Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (13 –15 maja)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Noc Muzeów, rodzinne pikniki, warsztaty pobudzające kreatywność, filmowe projekcje i edukacyjne spacery. W ten weekend nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych mieszkańców Krakowa i turystów.

Spotkajmy się w Kuźni

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida zaprasza wszystkie dzieci oraz dorosłych na piknik integracyjny „Spotkajmy się w Kuźni”. W programie mnóstwo atrakcji, takich jak warsztaty plastyczne, muzyczne czy zajęcia z jogi. Mile widziani są oczywiście ukraińscy sąsiedzi. Piknik odbędzie się 14 maja w godz. 14:00–17:00.

Urodziny Velo Huta

W niedzielę mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli wspólnie świętować pierwsze urodziny nowohuckiego szlaku rowerowego Velo Huta. Z tej okazji o godz. 15:00 nad Zalewem Nowohuckim rozpocznie się rodzinny piknik organizowany przez Ośrodek Kultury Kraków-Nowa Huta.

Na uczestników czeka wiele atrakcji, m.in. rowerowa parada, koncerty, konkursy z nagrodami, warsztaty czy animacje. W trakcie pikniku będzie można zobaczyć także pokaz trialowy w wykonaniu zawodników MKS Ochotnica oraz skorzystać z porad fizjoterapeutów FizjoHuta.

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.

Rodzinny piknik na Krupniczej

W niedzielę odbędzie się także rodzinny piknik w ogrodzie przy ul. Krupniczej 38. Od godz. 13:00 do 18:00 najmłodsi mieszkańcy Krakowa czy turyści będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Są to: warsztaty robienia świeczek, zabawa z bańkami mydlanymi, skręcanie balonów, przebieranki w foto-atelier oraz gry i zabawy.

Organizatorzy nie zapomnieli także o dorosłych i przygotowali dla nich specjalną strefę leżakową. Piknikowicze mogą też liczyć na bezpłatny poczęstunek.

Impreza odbywa się w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej realizowanego przez Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana. Wszystkie atrakcje podczas pikniku są bezpłatne.

Trampoliny i słoneczniki

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie zaprasza do odwiedzenia Parku Solvay, gdzie na krakowian oraz turystów czekają trampoliny. To fantastyczna zabawa i wybuchowa dawka endorfin. Najmłodsi mogą także przetestować otwarty po rozbudowie plac zabaw przy ul. Lubostroń.

W sobotę zaś w Parku Jordana odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest przygotowanie instalacji ogrodniczej ze słoneczników. To wyraz symbolicznego wsparcia i solidarności z Ukrainą w obliczu rosyjskiej napaści. Start o godz. 10:00.

Wizyta w Rogatym Ranczu

Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych zagwarantuje z pewnością wizyta w Rogatym Ranczu w pobliskim Zabierzowie. Miasteczko Kowbojskie, plac zabaw zaaranżowany w klimacie budynku z dzikiego zachodu czy zagroda ze zwierzakami to tylko niektóre z propozycji Rogatego Rancza.

Noc Muzeów dla najmłodszych

W piątkowy wieczór rozpoczyna się Noc Muzeów, a w programie tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Wśród propozycji są m.in.:

  • Warsztaty „Jak zbudowany jest mikroskop?” w Muzeum Geologicznym Instytutu Nauk Geologicznych PAN;
  • Wycieczka po wystawie „Co robi zdjęcie?” w Muzeum Fotografii i zajęcia „Muzealny Minecraft – budujemy muzeum” w MuFo na ul. Józefitów;
  • Przedstawienie i wieczór z bajkami w Pałacu Krzysztofory;
  • Nocna Strefa Kreatywności w Muzeum Inżynierii i Techniki oraz wiele atrakcji w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema;
  • Warsztaty origami, oprowadzanie po wystawie i czytanie bajki „O chłopcu, który malował koty” w Muzeum Manggha;
  • Kreatywne zajęcia „Moc Soli” w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Szczegółowy program tegorocznej Nocy Muzeów na stronie: krakowskienoce.pl

Kreatywne Śniadanie w ARTzonie

ARTzona Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na spotkanie z serii „Myśli na dobry czas” – Kreatywne Śniadanie w ARTzonie. Podczas zgromadzenia odbędą się warsztaty twórcze dotyczące różnych dziedzin sztuki pięknej i użytkowej.

– Kreatywne Śniadanie w Ogrodzie/ARTzonie to okazja do celebracji, swoistego rodzinnego święta. Będziemy wspólnie delektować się poranną kawą, herbatą i innymi pysznościami oraz gościć znaną Monię Ostolkę. Tym razem przed nami mniej skomplikowane szycie właściwie zaczniemy zupełnie od początku przy okazji stworzymy kolorowe ekotorby zakupowe – informują organizatorzy.

Spotkanie odbędzie się 14 maja o godz. 10.00.

Kalejdoskop i machina sztuki

Cricoteka zachęca dzieci w wieku 2-3 lat do uczestnictwa w warsztatach „Kalejdoskop sztuki”. To zajęcia rozwijające wyobraźnię, kreatywność, umiejętności motoryczne i manualne najmłodszych poprzez zabawy sensualne z wodą, dźwiękiem i ruchem. Warsztaty odbędą się w piątek od godz. 11:30 do 12:30, a ich temat to „Rozśpiewy”.

Cricoteka ma także propozycję dla dzieci w wieku 4–8 lat. Są to zajęcia w ramach cyklu „Machina sztuki”, podczas których uczestnicy dowiedzą się, czy można grać, kiedy nie mamy pod ręką fortepianu albo kontrabasu. Zbudują także dźwiękowe maszyny, by zagrać wspólnie koncert. Godzinne warsztaty o nazwie „Poza rytmem” rozpoczną się 14 maja o 11:30.

Kreatywna Plastyka

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na warsztaty plastyczne pt. „Kolorowe wianki”, które odbędą się w sobotę o godz. 10:30. Ich celem jest nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim rozbudzenie kreatywności dziecka i przy okazji opiekuna.

– W sposób twórczy będziemy uczyć się nowych technik artystycznych, odkrywać różnorodność materiałów oraz rozwijać zmysł estetyki – czytamy w zapowiedzi warsztatów.

Spacer po Krakowie

Warsztaty plastyczne to niejedyna propozycja Krakowskiego Forum Kultury dla najmłodszych. W niedzielę w godz. 11:00–13:00 odbędzie się spacer edukacyjny pt. „Nie od razu Kraków zbudowano”.

To interaktywna opowieść, w której uczestnicy odtwarzają, jak powstawał Kraków. Poznają także sposoby życia średniowiecznych mieszkańców miasta i dowiadują się, do czego służyły najstarsze budynki w okolicy Rynku Głównego.

Trasa: Planty (przy ulicy Siennej), Mały Rynek, Rynek Główny (zakończenie przy Ratuszu).

Bilety w cenie 1 zł do nabycia w Krakowskim Forum Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 lub na stronie internetowej, a także w dniu spaceru – maksymalnie 15 minut przed rozpoczęciem (płatność gotówką).

„Dzieci dzieciom” w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia Krakowska zaprasza w piątek na koncert familijny „Dzieci dzieciom”. To cykl godzinnych występów z prelekcją, podczas których uczniowie prezentują rówieśnikom repertuar pozornie tylko zarezerwowany dla osób dorosłych.

13 maja o godz. 10:00 i 12:00 na scenie zaprezentują się mali muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Targu. Wstęp kosztuje 5 zł.

Rodzinna Muzyczna Kraina

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży zachęca do uczestnictwa w rodzinnym spotkaniu „Muzyczna Kraina”. W programie wspólny śpiew, improwizacje ruchowe, gra na instrumentach i przede wszystkim dobra zabawa. Będzie też czas na relaks i odpoczynek przy wspaniałych dźwiękach.

Zajęcia odbędą się w sobotę o godz. 11:00. Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji.

Spektakle dla najmłodszych

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zaprasza dzieci oraz dorosłych na niezwykłą, międzyplanetarną podróż muzyczną. Audiowizualny spektakl „Cosmos ad libitum” odbędzie się 14 maja o godz. 12.00. Wstęp wolny.

„Nie płacz Koziołku” to propozycja Teatru Groteska. Wzruszające przedstawienie o przyjaźni i poświęceniu prezentowane jest w wersji językowej ukraińsko-polskiej. Spektakl można zobaczyć w sobotę o godz. 11.00.

14 i 15 maja Teatr Groteska zachęca również do obejrzenia sztuki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”. To wielowątkowa opowieść dla dzieci o lekkim zabarwieniu kryminalnym.

Kino dla młodych widzów

Kino Sfinks zaprasza najmłodszych na Dyskusyjny Klub Filmowy „Kropka” i projekcję filmu „Belle” w reż. Mamoru Hosody. Tuż po niej mali widzowie będą mogli wziąć udział w dyskusji i stać filmowymi krytykami. Start 14 maja o godz. 13:00.

Z kolei w niedzielę na najmłodszych czeka filmowy poranek w Kinie Pod Baranami w ramach cyklu „Baranki Dzieciom”. O godz. 11:00 na ekranie zagoszczą animowane przygody Bolka i Lolka, którzy wyruszą w pełną przygód podróż dookoła świata. Po seansie odbędą się warsztaty muzyczne, które poprowadzi Maciej Trifonidis.

Na niedzielny pokaz filmu „Operacja Mumia” połączony z zajęciami zaprasza także kino Agrafka. Start o godz. 11:00. Propozycję dla najmłodszych ma także kino Kika. 15 maja o godz. 12:00 odbędzie się pokaz filmu „Jesteś szalona, Madiko”, a tuż po nim warsztaty.

comments powered by Disqus