Wieczór wyborczy LoveKraków.pl: PiS wygrywa, kto stworzy rząd? [ZAPIS RELACJI]

15 października Polacy wybierali swoich przedstawicieli do parlamentu – sejmu i senatu – a także mogli wziąć udział w ogólnokrajowym referendum. Zapraszamy na relację na żywo, w czasie której podamy ogólnopolskie wyniki exit poll  prezentowane przez TVP, TVN (IPSOS), a także dla okręgu krakowskiego (Ogólnopolska Grupa Badawcza). Nasi przedstawiciele są w krakowskich sztabach komitetów wyborczych.

Relacja odświeża się automatycznie
22:40
KONIEC RELACJI! Dziękujemy, że byliście z LoveKraków.pl.
22:22

Z sondażu exit poll Ogólnopolskiej Grupy Badawczej wynika, że w dwóch krakowskich okręgach senackich wygrali kandydaci Koalicji Obywatelskiej: Bogdan Klich oraz Jerzy Fedorowicz.

22:17
Paliwo na stacji Orlenu przy ulicy Włóczków nadal kosztuje 5,99 zł - informuje nasz dziennikarz.

22:06
Małgorzata Szostak, nr na liście Trzeciej Drogi: Wykonaliśmy kawał dobrej roboty i włożyliśmy dużo czasu, serca w te kampanię, dlatego wynik nie mógł być inny. Jesteśmy przeszczęśliwi, że mamy te 13%, a może będzie jeszcze więcej. Jest bardzo duża szansa, że wreszcie odsuniemy PIS od władzy i zacznie się normalność w naszym kraju.
22:01
Piotr Kempf (dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej), nr 4 na liście Trzeciej Drogi: Dla nas to będzie noc pełna radości, bo najważniejsze było to, czy Trzecia Droga przekroczy próg 8 procent i czy opozycyjne partie będą w stanie stworzyć wspólny rząd w przyszłości. Jednak do samego końca jest też niepewność. Zobaczymy, jak mieszkańcy Krakowa zadecydują o tym, kto dostanie mandat. Zakładamy na chwilę obecną, że to będą dwa mandaty w Krakowie. Na pewno faworytami są dotychczasowy poseł Ireneusz Raś czy przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz.

21:56
Iwona Chamielec, radna miasta Krakowa: Walczyłam jak lwica, byłam widoczna, wybory parlamentrne to jednak większy kaliber. Może się okazać, że uda się uzyskać mandat. Trzymajmy kciuki!
21:55
IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu: Szacowana frekwencja w referendum wyniosła 40 procent.
21:50
Sztab KO powoli opuszczają główni aktorzy. Pozostają sztabowcy i młodsi działacze, by świętować wynik. W sztabie PiS już prawie pusto. Zostało kilka osób, ekipa składa już ekran i nagłośnienie.

Sztab PiS:

21:49
Włodzimierz Pietrus (PiS): Nie mamy jeszcze wyników konkretnych kandydatów. Jest możliwe, że w prezydium rady zostanie tylko jeden radny. Kandydatowi, który zdobędzie i przyjmie mandat poselski, automatycznie wygasa mandat radnego. Następnie kolejne osoby z listy muszą potwierdzić, że przyjmują mandat radnego. Może się okazać, że ta procedura będzie trwała dłużej niż dwa tygodnie. Wyniki wyborów parlamentarnych nie do końca przekładają się na wybory samorządowe. Jest to inna specyfika.
21:45
Włodzimierz Pietrus, przewodniczący klubu PiS w radzie miasta: Pamiętajmy, że do wyborów poszły koalicje, a one nie są do końca trwałe. Choćby w przypadku Trzeciej Drogi, która dziś święci triumfy, że przekroczyła próg. Ale pytanie jest, jaki ostatecznie będzie skład tej Trzeciej Drogi.
21:44
W sztabie KO pojawił się apel o dalszą mobilizację w social mediach osób, które nadal stoją w kolejkach. – Ci ludzie na pewno nie stoją dla PiS-u – stwierdził Aleksander Miszalski.
21:41
W sztabie Trzeciej Drogi przy ul. Batorego radość z osiągniętego wyniku. 21:39
Rafał Komarewicz (TD): Cieszymy się z tych 13 proc. tylko pamiętajmy, że to są jeszcze sondaże. Musimy zaczekać do ostatecznych wyników, ale to pokazuje, że współpraca, porozumienie, to, że nasi liderzy razem występują nie dlatego, że chcą tylko wygrać, zmienić Polskę, ale faktycznie się lubią, jest ważne. Polacy potrzebują czegoś innego. Nie potrzebują tylko kłótni, nie potrzebują złych docinek, nie potrzebują tego, żeby siać nieporozumienie i zamęt. Potrzebują tego, żeby się dogadywać, żeby iść na pewne kompromisy, bo tak wygląda nasze życie.21:33
Aleksander Miszalski dla LoveKraków.pl na pytanie, jak obecny wynik wpływa na politykę lokalną mówi, że w przyszłych wyborach samorządowych KO wystawi swojego kandydata na prezydenta. – Chcemy te wybory w Krakowie po prostu wygrać – zapewnia.

21:31
W sztabie PiS coraz mniej osób. Część ogląda jeszcze telewizyjne komentarze, część dyskutuje we własnym gronie. Można usłyszeć komentarze „nie jest źle”, ale do zadowolenia daleko.
21:31
Sondaż exit poll Polskiej Grupy Badawczej: 

21:30
Radość w krakowskim sztabie Koalicji Obywatelskiej.

21:27
Radny PiS, kandydat na posła Michał Drewnicki: Na tym etapie nie wiemy jeszcze, który kandydat zostanie posłem. Wszystko się okaże. Ja mimo wszystko liczę na mandat, liczę na to, że mieszkańcy na mnie zagłosowali, będę niecierpliwie czekał na wynik wyborów. Jeżeli do rady miasta wejdą nowe osoby, będzie to bardzo ciekawe przed wyborami samorządowymi w kwietniu przyszłego roku.
21:27
Rafał Komarewicz (TD): Mamy to! Trzecia Droga jest w Sejmie. To jest wielka zmiana. PiS przestaje rządzić po ośmiu latach. Mamy bardzo dużo do zrobienia, ale jestem przekonany, że z waszą pomocą damy radę.

21:26
Dorota Marek (KO): Dziękujemy za każdy głos i każdy uśmiech na ulicy. Ale proszę też o brawa dla tych, którzy dalej pracują w komisjach wyborczych.

21:24
Marek Sowa (KO): Nasze zwycięstwo teraz przekłada się na jeszcze większe szanse w przyszłych wyborach samorządowych.
21:22
Bogdan Klich podziękował również wszystkim, którzy od lat protestowali na ulicach przeciwko władzy. Podkreślił, że Polska wraca do demokratycznej rodziny krajów europejskich.

21:20
Andrzej Adamczyk (PiS): Musimy poczekać na ostateczne wyniki, praktyka pokazuje, że na ostatnim etapie zachodzą jeszcze zmiany. A potem przyjdzie czas działań przewidzianych w Konstytucji przy tworzeniu nowego rządu. To jest czas, który często przynosi duże niespodzianki.

21:19
A niektórzy w Krakowie jeszcze stoją w kolejce, by zagłosować... Więcej TUTAJ >>

21:19
Szczęsny Filipiak (KO): To była fantastyczna przygoda w kierowaniu sztabem. Dziękuję wszystkim. Idziemy do przodu.
21:19

Z sondażu exit poll wynika, że w Małopolsce PiS uzyskał 41 proc., KO – 25,3 proc., Trzecia Droga – 14,3 proc., Lewica – 7,8 proc., Konfederacja – 7,5 proc.

21:16
Aleksander Miszalski (KO): Cóż mam powiedzieć? Jestem szczęśliwy i wzruszony. Mimo mediów publicznych, referendum, ta energia, ktora widzieliśmy na ulicach - trzeba podziękowac Polkom i Polakom. Dziękuję również innym partiom, pracownikom komisji wyborczej i mężom zaufania. To nie koniec, tylko początek ciężkiej pracy - odbudowy Polski.

21:16
21:11

Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość: Mamy pierwsze wyniki badań i one dają nam czwarte zwycięstwo w wyborach parlamentarnych i trzecie po kolei. To naprawdę wielki sukces naszej formacji i projektu dla Polski. Przed nami pytanie czy ten sukces będzie można przekuć w rząd.

21:10
Andrzej Adamczyk: Dziękujemy za udział w wyborach, za głosy oddane na Prawo i Sprawiedliwość. Realizujemy nasz program bez względu na okoliczności. W najbliższych dniach na pewno wiele ciekawego się wydarzy.

21:09
Małgorzata Wassermann: Trzecie zwycięstwo PiS to jest wielka sprawa, nikomu się to jeszcze nie udało. Przed nami kilka dni czekania na ostateczne wyniki. Mam nadzieję, że to będzie dobry rząd Prawa i Sprawiedliwości.
21:07
Radość senatorów Bogdana Klicha i Jerzego Fedorowicza z KO.

21:05
Radość w sztabie KO w Klubie Studenckim Żaczek.

21:05
W sztabie PiS bez oklasków po ogłoszeniu frekwencji w referendum. Uczestnicy słuchają słów Jarosława Kaczyńskiego.

21:04

Donald Tusk, Koalicja Obywatelska: Zrobiliśmy to! Wiem, że nasze marzenia może były jeszcze większe. Ale nigdy w życiu nie byłem tak szczęśliwy z tego 2. miejsca! Wygrała Polska, wygrała demokracja. Odsunęliśmy ich od władzy! Jeszcze rok temu nikt w to nie wierzył, trzy miesiące temu nikt w to nie wierzył. Wczoraj mnie ludzie pytali, czy damy radę. Bo nie udawało się tyle lat.

Dziś to mogę ogłosić: To jest koniec rządów PiS-u!

21:04
Trzecia Droga. Ogromna radość i wielkie brawa.

21:03

Sztab KO. Radość i brawa. Politycy gratulują sobie ciężkiej pracy dobrego wyniku. Skandują Donald Tusk! Donald Tusk!

21:02
IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu: rekrodowa frekwencja, ok. 73 procent.
21:01

Pierwsze sondażowe wyniki dla kraju (IPSOS dla TVP, TVN i Polsatu):

Prawo i Sprawiedliwość – 36,8 proc.

Koalicja Obywatelska – 31,6 proc.

Trzecia Droga – 13,0 proc.

Nowa Lewica – 8,6 proc.

Konfederacja – 6,2 proc.

Bezpartyjni Samorządowcy – 2,4 proc.

Według tych danych opozycja (KO, TD, NL) miałyby łącznie 248 mandatów.

 

 


20:58
20:55
W sztabie PiS uczestnicy zbierają się już przed ekranem, na którym wyświetlone zostaną wstępne wyniki wyborów. Wyczuwa się nastrój niepewności co do tego, na jakim wyniku zatrzyma się pierwszy słupek.
20:54
Aleksander Miszalski (KO): Z tego, co do nas dociera, wynik jest ogólnie dla nas dobry. Czekamy jednak na 21 i ogłoszenie wyników exit poll.

20:52
W sztabie Trzeciej Drogi frekwencja dopisała. Wszyscy z nadzieją oczekują na dobry wynik. Nie brakuje uśmiechów. Na miejscu są m.in. Rafał Komarewicz, Ireneusz Raś, Małgorzata Szostak.

20:49
W sztabie KO w Studenckim Klubie Żaczek atmosfera oczekiwania, ale bez nerwów. Mowa tu o radosnym oczekiwaniu. Wnętrze klubu się zapełnia, choć jest tu też wiele przypadkowych osób.

Jest gwarno, głośno. Obecni są m.in. Aleksander Miszalski, Marek Sowa - obecnie posłowie czy też senator Bogdan Klich i Jerzy Federowicz.

20:48
W sztabie Prawa i Sprawiedliwości stopniowo pojawiają się kolejni politycy. Przed chwilą dotarli m.in. Małgorzata Wassermann i Andrzej Adamczyk. Na miejscu jest też wojewoda Łukasz Kmita oraz radni miejscy - Michał Drewnicki, Włodzimierz Pietrus czy Edward Porębski. Na ekranie wyświetlana jest transmisja TVP Info.20:47

Od godziny 7 do 12 w Małopolsce zgłosowało 627,5 tys. osób z 2,58 mln uprawnionych. Przełożyło się to na frekwencję na poziomie 24,28 proc. W zeszłych wyborach parlamentarnych do tej samej godziny zagłosowało 21,13 proc. uprawnionych.

Do godziny 17 w 2019 roku w naszym województwie zagłosowało 47,98 proc. wyborców. Największą frekwencję zanotowano wówczas na terenie powiatu nowosądeckiego (52,44 proc.). W Krakowie lokale wyborcze odwiedziło wówczas 49,96 proc. uprawnionych osób. Dziś do godziny 17:00 zagłosowało już 363 tys. osób (60,30 proc.)

20:45

Po godz. 21:00 po zakończeniu ciszy wyborczej zaprezentujemy Państwu wyniki sondażu exit poll dla okręgu nr 13 obejmującego Kraków oraz trzy powiaty: krakowski, miechowski oraz olkuski.

Sondaż exit poll został przygotowany przez Ogólnopolską Grupę Badawczą (OGB) we współpracy z portalem LoveKraków.pl. Badanie zostało przeprowadzone we wszystkich 41 okręgach wyborczych do sejmu oraz 100 okręgach do senatu. W całym kraju powstało pół tysiąca punktów, w których działało ponad tysiąc ankieterów.

Kolejną nowością w trakcie wieczoru wyborczego w Polsce będzie Early Late Poll, czyli dane przekazywane w czasie rzeczywistym od ankieterów OGB, którzy będą obecni w lokalach wyborczych w trakcie liczenia głosów jako obserwatorzy. Pozwoli to na pierwsze aktualizacje danych dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu już godzinę po zakończeniu głosowania. Dodatkowo analitycy OGB będą śledzić napływające dane z PKW, tak aby w czasie rzeczywistym móc podawać aktualny stan rywalizacji.