Weekend pełen atrakcji: Małopolska Noc Naukowców, mapping i premiera w Łaźni Nowej

fot. Mat. prasowe Teatru Łaźnia Nowa

Wybuchowe eksperymenty i pokazy, barwna animacja na fasadzie Pałacu Pod Baranami, aktywności dla seniorów i premiera w Łaźni Nowej to tylko niektóre z wydarzeń tego weekendu. Sprawdźcie, co jeszcze warto zobaczyć!

Małopolska Noc Naukowców

Już dziś odbędzie się kolejna edycja wydarzenia, którego celem jest zachęcenie odbiorców do podjęcia kariery naukowej oraz lepszego poznania zawodu naukowca. Mowa o Małopolskiej Nocy Naukowców. W tym roku na uczestników czeka ponad 2 tys. atrakcji – pokazów, eksperymentów, rozmów z naukowcami, widowisk czy konkursów.

Ogród Doświadczeń zaprasza na zwiedzanie placówki oraz eksperyment pod nazwą „Implozja beczki i eksplozja ciekłego azotu”. Uczestnicy będą mogli także zobaczyć pokaz „Rura Rubensa – wizualizacja fal akustycznych”. Z kolei Muzeum Archeologiczne przygotowało m.in. pokaz produkcji kamiennych siekier wzorowanych na formach z młodszej epoki kamienia czy warsztaty dotyczące neandertalczyków.

Atrakcji nie zabraknie również przed gmachem Muzeum Lotnictwa Polskiego, gdzie pojawi się interaktywny Park Praw Natury, czyli naukowa ekspozycja.

Kiermasz Pogranicza Kultur

Do 2 października na Małym Rynku potrwa Kiermasz Pogranicza Kultur, który na stałe wpisał się w pejzaż krakowskiego Starego Miasta. Odwiedzający mogą znaleźć na nim zróżnicowany asortyment, począwszy od ręcznie szytych strojów ludowych, drewnianych rzeźb, autorskiej biżuterii z bursztynem bałtyckim oraz czarnym dębem, toreb i wyrobów skórzanych, a zakończywszy na ekologicznych wyrobach z drewna.

Kiermaszowi jak co roku będą towarzyszyć występy zespołów, prezentujących szeroko rozumiany folklor.

Festiwal Roślin

W dniach 1–2 października w Hali Cracovia odbędzie się czwarta edycja największego targu roślin doniczkowych.

– Aby poczuć powiew świeżości, tradycyjnie szykujemy nowe odmiany, które przesyłacie nam w swoich propozycjach oraz te, które sami dla Was wyselekcjonowaliśmy. Zmieniamy też ofertę doniczek na nowe wzory, dodajemy literaturę dla początkujących i trochę gadżetów dla pasjonatów – zapowiadają organizatorzy.

Mapping na fasadzie Pałacu Pod Baranami

W sobotę o godz. 20:00 warto udać się pod renesansowy budynek Pałacu Pod Baranami, gdzie zaprezentowana zostanie barwna animacja, inspirowana kalejdoskopem –hasłem przewodnim 16. wakacyjnego festiwalu filmowego Letnie Tanie Kinobranie.

W tworzeniu mappingu wykorzystano prace przygotowane przez uczestników twórczych warsztatów, które odbyły się 20 sierpnia w ramach festiwalu. Nad ich powstaniem czuwała Joanna Żyłowska – artystka, projektantka i pedagożka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

70-lecie Centrum Młodzieży

Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana zaprasza na obchody 70-lecia placówki przy ul. Krupniczej 38 w Krakowie. W programie piknik rodzinny w ogrodzie, występy artystyczne, animacje, zabawy cyrkowe, bańki mydlane oraz mapping na budynku CM. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 1 października, w godz. 14:00–20:00.

Dzień otwarty w Instytucie Cervantesa

Z okazji Europejskiego Dnia Języków Instytut Cervantesa zachęca do udziału w pokazowych lekcjach języka hiszpańskiego, konkursach czy warsztatach dla dzieci. Dzień otwarty rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00. Oto szczegółowy program:

  • 10:00–14:30: Informacje na temat kursów, działalności Instytutu, zapisy, zwiedzanie biblioteki;
  • 10:00–11:30: Warsztaty grafiki inspirowane wystawą „Goya fizjonomista” (dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat) prowadzone przez Rondę Bautistę;
  • 10:30–1:00: Lekcja pokazowa jęz. hiszpańskiego dla dorosłych (poziom A);
  • 10:30–13:30: Sprawdź swój poziom znajomości hiszpańskiego – darmowe testy kwalifikacyjne;
  • 11:15–11:30: Konkurs z wiedzy o kulturze;
  • 11:45–12:15: „Jak korzystać z zasobów elektronicznych naszej biblioteki?" – kurs praktyczny w Bibliotece;
  • 12:00–12:30: Oprowadzanie po wystawie „Goya fizjonomista”;
  • 12:30–13:30: Informacje o egzaminach DELE i SIELE;
  • 13:45–14:00: Konkurs z wiedzy o kulturze;
  • 14:00–14:30: Karaoke po hiszpańsku.

Pożegnanie z wystawą Lelewela w Sukiennicach

Nadchodzący weekend to ostatnia szansa, by zobaczyć wystawę „Lelewel. Rytownik Polski" prezentowaną w Sukiennicach. Z tej okazji Muzeum Narodowe przygotowało dla zwiedzających cykl oprowadzań i wykładów.

W sobotę o ekspozycji opowiedzą: Janina Wilkosz, prof. Franciszek Bunsch i prof. Krzysztof Skórczewski. Z kolei w niedzielę zwiedzający będą mogli posłuchać wykładu dr hab. Danuty Zawadzkiej pt. „Zdziełstwo Lelewela: dotyk, obraz, narracja” oraz Mieczysława Nováka, praprawnuka Prota Lelewela, brata Joachima.

Weekend seniora z kulturą

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, już po raz dziewiąty przygotowało akcję „Weekend seniora z kulturą”, do której jak co roku przyłączyły się krakowskie instytucje.

1 i 2 października Muzeum Narodowe zaprasza na oprowadzanie w Muzeum Stanisława Wyspiańskiego oraz oprowadzanie w języku ukraińskim po wystawie „Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich". Podczas całego weekendu Bilet Seniora uprawniający do wstępu na wszystkie wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach MNK będzie kosztował pięć złotych.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida przygotował dla seniorów warsztaty taneczne, relaksacyjne, edukacyjno-rozwojowe, oprowadzania kuratorskie po wystawie oraz pokaz filmowy online. Wszystkie wydarzenia odbędą się w sobotę, 1 października. Szczegółowy program dostępny tutaj.

W ramach akcji „Weekend seniora z kulturą” będzie można także zwiedzić wszystkie oddziały i filie Muzeum Krakowa (z wyłączeniem oddziałów Fabryka Oskara Schindlera oraz Rynek Podziemny) po dokonaniu zakupu biletu w promocyjnej cenie 1 zł. Dla osób chętnych, w cenie biletu, przeprowadzone zostaną oprowadzania po następujących wystawach czasowych: „Wisła. Re-kreacja” – Pałac Krzysztofory (sobota, godz. 13:00) oraz „Plac Centralny. W poszukiwaniu Centrum” – Muzeum Nowej Huty (niedziela, godz. 10:30).

Antywojenna wystawa przed Archiwum Narodowym

Do 27 października przed siedzibą Archiwum Narodowego przy ul. Rakowickiej 22E można zobaczyć wystawę pt. „Mamo, ja nie chcę wojny!”. Przedstawia ona historyczne rysunki polskich dzieci, wykonane po II wojnie światowej w 1946 roku, które zostały zestawione z rysunkami ukraińskich dzieci. Mimo iż prace dzieli prawie 80 lat, ich wymowa jest niemalże identyczna.

– Wojna ma takie samo oblicze, niezależnie od tego, czy rozgrywa się tu i teraz na naszych oczach czy kilkadziesiąt lat wcześniej. Dzieci postrzegają ją zawsze w ten sam sposób. Pokazują, co tak naprawdę jest im zabrane. Oglądając ich prace, można zobaczyć, że okrucieństwo, którego doświadczają, odziera ich z dzieciństwa – mówi Barbara Berska z Archiwum Narodowego w Krakowie.

Premiera w Łaźni Nowej

Teatr Łaźnia Nowa zaczyna nowy sezon od premiery spektaklu „Strach i nędza 2022" Bartosza Szydłowskiego. Sztuka inspirowana jest filmem „8½” w reżyserii Federico Felliniego, tekstem Jakuba Roszkowskiego pt. „Strach i nędza IV RP” oraz osobistymi doświadczeniami twórców.

Przesłaniem spektaklu mają być słowa indiańskiego wodza Wiele Przewag, które skierował do członków swojego plemienia po zagładzie tradycyjnego stylu życia w zderzeniu z cywilizacją białych:

– Byliście kiedyś odważni, a zmieniliście się w świnie. Wstyd mi za was. Użalanie się nad sobą zniszczyło wasze męstwo, pozbawiło was ducha i szacunku do siebie. Przestańcie opłakiwać dawne czasy, one odeszły wraz z bizonami. Idźcie do łaźni, oczyśćcie wasze ciała (…), a później posprzątajcie swoje brudne wigwamy i bierzcie się do roboty! – cytat za: Jonathan Lear, „Nadzieja radykalna”

Premiera „Strachu i Nędzy 2022” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego już 30 września w Łaźni Nowej. Spektakl będzie można także zobaczyć w dniach 1–2 października oraz 11–13 listopada.

Piotruś Pan na scenie Teatru Ludowego

Teatr Ludowy zaprasza na kolejną premierę nowego sezonu. Po „Doktorze Dolittle” przyszedł czas na opowieść o Piotrusiu Panu. To historia dorastania ukazana za pomocą błyskotliwych dialogów i bogactwa teatru plastycznego.

–Korzystamy z klasycznych motywów i nie uciekamy się od fantastycznych, magicznych światów – syren, piratów, Indian, ale w tych światach kryją się również współczesne problemy. Mówimy o aktualnej sytuacji na świecie m.in. o ekologii, plastiku. Opowiadamy, skąd wzięli się piraci i jaka tragiczna kryje się za tym historia – tłumaczy Przemysław Jaszczak, reżyser spektaklu.

Premiera w niedzielę, 2 października, na Scenie Pod Ratuszem. Spektakl „Piotruś Pan. W cieniu dorosłości” zostanie zaprezentowany także w dniach 4, 5 i 6 października oraz 22 i 23 listopada.

Muzyka filmowa zabrzmi w Tauron Arenie

W niedzielę, 2 października, odbędzie się wyjątkowy koncert, podczas którego zabrzmią hity z filmowych arcydzieł takich jak „Król Lew”, „Gladiator”, „Gwiezdne wojny”, „Piraci z Karaibów”, „Dawno temu w Ameryce”, „Lista Schindlera” czy „Szczęki”.

Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams to wydarzenie, łączące muzykę najsłynniejszych kompozytorów globu. Znakomici artyści z całego świata stworzą atmosferę, która przeniesie widzów w niezwykły, filmowy świat. Start o godz. 19:00 w Tauron Arenie Kraków.