papieskim

W sobotę 16 grudnia po raz 17. rozbłysną światełka na choince przy Franciszkańskiej 3. W tym roku bohaterką wydarzenia jest pochodząca z Nadleśnictwa Dębica 14-metrowa jodła pospolita, który liczy około 40 lat.

Uroczyste rozświetlenie choinki odbędzie się o godz. 17:00, a poprzedzi je wspólne kolędowanie z Akademią Mała Ciupaga. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami, a abp Marek Jędraszewski wręczy nagrodę zwycięzcom gry miejskiej.

Pojawi się także bajkowa postać „Pani Choinki”. Chętni zaś otrzymają jodłowe gałązki, które tradycyjnie rozdawać będą przedstawiciele Lasów Państwowych.

Spacer śladem szopek

Szopki krakowskie po raz kolejny opanowały całe miasto. Można zobaczyć je w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych, a także w odpowiednio podświetlonych, wolno stojących gablotach.

Tegoroczna trasa spaceru „Wokół Szopki” została skomponowana z muzycznych motywów Krakowa. Wędrując po Starym Mieście oraz jego okolicach, zwiedzający będą wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll.

Darmowy spacerownik można pobrać ze strony www.wokolszopki.pl. Zawiera on nie tylko propozycję trasy wycieczki po Krakowie, ale także opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Szopki w Pałacu Krzysztofory

Najnowsze dzieła szopkarzy można podziwiać w siedzibie Muzeum Krakowa przy Rynku Głównym 35. W tegorocznym Konkursie Szopek Krakowskich zmierzyło się aż 232 prace. To absolutny rekord.

Szopki krakowskie, choć są mocno zakorzenione w tradycji, często nawiązują do aktualnych wydarzeń i komentują rzeczywistość. W tym roku można znaleźć odniesienia do Roku Włodzimierza Tetmajera, 45-lecia wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO czy Roku Mikołaja Kopernika. Upamiętniona została także postać śp. Macieja Moszewa, najbardziej utytułowanego szopkarza w historii Konkursu Szopek Krakowskich.

Wystawa pokonkursowa potrwa do 25 lutego 2024 roku.

Otwarcie Klubu Płaszów

Nowoczesny budynek z salą widowiskową, salami edukacyjnymi, dostosowany do potrzeb najmłodszych oraz osób z niepełnosprawnościami. Na dodatek w otoczeniu zieleni. Mowa o Klubie Płaszów – nowej filii Centrum Kultury Podgórza przy ul. Gumniska 32.

Uroczyste otwarcie domu kultury oraz sąsiadującego z nim parku Ogród Płaszów odbędzie się w sobotę 16 grudnia o godz. 12:00. Po zakończeniu części oficjalnej, aż do godz. 19:00 będzie można uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, wykładach oraz wybranych zajęciach pokazowych z oferty Klubu Płaszów – dla wszystkich grup wiekowych.

Sporo atrakcji zaplanowano także w niedzielę 17 grudnia. W godz. 12:00–19:00 na mieszkańców miasta czekać będą m.in. warsztaty plastyczne, warsztaty origami, warsztaty artystyczne, spektakl teatralny dla dzieci, warsztaty tworzenia biżuterii soutache dla dorosłych. Nie zabraknie też akcentu muzycznego. O godz. 17:00 odbędzie się koncert „Człowieczy los”, podczas którego Zoriana Grzybowska wykona największe przeboje Anny German.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny.

Teatr Groteska otwiera drzwi dla najnajów

Takiego spektaklu nie było jeszcze na deskach Teatru Groteska. „W trawie. Laboratorium sensoryczne” to przedstawienie adresowane do dzieci od 1. do 4. roku życia. Za pomocą zmysłów najmłodsi widzowie będą mogli wspólnie odkrywać niezwykły mikroświat przyrody. Na scenie pojawią się takie stworzenia jak mrówka, ćma czy żuk.

Premiera pierwszego w historii Groteski spektaklu dla najnajów już 16 grudnia.

Giełda Winyli w Galerii Kazimierz

Tysiące płyt winylowych, CD oraz kaset czekać będzie na mieszkańców Krakowa i gości w najbliższy weekend w Galerii Kazimierz. Wśród gatunków muzycznych nie zabraknie elektroniki, bluesa, jazzu, rocka, reggae, metalu, country czy muzyki klasycznej. Będzie można znaleźć zarówno dzieła polskich wykonawców, jak i zagranicznych.

W sobotę organizatorzy zapraszają w godz. 10:00–21:00, a w niedzielę w godz. 10:00–20:00.

Odsłonięcie kurtyny w Teatrze Słowackiego

W niedzielę 17 grudnia publiczność po raz pierwszy będzie mogła zobaczyć nową, ręcznie tkaną kurtynę Teatru Słowackiego. To monumentalne dzieło sztuki współczesnej zaprojektowane przez krakowską artystkę Małgorzatę Markiewicz.

Kurtyna kobiet jest niecodzienną formą uczczenia 130. rocznicy powstania Teatru Słowackiego. Znajdują się na niej nazwiska 130 krakowianek, które ze względu na swoją działalność w różnych sferach życia społecznego, patriotycznego i artystycznego zasługują na naszą pamięć.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00. Uroczystemu odsłonięciu kurtyny towarzyszyć będzie występ artystyczny w reżyserii i choreografii Katarzyny Anny Małachowskiej oraz wręczenie Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego.

Banksy w Krakowie

Na Kazimierzu można zobaczyć 150 dzieł najbardziej tajemniczego współczesnego artysty. Przy ul. Berka Joselewicza 21 w postindustrialnych wnętrzach, gdzie dawniej mieściła się fabryka platerów, srebra i wyrobów metalowych, powstało Muzeum Banksy’ego. Jego pomysłodawcą jest Hazis Vardar, menadżer sztuki i dyrektor siedmiu europejskich teatrów.

Krakowska wystawa przybliża twórczość legendarnego artysty, którego tożsamość wciąż pozostaje wielką niewiadomą. Przypuszcza się, iż słynny grafficiarz pochodzi z Wielkiej Brytanii, bo właśnie tam w latach 90. ubiegłego wieku zaczęły pojawiać się charakterystyczne prace. Obecnie dzieła Banksy’ego można spotkać na ulicach całego świata m.in. w Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Los Angeles, Neapolu, Amsterdamie, Wenecji, Kijowie czy Betlejem.