Weekend pełen atrakcji: Krakowski Kiermasz Książki, Pochód Kopernikański i Narodowe Czytanie

Krakowski Kiermasz Książki fot. MARIA KANTOR/LOVEKRAKOW.PL

Literacka uczta w sercu miasta, plenerowe widowisko pełne tańca, muzyki i astronomii oraz wspólne czytanie „Nad Niemnem” to tylko niektóre z kulturalnych propozycji na weekend.

Krakowskie Miodobranie

W dniach 8–10 września plac Wolnica stanie się miejscem wielkiego święta miodu i pszczół. Wszystko za sprawą 30. edycji Krakowskiego Miodobrania, czyli imprezy organizowanej od prawie 30 lat przez Zrzeszenie Pszczelarzy Krakowskich. Głównym celem wydarzenia jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły.

Krakowskie Miodobranie to świetna okazja, by zakupić miód, pyłek i inne produkty pszczele prosto od lokalnych pszczelarzy, a także poznać tajniki ich pracy.

– Przez 3 dni trwania imprezy scena i sam plac będzie tętnił życiem. Przygotowaliśmy konkursy z nagrodami, koncerty, pszczele pogadanki, pasowanie młodych pszczelarzy, warsztaty pro-ekologiczne i wiele innych atrakcji dla małych i dużych – mówią organizatorzy.

W programie m.in. sadzenie roślin miododajnych, koncerty artystów ulicznych, akcja krwiodawstwa (9 września w godz. 10:00-15:00 w budynku Muzeum Etnograficznego).

W sobotę odbędzie się także Pszczela Parada. Dzieci i dorośli przebrani w stroje pszczelarskie oraz z motywami pszczelimi zaprezentują się na płycie Rynku Głównego, a następnie przy dźwiękach rytmicznej muzyki przejdą na plac Wolnica. Start o godz. 12:00.

Jarmark na św. Michała

Do niedzieli na Małym Rynku potrwa „Jarmark na św. Michała”. To jeden z najstarszych jarmarków w stolicy Małopolski, którego początki sięgają XIV wieku. Wydarzenie nawiązuje do tradycji Krakowa będącego od średniowiecza miastem handlu i targów.

Podczas wydarzenia można nie tylko obejrzeć i zakupić rękodzieło prezentowane przez lokalnych rzemieślników, ale także zobaczyć, jak pracują i wysłuchać opowieści o ich zawodzie, poznając jednocześnie kulturę i tradycję naszego regionu.

Krakowski Kiermasz Książki

Przez trzy dni, od 8 do 10 września, na placu św. Marii Magdaleny antykwariusze, księgarze i bukiniści zaprezentują najciekawsze okazy książkowe ze swoich kolekcji. Wszystko za sprawą kolejnej odsłony Krakowskiego Kiermaszu Książki.

W jednym miejscu będzie można znaleźć arcydzieła wieszczów, ekskluzywne pozycje wydawnicze, utwory zapomnianych pisarzy, a także cenne woluminy i egzemplarze rzadkich wydawnictw, które już dawno zniknęły z księgarskich półek. Oczywiście nie zabraknie też literatury popularnej.

Literacka uczta w sercu Krakowa odbędzie się pod hasłem „Szukam słowa”. To nawiązanie do debiutanckiego wiersza Wisławy Szymborskiej, polskiej noblistki, która w tym roku obchodziłaby 100. urodziny.

Dni Pamięci Ofiar Gestapo

Sesja popularnonaukowa, spacery edukacyjne, zwiedzanie wystawy „Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956” w dawnym Domu Śląskim i gra miejska to tylko niektóre z wydarzeń w ramach 17. Dni Pamięci Ofiar Gestapo.

Tegoroczna edycja potrwa do 12 września, a głównym tematem obchodów będą konspiracyjne drukarnie oraz osoby zaangażowane w wytwarzanie i dystrybuowanie podziemnej prasy w Krakowie.

– W tym roku obchodzimy 80. rocznicę krwawej pacyfikacji Woli Justowskiej, przeprowadzonej pod koniec lipca 1943 roku przez policję niemiecką w celu wykrycia tajnych drukarni na tym terenie. W jej efekcie rozstrzelano 21 osób, a 80 wywieziono do KL Auschwitz – wyjaśnia Tomasz Stachów, kustosz Muzeum Krakowa, zastępca kierownika oddziału Ulica Pomorska.

Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

Biblioteka Kraków tradycyjnie włącza się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, której celem jest promocja czytelnictwa i dorobku polskiej literatury.

W sobotę, 9 września, w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2, odbędzie się publiczne czytanie epopei pozytywistycznej „Nad Niemnem”, uznanej za jedną z najwybitniejszych powieści polskich i największe dzieło Elizy Orzeszkowej.

Fragmenty powieści czytać będą artyści: Bożena Adamek, Alina Kamińska, Tomasz Wysocki i Maciej Maleńczuk, a także aktorzy amatorskiego Teatru Ab Intra przy Nowohuckim Centrum Kultury i bibliotekarze z Biblioteki Kraków.

Oprawę muzyczno-taneczną wydarzenia zapewni Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”. Start o godz. 16:00.

45 lat Krakowa na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

W tym roku mija 45 lat od wpisania zespołu staromiejskiego Krakowa (Wawelu, Starego Miasta, Kazimierza i Stradomia) na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, utworzonej w 1978 roku. Historyczne centrum miasta Krakowa zajmowało wówczas jedno z 12 pierwszych miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa. Obecnie składa się ona z 1157 obiektów rozmieszczonych w 167 państwach. Wśród nich 17 obiektów pochodzi z Polski.

Z tej okazji pod arkadami w Pałacu Krzysztofory będzie można zobaczyć wystawę planszową „45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Ekspozycja ukazuje główne etapy i kierunki działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na rzecz odnowienia historycznej zabudowy Krakowa – od momentu jego powstania.

Pochód Kopernikański

W ramach obchodów 45-lecia wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO odbędzie się również Pochód Kopernikański – barwne widowisko teatralne pełne tańca, muzyki, akrobacji i astronomii.

Pochód wyruszy w sobotę, 9 września, o godz. 17:00 spod Bramy Floriańskiej, następnie ulicą Floriańską przejdzie na Rynek Główny, kończąc trasę przy Ratuszu. W widowisku weźmie udział około 150 wykonawców: aktorów, tancerzy, muzyków, szczudlarzy oraz statystów ze specjalnym udziałem Compagnie Tac O Tac – francuskich mistrzów akrobatyki na szczudłach.

W programie m.in. parada prowadzona przez szczudlarzy-akrobatów, sceny rodzajowe i improwizacje w duchu Krakowa XIV i XV wieku oraz artyści w strojach historycznych epoki Mikołaja Kopernika.

Barwne widowisko przygotowane przez zespół Teatru KTO połączy jubileusz 45-lecia wpisu UNESCO z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

Targi Młodej Sztuki

W sobotę w kawiarni Hevre, czyli miejscu przesiąkniętym kulturą i z bogatą historią, odbędą się Targi Młodej Sztuki. To inicjatywa mająca na celu szerzenie sztuki współcześnie tworzonej przez młodych artystów. Podczas wydarzenia przedstawione zostaną dzieła twórców z Krakowa i nie tylko, które będzie można podziwiać, a także kupić. Przestrzeń jest tutaj kluczowa, zarówno pod względem formy jak i treści. Prace obejmować będą szerokie spektrum tematów oraz stylów.

– Będzie można cieszyć oko estetycznym kunsztem naszych artystów oraz interpretować niosący za ich dziełami przekaz. Zapraszamy każdą osobę zainteresowaną sztuką, szukającą inspiracji, ciekawego designu, czy oryginalnego prezentu dla bliskich lub dla siebie. Podobnie jak na poprzedniej edycji towarzyszyć nam będą najlepsi wybrani przez nas artyści młodego pokolenia – zapowiada Gleb Andreev, pomysłodawca i organizator Targów Młodej Sztuki.

Wydarzenie odbędzie się w godz. 10:00–18:00. Wstęp wolny.

Dzień otwarty Centrum Kultury Podgórza

Prezentacja oferty zajęciowej na sezon 2023/2024 i mnóstwo ciekawych warsztatów – od plastycznych i florystycznych, przez warsztaty makramy i tworzenia biżuterii sutasz, po malowanie piaskiem. A do tego animacje dla najmłodszych, koncert piosenek z bajek Disney’a oraz największe przeboje Elvisa Presley’a w wykonaniu Zenona Śliżewskiego – uczestnika programu „The Voice Senior”.

W sobotę, 9 września, odbędzie się dzień otwarty siedziby głównej Centrum Kultury Podgórza pod hasłem „Tu wolno marzyć”.

– W przypadku pasji i talentów, w których rozwijaniu staramy się pomóc naszym klientom i gościom, wszystko zaczyna się od marzeń. Stąd motyw przewodni tegorocznego dnia otwartego siedziby głównej CKP. Podczas wydarzenia chcemy zachęcić Podgórzan do korzystania z naszej oferty zajęć, wydarzeń i aktywności kulturalnych, z którą wracamy po wakacyjnej przerwie – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Organizatorzy zapraszają w godz. 11:00–18:00 do siedziby głównej CKP przy ul. Sokolskiej 13. Atrakcje czekać będą zarówno na dzieci, jak i dorosłych czy seniorów. Wstęp wolny. Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona. Tego dnia odbędzie się także dzień otwarty Klubu Swoszowice.

Zaklęte w Dyni

Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta zaprasza na 11. edycję festiwalu Zaklęte w Dyni. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę o godz. 15:00 w parku Ratuszowym przy al. Róż. Zaplanowano się różnorodne gry, zabawy, warsztaty i animacje ruchowe nawiązujące do pomarańczowej bohaterki imprezy.

Nie zabraknie strefy gastronomicznej, dzięki której uczestnicy będą mogli spróbować potraw przygotowanych z dyni, eko strefy warsztatowej, strefy ruchu czy strefy Pana Dyni, bohatera książeczki dla dzieci, dedykowanej najmłodszym mieszkańcom miasta i turystom.

Festiwal będzie też okazją do zaopatrzenia się w dyniowe przetwory, rękodzieło czy roślinne ozdoby. Wstęp wolny.

Art & Food Bazar

W niedzielę na Rynku Kleparskim odbędzie się Art&Food Bazar – cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza.

W ofercie będzie można znaleźć jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy z różnych zakątków świata. Stałym menu są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00.