Weekend pełen atrakcji: Parada Smoków, Dzień Otwarty Magistratu i Dni Dzielnicy IX

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W pierwszy weekend czerwca Kraków opanują smoki. Rodzinny piknik przy Smoczej Jamie, widowisko nad Wisłą i smoczy korowód to dopiero początek. Sprawdźcie, co jeszcze wydarzy się w ten weekend w mieście.

Wielka Parada Smoków

4 czerwca smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich pojawią się na ulicach Krakowa. Nie zabraknie ich także nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Wszystko w ramach 21. Wielkiej Parady Smoków, organizowanej przez Teatr Groteska.

W sobotę i w niedzielę przy Smoczej Jamie odbędzie się rodzinny piknik, a na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, m.in. chodzenie w smoczej skórze, strzelanie z łuku czy toczenie smoczego jaja.

Wieczorem zaś (4 czerwca) wypełnione helem smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska, zatańczą nad Wisłą w rytmie muzyki. Towarzyszyć im będą spektakularne efekty pirotechniczne, gigantyczne kurtyny wodne oraz lasery.

Widowisko na Wiśle i piknik to niejedyne atrakcje związane z tegorocznym świętem smoków. W niedzielę o godz. 12:00 ponad 30 kolorowych stworów animowanych przez dzieci przejdzie w barwnym pochodzie na Rynek Główny. Szczegóły w poniższym artykule.

Dzień Otwarty Magistratu

Moc atrakcji czeka na krakowian i turystów także podczas 20. Dnia Otwartego Magistratu, który odbędzie się 5 czerwca w dwóch lokalizacjach. Motywem przewodnim wydarzeń w magistracie na placu Wszystkich Świętych będzie smok.

– Już w nocy z soboty na niedzielę na frontowej ścianie Pałacu Wielopolskich zabłyśnie smok. W niedzielę rano dziedziniec przed budynkiem zmieni się w scenę, na której wystąpią aktorzy krakowskich teatrów. Podczas licznych warsztatów dowiemy się, jak przygotować domowe archiwum fotograficzne, weźmiemy udział w quizie o legendach krakowskich i smoczym torze przeszkód, poznamy proces wypieku krakowskiego obwarzanka czy nauczymy się wykonywać upcyklingowe figurki smoków – informuje miasto.

Wydarzenia w magistracie rozpoczną się o godz. 10:00 i potrwają do 16:00. 

Z kolei na Rynku Podgórskim krakowianie oraz turyści będą mogli zapoznać się z proklimatycznymi i proekologicznymi działaniami miasta. W programie warsztaty, spacery tematyczne z przewodnikami, gry podwórkowe i animacje dla dzieci.

Na scenie zagra folkowa artystka Megitza, czyli kobieta z białym kontrabasem oraz Big Band ze Szkoły Muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego. Natomiast o godz. 17.00 rozpocznie się koncert finałowy legendarnego zespołu VOO VOO. Szczegółowy program 20. Dnia Otwartego Magistratu tutaj.

Lato nad Bagrami

W sobotę największe przeboje z filmów Disneya zabrzmią nad zalewem Bagry. O godz. 14:00 odbędzie się koncert „W krainie dziecięcej wyobraźni”, podczas którego usłyszymy piosenki z „Krainy Lodu”, „Toy Story”, „Alladyna”, „Zaplątanych” czy „Królowej Śniegu”.

Później zaś wystąpi zespół AllDęte, a po nim Legend of Kazimierz. Muzycy zaprezentują utwory bazujące na motywach żydowskich, bałkańskich i cygańskich oraz kompozycje własne. Organizatorzy przygotowali także coś dla miłośników Beatlesów, The Rolling Stones czy Breakoutu. Około godz. 18:00 odbędzie się koncert zespołu Kurtyna Siemiradzkiego, który zagra polskie i zagraniczne standardy rockowe z lat 60. i 70. XX w.

W programie „Lata nad Bagrami” znalazły także animacje, konkursy i warsztaty dla dzieci. Start o godz. 13:00.

Święto Dzielnicy IX

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na weekendowe obchody XXVI Dni Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki. W sobotę świętować będzie można od godz. 12:00 do 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. W programie m.in. gra terenowa „Pokręcone Bajorkowe Królestwo”, pokaz iluzji i magii „Tomasz Vinici – magiczne sztuczki dla dużych i małych”, koncert Big-bandu Podgórze czy kabaret dla dzieci „Bergamuty” wg Jana Brzechwy.

Oczywiście nie zabraknie również konkursów, warsztatów i zabaw. Z kolei na niedzielę organizatorzy zaplanowali Borkowski Festyn Piłkarski o Puchar Przewodniczącego Dzielnicy IX. Start o godz. 10:00.

Rodzinny festyn na Prądniku Czerwonym

W sobotę na stadionie KS Wieczysta Kraków przy ul. Chałupnika 16 odbędzie się rodzinny festyn „Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony”. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele atrakcji np. występy artystyczne, pokazy modelarskie, prezentacje fryzjerskie, warsztaty florystyczne, pokaz karate i jogi oraz pokazy służb mundurowych. Start o godz. 14:30.

Podczas festynu wręczone zostaną nagrody dla laureatów przeglądu artystycznego grup przedszkolnych „Artystolaki” oraz konkursu fotograficznego „Trzydziestolecie Rad Dzielnic Miasta Krakowa”. O godz. 18:30 na scenie zaprezentuje się Zespół Tańców i Pieśni Bałkańskich Iglika, a o godz. 20.00 wystąpi zespół Beauty Plate.

Wielopokoleniowy piknik w Parku Jordana

W niedzielę krakowianie oraz turyści mogą udać się do Parku Jordana na rodzinny piknik, zorganizowany w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej. W programie m.in. warsztaty (rękodzieło, kraina eksperymentów), animacje (bańki mydlane, malowanie twarzy, skręcanie balonów), strzelanie z łuku czy gra w palanta.

Dla najmłodszych przygotowano dmuchane zjeżdżalnie oraz bumper ball. W trakcie wydarzenia cały czas będą trwały również występy artystyczne, a wieczorem zaprezentuje się zespół Beauty Plate. Piknik odbędzie się w godz. 15:30-21:30.

Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Po pandemicznej przerwie powraca Letni Festiwal Opery Krakowskiej. W dniach 3 czerwca – 16 lipca na publiczność czekać będzie wiele koncertów i spektakli, prezentowanych nie tylko w gmachu głównym, ale także w bazylice na Skałce czy Ogrodzie Botanicznym.

Tegoroczna edycja wydarzenia poświęcona jest wybitnemu duetowi realizatorów, którzy obchodzą 50-lecie pracy artystycznej. Mowa o reżyserze Laco Adamiku oraz scenografce Barbarze Kędzierskiej.

W programie m.in. „Wesele Figara”, „Carmen” „Straszny dwór”, koncert na Skałce „Te Deum Laudamus”, taneczno-muzyczne widowisko „Carmina Burana” w Ogrodzie Botanicznym czy premiera „Dyrektora teatru”. Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Krakowski Festiwal Filmowy

Nadchodzący weekend to ostatnia szansa, by zobaczyć w kinie i w plenerze wyjątkowe produkcje z całego świata w ramach 62. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

– W tym roku pamięć wybija się na plan pierwszy. Weryfikacja tego, jak pamiętamy wydarzenia historyczne, jak pamiętamy wydarzenia w naszych rodzinach. Głównie przyglądamy się ludziom. Przyglądamy się ludzkim twarzom i często w tych ludzkich twarzach, jak w lustrze, widzimy nasze własne problemy, nasze własne radości, bo takie jest życie. Filmy dokumentalne na ogół dotykają spraw trudnych, ale będą też takie, które podniosą na duchu, a nawet rozśmieszą – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Tegoroczna edycja odbywa się w podwójnej formule. Od 3 do 12 czerwca wszystkie filmy z sekcji konkursowych i cykl specjalny dla wytrawnych kanapowców – DOMÓWKA – widzowie będą mogli zobaczyć online. W sumie ponad 100 najlepszych filmów dokumentalnych i krótkometrażowych z Polski i ze świata. Szczegółowy harmonogram na stronie www.krakowfilmfestival.pl

80. rocznica deportacji Żydów

W tym roku przypada 80. rocznica deportacji Żydów z krakowskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Z tej okazji Muzeum Krakowa zaprasza na wydarzenia upamiętniające ten dramatyczny czas.

4 czerwca – sobota:
  • godz. 14.00 – „Nie było domu, gdzie by nie zabrano kogoś z najbliższych” – spacer po terenie dawnego getta w Krakowie: Jan Grabowski (Muzeum Krakowa). Miejsce rozpoczęcia: plac Bohaterów Getta 18. Obowiązuje limit miejsc, zakup biletów online lub w kasie Apteki pod Orłem.
  • godz. 17.00 – oprowadzanie po wystawie „Kraków w czasie okupacji” w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, przewodniczka Agnieszka Szafraniec. Oprowadzenie w cenie biletu na wystawę, obowiązuje limit miejsc, rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa.
  • godz. 19.00–19.40 – Głosy z krakowskiego getta – odczytanie relacji świadków czerwcowej i październikowej deportacji z getta w Krakowie. Miejsce rozpoczęcia: plac Bohaterów Getta.

„XX + XXI. Rzeźba” w Muzeum Narodowym

Od 3 czerwca krakowianie oraz turyści mogą zwiedzać nową ekspozycję w Muzeum Narodowym. „XX + XXI. Rzeźba” prezentuje 33 prace wybrane z kolekcji MNK liczącej ok. pół tysiąca rzeźb stworzonych w ciągu minionych siedmiu dekad.

– Sala z rzeźbą powojenną stanowi dopełnienie galerii rzeźby początku XX wieku urządzonej w holu drugiego piętra. Pokaz uwydatnia wiele ważnych cech, kształtujących rzeźbę XX i XXI wieku. Prezentujemy tam dzieła znane, ale i takie, które były dotychczas przechowywane w magazynach, lecz ciekawe i odkrywcze. Zestawione na zasadzie dialogu form i treści ujawniają bogactwo sztuki naszych czasów – czytamy w opisie wystawy.

Otwarcie nowej części stałej ekspozycji uświetni weekendowy pokaz filmowy, będący wynikiem współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym. W sobotę 4 czerwca o godz. 20.30 w Pawilonie Józefa Czapskiego odbędzie się plenerowy pokaz trzech filmów. Są to: „Idę do słońca”, „Lot” i „Niebieskie Kwiaty”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Finisaż wystawy w MCK

Prezentacja wystawy „Niechciana stołeczność. Architektura i urbanistyka Krakowa w czasie okupacji niemieckiej 1939-1945” w Międzynarodowym Centrum Kultury zbliża się do końca. Aby pogłębić refleksję nad „kłopotliwym dziedzictwem" Trzeciej Rzeszy w Krakowie, przygotowano bogaty program finisażu.

4 czerwca o godz. 11:00 odbędzie się spacer miejski „Miasto-obóz-miasto. Miejsce pamięci KL Plaszow”, który poprowadzi Kamil Karski. Udział w spacerze jest darmowy, ale obowiązuje rezerwacja miejsc pod adresem warsztaty@mck.krakow.pl. Miejsce zbiórki będzie podane w zwrotnej wiadomości.

Z kolei 5 czerwca o godz. 14:00 MCK zaprasza na zwiedzanie wystawy z oprowadzaniem kuratorskim.

Teatralne propozycje

W sobotę i w niedzielę o godz. 20:00 na deskach Teatru Łaźnia Nowa wystąpią aktorzy z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego, prezentując sztukę „Potop” w reż. Jakuba Roszkowskiego. W spektaklu postacie z naszej zbiorowej świadomości, takie jak Andrzej Kmicic, Michał Wołodyjowski czy Jan Onufry Zagłoba zyskują nowe życie, by rozprawić się z grubymi warstwami kurzu i lukru, które narosły wokół ich przygód.

Teatr Bagatela zaprasza zaś na spektakl „Pitawal – historie kryminalne Krakowa w piosenkach”, który odbędzie się 3, 4 i 5 czerwca w wyjątkowej przestrzeni teatralnej – Strefie K-805, czyli plenerowej scenie u stóp Kopca Kościuszki.

– Zabieramy Was w muzyczną podróż po Krakowie szlakiem zbrodni. Wędrujemy po ciemnych, dusznych podwórkach i piwnicach. Zaglądamy do okien starych kamienic i patrzymy człowiekowi w oczy – informują twórcy.

Z kolei 3, 4 i 5 czerwca na deskach Teatru Słowackiego będziemy mogli zobaczyć „Opowieść wigilijną”. W opisie spektaklu czytamy, iż autorzy chcą dokładnie przyjrzeć się postaci Ebeneezera Scrooge’a, jednak ze współczuciem i zrozumieniem.