Wojewoda małopolski: „Nie będzie kontroli w kościołach”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Chcę zaapelować, aby w trosce o zdrowie swoje i najbliższych rodzinne odwiedziny w czasie świąt ograniczyć do zera – mówił podczas piątkowego briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Wojewoda zaznaczył, że jeśli chodzi o sytuację epidemiczną, najgorszy pod tym względem będzie „tydzień okołoświąteczny”.

– Chcę zaapelować do osób, które planują jakąkolwiek świąteczną aktywność. W trosce o zdrowie swoje i najbliższych zachęcam do tego, by święta przeżyć w gronie domowników, a rodzinne odwiedziny ograniczyć do zera – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Brak kontroli w kościołach

Rząd nie podjął decyzji o zamknięciu kościołów przed Wielkanocą. Obowiązuje natomiast limit osób – w jednym czasie na mszy może przebywać 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

W piątek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował o przestrzeganie limitu uczestników zgromadzeń religijnych, zachowanie dystansu, zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję dłoni.

Temat ten poruszył również wojewoda małopolski podczas piątkowego briefingu.

– Apeluję, aby osoby szczególnie narażone pozostały w domach i ograniczyły praktyki religijne do tych niezbędnych i uznanych za konieczne. W kościele bezwzględnie stosujmy maski, dezynfekujmy dłonie i nośmy rękawiczki, co jest niezwykle ważne. Będziemy się przyglądać tej sytuacji i tak jak powiedział minister spraw wewnętrznych i administracji powiedział, nie będzie kontroli w kościołach, ale będą stanowcze reakcje, jeśli będą sygnały płynące od osób, że wprowadzone obostrzenia nie są przestrzegane – zaznaczył Łukasz Kmita.

Kolejny rekord zakażeń

Dziś w Polsce padł kolejny rekord zakażeń od początku pandemii. Ministerstwo zdrowia informuje o 35 143 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

W Małopolsce w ciągu ostatniej doby przybyło 2826 kolejnych zakażonych. Zmarły 33 osoby (choroby współistniejące wraz z COVID-19: 8, wyłącznie z powodu COVID: 25).

– Dziś mamy na drugim poziomie 589 wolnych łóżek. Pozytywna informacja płynąca z środowisk medycznych jest taka, ze nowych hospitalizacji było mniej niż się spodziewaliśmy. Bez wątpienia jednak jesteśmy w oku cyklonu, powiększamy łóżka respiratorowe, powiększamy łóżka wraz z obsługą - poinformował Łukasz Kmita.

W związku z sytuacją epidemiczną, zostanie uruchomiony kolejny moduł w szpitalu tymczasowym w Expo.

– W przyszłym tygodniu będzie tu dwa razy więcej łóżek dla pacjentów. Mamy nadzieję, ze liczba hospitalizacji będzie spadała, ale musimy być przygotowani na najgorsze. Już działają trzy moduły w krakowskim szpitalu tymczasowym w hali Expo, czyli łącznie 94 łóżka. Do Wielkiego Piątku uruchomimy tam całą jedną halę. Natomiast po weekendzie świątecznym (we wtorek 6 kwietnia) planujemy udostępnienie w tym szpitalu tymczasowym 300 łóżek. Uruchomiony zostanie też kolejny moduł w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju, czyli będzie tam dostępnych w ramach drugiego kroku 56 łóżek - mówił Kimita.

Obecnie w szpitalach tymczasowych w hali Expo jest 56 pacjentów (na 94 miejsca), w CUMRiK-u 100 pacjentów na 108 miejsc, w Krynicy-Zdroju 9 na 28 miejsc.

Dodatkowe karetki

Wojewoda poinformował również, że Krakowskie Pogotowie ratunkowe uruchomi 2 dodatkowe karetki na 24 godziny i 2 karetki na 12 godzin.

– Dzięki temu, ze uruchomiliśmy wcześniej 17 zespołów ratownictwa medycznego, mogę powiedzieć, że w Małopolsce nie ma przypadków, ze karetki czekają przed SOR kilka godzin. Usprawniliśmy ten system – ocenił.

Wojewoda zapowiedział, że do czterech powiatów w Małopolsce trafi łącznie 1 mln maseczek. Władze będą mogły je dystrybuować wśród mieszkańców.

News will be here