Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (1 – 2 lipca)

Barbakan fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

W weekend całe miasto świętować będzie setne urodziny Wisławy Szymborskiej, a Muzeum Krakowa zaprasza na inaugurację projektu „Średniowiecze da się lubić”. Jakie atrakcje przygotowano jeszcze dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów? Sprawdźcie!

Urodziny Wisełki

Biblioteka Kraków zaprasza w sobotę na rodzinne wydarzenie plenerowe pt. „Urodziny Wisełki”, które odbędzie się w przededniu 100. rocznicy urodzin wybitnej poetki i laureatki literackiej Nagrody Nobla – Wisławy Szymborskiej.

W programie m.in. tworzenie kartek pocztowych techniką kolażu, konkurs na lepieje, wspólne dzierganie pamiątkowego szalika, pisanie listów na maszynie, zabawa z wierszami ukrytymi w pudełkach, a także spotkanie z wieloletnim sekretarzem noblistki i prezesem fundacji jej imienia Michałem Rusinkiem, autorem książki „Szalik. O Wisławie Szymborskiej dla dzieci”.

Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. W niedzielę zaś, podczas otwarcia Parku Wisławy Szymborskiej przy ul. Karmelickiej, biblioteka poprowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci.

Turniej rycerski w Barbakanie

„Średniowiecze da się lubić!” – przekonuje Muzeum Krakowa, zapraszając na inaugurację wakacyjnego projektu. W sobotę, 1 lipca, w Barbakanie będzie można zobaczyć fabularyzowany turniej rycerski doby późnego średniowiecza nawiązujący formą do turniejów burgundzkich.

Podczas wydarzenia będą przeplatać się trzy zasadnicze formy aktywności: część widowiskowa (walki rycerskie w szrankach, pokazy mody, tańce dworskie i plebejskie, inscenizacja historyczna), część teoretyczna (kuchnia średniowieczna, wykłady dotyczące uzbrojenia, technik walk, strojów oraz tańców), a także część praktyczna (szkoła fechtunku, kurs tańca, średniowieczna przymierzalnia strojów, gry plebejskie).

Dla najmłodszych zostanie przeprowadzony konkurs na małego rycerza i małą dwórkę zakończony pasowaniem z wręczeniem upominków, w tym glejtów-dyplomów.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do 17:00.

Koncert na Plantach

W wakacyjne weekendy altana na Plantach przy skwerze Zbigniewa Wodeckiego zamienia się w przestrzeń rodzinnych pokazów teatralnych, występów artystycznych i potańcówek. W sobotę o godz. 11:00 Krakowskie Forum Kultury zaprasza najmłodszych na koncert „Dookoła świata”, podczas którego będzie można usłyszeć folk z różnych zakątków świata przeplatany nieco muzyką klasyczną.

Na plenerowej scenie pojawi się Kinda Trio – zespół o międzynarodowym składzie. Najpierw Jasmina Zicic (Serbia), Anna Ostachowska (Polska) i Zhala Aliyeva (Azerbejdżan) zagrają muzykę z krajów, z których same pochodzą. Potem zaś zabrzmią nuty ze Skandynawii, czyli miejsca, gdzie trio spotkało się po raz pierwszy, a także muzyka, której doświadczyły podczas licznych tournées.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Koncerty Promenadowe dla Dzieci. Wstęp wolny.

Sportowa sobota w Arenie Garden

W każdą sobotę, od 1 lipca do końca wakacji, na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków odbywać się będzie cykl bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży pod hasłem „Non-Stop Zdrowie”. Projekt wpisuje się w miejską kampanię promującą aktywne spędzanie wolnego czasu „Kraków w Formie”.

W programie m.in. ćwiczenia koordynacyjne z hula hop, ćwiczenia koordynacyjne – gra planszowa Dobble XXL na trawie, ćwiczenia gibkościowe i rozciągające na matach z trenerami AZS AWF Kraków, zajęcia fitness Strong Nation oraz rodzinna zumba z trenerami Klubu: Forma na Lata oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne dla najmłodszych i zajęcia korekcyjne prowadzone przez specjalistów z firmy Smyki z gimnastyki.

Zajęcia sportowe odbędą się w godz. 11:00–14:00.

Festiwal Baniek Mydlanych

Bajkowe animacje, tysiące małych baniek, kolorowe łakocie i granity, dmuchańce oraz akcesoria do puszczania baniek i dużo darmowego płynu. To wszystko czekać będzie na najmłodszych od godz. 15:00 na terenie Krakowskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego im. Szarych Szeregów przy al. Powstania Warszawskiego 6.

Pojawi się również gwiazda dziecięcych bajek. Chętnie zatańczy, poprzytula się i zapozuje do pamiątkowych zdjęć, jednocześnie patrolując teren. Wydarzenie potrwa do godz. 17:00. Wstęp wolny.

Kolorowy zawrót głowy

W sobotę po raz kolejny odbędzie się w Krakowie iście kolorowa impreza. Tym razem za sprawą Kolor Fest. Wydarzenie zagości na terenie KSOS Centrum przy al. Powstania Warszawskiego 6 tuż po Festiwalu Baniek Mydlanych.

– Przyjdź z przyjaciółmi na tą niepowtarzalną imprezę, przeżyj niezapomniane chwile, obrzucaj się kolorowymi proszkami holi, baw się i tańcz przy muzyce najlepszych DJ’ów – zachęcają organizatorzy.

Start o godz. 17:30. Wstęp wolny.

Dni Kultury Romskiej

Jadą wozy kolorowe taborami... W weekend, 1 i 2 lipca, na Łąkach Nowohuckich rozłożą się XII Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej. Będzie można zobaczyć dawne obozowisko romskie, obejrzeć muzealne wozy, eksponaty etnograficzne, a także wystawę malarstwa i fotografii. Na scenie plenerowej tradycyjne tańce zaprezentują artyści ze Słowacji, Węgier, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Polski i Francji.

– Głównym i nadrzędnym celem projektu jest przybliżenie bogactwa tradycji Romów, ukazanie odmienności i różnorodności kultury Romskiej (w tym kultury muzycznej), upowszechnianie, popularyzacja i promocja wiedzy o kulturze i tradycji Romów poprzez zintegrowaną prezentację elementów folkloru i tzw. kultury wysokiej – wyjaśnia Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „KAŁE JAKHA”, działające nieprzerwalnie od 2002 roku.

Wystawę etnograficzno-muzealną będzie można zobaczyć w godz. 15:00–17:00. Artyści zagoszczą na scenie o godz. 18:00. Koncerty potrwają do 22:00. Wstęp wolny.

Wakacyjne kino pod chmurką

Od filmu przygodowego, przez komedię i musical, po dramat psychologiczny i melodramat muzyczny. W każdą wakacyjną sobotę na terenie parku Dębnickiego rozgości się kino plenerowe. Ośrodek Ruczaj – filia Centrum Kultury Podgórza – zaprasza wszystkich krakowian i turystów na letnie seanse pod chmurką.

Cykl rozpocznie się 1 lipca klasyką kina przygodowego, czyli filmem „Podróż do wnętrza Ziemi”, opartym na słynnej powieści Juliusza Verne'a o tym samym tytule. W trzy kolejne wakacyjne soboty należy się przygotować na sporą dawkę humoru, bo w kinie pod chmurką zaprezentowane zostaną „Palm Springs” (8 lipca), „A oni dalej grzeszą, dobry Boże” (15 lipca) oraz „Nieznośny ciężar wielkiego talentu” (22 lipca). Pierwszy miesiąc w kinie plenerowym zwieńczy film familijny „Był sobie pies” (29 lipca).

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Start o godz. 21:00.

Otwarcie parku Wisławy Szymborskiej

W niedzielę, w dniu setnych urodzin Wisławy Szymborskiej, zostanie otwarty park przy ul. Karmelickiej. W miejscu betonowego parkingu powstała zielona przestrzeń podzielona na różnobarwne ogrody. Wśród zieleni można znaleźć poetyckie cytaty z wiersza noblistki pt. „Możliwości”.

Otwarciu towarzyszyć będą liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, w tym piknik organizowany przez miasto we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz partnerami zaangażowanymi w obchody Roku Szymborskiej.

O godz. 10:00 rozpocznie się spacer tematyczny. Szlakiem „Szymborskiej we wspomnieniach” poprowadzi uczestników krakowska przewodniczka Agnieszka Kuźma. W godzinach 11:00–15:00 na zabawy literackie warsztaty i konkurs na lepieje zaprasza Biblioteka Kraków. Wydawnictwa i gadżety związane z noblistką będzie można znaleźć na stoisku księgarni De Revolutionibus Books, a na stoisku firmy Medicine będzie można przedpremierowo kupić ubrania z kolekcji przygotowanej z okazji 100. rocznicy urodzin poetki.

Oficjalne otwarcie parku odbędzie się o godz. 14:00. Wydarzenie uświetni prezentacja wybranych utworów poetki w wykonaniu aktorów Teatru Bagatela i Teatru Groteska. Publiczność będzie mogła usłyszeć także ulubione standardy jazzowe Wisławy Szymborskiej. Podczas pikniku zaprezentuje się Luka Mazur Quartet.

Szymborska na Dolnych Młynach

Z okazji otwarcia parku Fundacja im. Wisławy Szymborskiej i firma NOHO Investment zaprosili wybitnych artystów do stworzenia własnych interpretacji wybranego przez siebie wiersza na ponad 120-metrowym ogrodzeniu przy ul. Dolnych Młynów 10. Uroczyste odsłonięcie odbędzie się w niedzielę, 2 lipca, o godz. 10.00.

Rodzinna niedziela w Arenie Garden

Centrum Edukacji Lotniczej Airport Balice zaprasza na rodzinny piknik, który odbędzie się 2 lipca na terenach zielonych przy Tauron Arenie Kraków. To doskonała okazja, by poznać tajniki lotnictwa cywilnego.

– Podczas wydarzenia zmierzysz się z milowymi krokami w lotnictwie, rozgrywając partię domina. Jeśli lubisz konstruować i masz zadatki na budowniczego, spróbujesz zbudować most bez gwoździ. Dla tych, którzy wolą eksperymentować, poznają siły, które działają na samolot, sprawiając, że wzbija się w powietrze – przekonują organizatorzy.

Na najmłodszych czekać będzie wiele gier i zabaw, takich jak memory czy dooble XXL. Chętni będą mogli także wykonać traumatrop – prostą zabawkę z papieru i skonstruować samolot, a następnie sprawdzić jego zdolność lotu do celu.

Piknik odbędzie się w godz. 11:00–16:00. Wstęp wolny.