Weekend pełen atrakcji: Sacrum Profanum, Narodowe Czytanie i Dni Dzielnicy IV

Narodowe Czytanie w 2021 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal muzyki współczesnej Sacrum Profanum, Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Mickiewicza, święto Prądnika Białego i koncert w Nowej Hucie. Przed nami pierwszy wrześniowy weekend pełen atrakcji!

Sacrum Profanum

Już dziś, 2 września, startuje jubileuszowa edycja festiwalu Sacrum Profanum, której towarzyszy hasło „Gatunki zagrożone wyginięciem”. Motyw ten odnosi się nie tylko do ekologii i problemów klimatycznych, ale także zwraca uwagę na przemiany społeczne oraz niszowe gatunki muzyczne.

W programie niecodzienne wydarzenia, takie jak eko-opera czy koncert na dwanaście gitar elektrycznych. Dziś o godz. 20:00 na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki zabrzmią utwory polskich kompozytorek XX wieku w wykonaniu oktetu Marka Pospieszalskiego.

W sobotę zaś odbędą się dwa koncerty: pierwszy – „Clicking/Activities” – w Starym Teatrze o godz. 17:00, drugi – „Changing/Activities” – w Klubie Poczta Główna o godz. 19:00.

Z kolei w niedzielę w Hangarze Czyżyny na publiczność czekać będzie audiowizualna instalacja z elementami performatyki, podczas której zabrzmią dźwięki 100 śpiewnych talerzy perkusyjnych. Natomiast w Starym Teatrze odbędzie się koncert na dwanaście gitar elektrycznych.

Bryska na Kazimierzu

Przed nami wielki finał Kazimierz Summer Festival. W piątek na scenie przed Galerią Kazimierz wystąpi zespół Muzyka Końca Lata, który łączy w swoich utworach miłość do big beatu wraz z dźwiękami amerykańskiej alternatywy lat 90. Start o godz. 18:00.

W sobotę zaś przed krakowską publiczność zaprezentuje się Bryska. To wokalistka młodego pokolenia z charakterystycznymi różowymi włosami, która z dnia na dzień zdobywa coraz większą popularność. Koncert Bryskiej rozpocznie się o godz. 19:00.

Narodowe Czytanie na Plantach

Biblioteka Kraków zaprasza w sobotę, 3 września, na wspólne czytanie zbioru poezji „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. O godz. 13:00 na skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego zabrzmią wybrane utwory największego polskiego poety, takie jak „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Powrót taty” czy „Pani Twardowska”.

Do wspólnej lektury zostali zaproszeni aktorzy, czytelnicy i bibliotekarze, przedstawiciele władz miasta oraz instytucji kultury. Po zakończeniu czytania, ok. godz. 14.30, uczestnicy udadzą się pod pomnik Mickiewicza na Rynku Głównym, by oddać hołd wieszczowi.

Muzyczna jesień w Altanie

Krakowskie Forum Kultury rozpoczyna nowy cykl wydarzeń pod hasłem „Muzyczna Jesień w Altanie na Plantach”. Na początek spotkanie z literaturą i muzyką poetycką.

W sobotę o godz. 13:00 rozpocznie się akcja Narodowego Czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Następnie publiczność przeniesie się w świat historii, legend i opowieści z Ukrainy. A to za sprawą Iryny Hubiak, wybitnej bandurzystki i wokalistki, która o godz. 15:00 zaprezentuje pieśni ludowe, jak i opracowania klasyczne.

Z kolei o 16:00 odbędzie się koncert Basi Stępniak-Wilk. Wokalistka wystąpi z autorskimi utworami z nurtu poezji śpiewanej. Towarzyszyć jej będą gitarzysta Krzysztof Cyran oraz Miłosz Wilk.

Święto Prądnika Białego

W dniach 3–4 września w Dworku Białoprądnickim odbędzie się wielkie święto Dzielnicy IV. To dwa dni wypełnione koncertami, animacjami dla dzieci czy warsztatami. Nie zabraknie także wieczornej potańcówki pod chmurką.

Świętowanie rozpocznie się w sobotę o godz. 17:00. Najpierw mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w spotkaniu z wybitnym alpinistą i himalaistą Januszem Onyszkiewiczem, a następnie wysłuchać koncertu zespołu Kraków Street Band. Tuż po nim odbędzie się potańcówka pod chmurką.

Mnóstwo atrakcji czeka na krakowian również w niedzielę. W programie m.in. pokazy służb mundurowych, gra terenowa „Zakręcone podróże”, malowanie twarzy, animacje dla dzieci, warsztaty podróżnicze „Dookoła świata”, zabawy bębniarsko-taneczne czy warsztaty balonowe. O godz. 18:00 wystąpi Majka Jeżowska. Wstęp wolny.

Koncertowa Nowa Huta

W niedzielę muzyka wypełni Nową Hutę. A to za sprawą plenerowego koncertu pt. „Nad pięknym, modrym… Zalewem”. Na scenie zaprezentuje się galicyjska Orkiestra Straussowska Obligato pod dyrekcją Jerzego Sobeńko oraz soliści: Monika Biederman-Pers i Piotr Karzełek.

To 68. wydarzenie z cyklu „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”, w ramach którego organizowane są różne imprezy nawiązujące do charakteru różnorodnych przestrzeni koncertowych i pór roku.

Koncert „Nad pięknym, modrym… Zalewem” odbędzie się 4 września w godzinach 16.00–18.00. Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w Dziale Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta.

Jesień na Kurdwanowie

W niedzielę, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, powróci festyn „Jesień Kurdwanów”. 27. edycja wydarzenia rozpocznie się o godz. 10:30 otwarciem placów zabaw i stoisk w parku Kurdwanowskim. Następnie odbędzie się wystawa i konkurs psów rasy mieszanej „Cztery Łapy”.

O godz. 15:00 na estradzie ruszy bogaty program artystyczny, który zapoczątkuje koncert Orkiestry Dętej Gminy Stryszawa. Na scenie zaprezentuje się także zespół „Stratosfera” z unikalnym gitarowym show muzyki z lat 60. oraz zespół „Sweet Lemon”, który przedstawi covery światowych przebojów. Gwiazdą wieczoru będzie Izabela Trojanowska (godz. 20:15).

Ważnym elementem każdej edycji „Jesieni” na Kurdwanowie jest akcja krwiodawstwa, w tym roku prowadzona od 10.00 do 15.00 w specjalnym autobusie przez Hutniczy Klub Honorowych Dawców Krwi PCK w Krakowie

Dożynki w Rybitwach

Centrum Kultury Podgórza oraz Rada Dzielnicy XIII Podgórze zapraszają na Dożynki Dzielnicowe w Rybitwach, które odbędą się 4 września o godz. 15.00 na terenie zielonym przy Klubie Rybitwy. Co w programie? Korowód dożynkowy, występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 65, koncert zespołu wokalnego Retro, koncert zespołu Kurtyna Siemiradzkiego oraz dożynkowa biesiada muzyczno-taneczna z DJem (19:00-22:00).

Na najmłodszych czekają również animacje, konkursy z nagrodami, poczęstunek oraz wesołe miasteczko. Wspólne świętowanie poprzedzi uroczysta msza święta, która odbędzie się w kościele pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny o godz. 11.30.

W Ukrainie. Poruszające fotografie w MCK

Od 2 września w Międzynarodowym Centrum Kultury można oglądać wyjątkową wystawę pt. „W Ukrainie. Justyna Mielnikiewicz”. Ekspozycja ukazuje ludzką codzienność podszytą wojenną grozą. Na zdjęciach wielokrotnie nagradzanej fotografki nie zobaczymy krwi, zniszczeń czy działań militarnych, lecz historie konkretnych osób.

– To zwykli ludzie, którzy nagle zostali wplątani w agresywną politykę Rosji, a ich życie wywróciło się do góry nogami. Pokazujemy dramatyczne momenty, takie jak pogrzeby, ale próbujemy też wydobyć coś pozytywnego. Głównym elementem wystawy jest cykl fotografii, który autorka nazwała „Kiss”, czyli pocałunek – tłumaczy Monika Rydiger, kuratorka wystawy.

Motoryzacyjny festyn w Modlniczce

A co poza Krakowem? W sobotę, 3 września, przy salonie Audi Cichy-Zasada w Modlniczce odbędzie się rodzinny festyn pod hasłem „Dni bezpieczeństwa”. Dla dzieci przygotowano dmuchany tor przeszkód, zjeżdżalnie, piłkarzyki stołowe, malowanie twarzy, zabawy edukacyjne i malowanie samochodu. Z kolei dorośli będą mogli przekonać się, jak to jest dachować samochodem czy prowadzić po spożyciu alkoholu.

W programie również nauka udzielania pierwszej pomocy w wypadku drogowym, namiot zadymiający pokazujący, jak zachować się w trakcie pożaru, foodtrucki i wiele innych atrakcji. Start o godz. 11:00.

Niepołomicki Festiwal Wina

W weekend mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli także wybrać się do pobliskich Niepołomic na rodzinny piknik połączony z degustacją wina. To dwudniowe plenerowe wydarzenie zrzeszające pasjonatów wina i dobrej muzyki. Uczestnicy pikniku będą mogli skosztować wyrobów z okolicznych winnic i wziąć udział w prelekcjach dotyczących specyfiki win oraz polskiego winiarstwa.

Oprócz prezentacji wystawców z branży, pojawią się też wyśmienite produkty regionalne. Start o godz. 12:00 przy Małopolskim Centrum Dźwięku i Słowa.