Jak złożyć wniosek BO? To proste!

Nieważne, ile masz lat i gdzie mieszkasz – w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego każdy krakowianin może złożyć wniosek na realizację swojego pomysłu.

Nie liczy się wiek wnioskodawcy, tylko pomysł i treść. Zniesienie ograniczeń wieku dla osób biorących udział w procesie wynikało z nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Dlatego w tym roku każdy może zgłosić koncept m. in na stworzenie mini parku w sąsiedztwie, siłowni na świeżym powietrzu, odnowienia boiska szkolnego, wyposażenia biblioteki czy zorganizowanie zajęć z yogi.

A co najlepsze nie ogranicza nas dzielnica, w której mieszkamy. To idealne rozwiązanie np. dla mieszkańca Dębnik, który na co dzień pracuje na Zwierzyńcu.

By założyć konto

Wnioski do Budżetu Obywatelskiego składamy przez Internet za pomocą strony www.budzet.krakow.pl. Najpierw trzeba założyć konto (lub zalogować się, jeśli głosowałeś w ubiegłorocznej edycji BO). Do założenia konta potrzebne jest podanie swoich imienia, nazwisko, adres zamieszkania wraz z dzielnicą oraz adres e-mail i numer telefonu. Adres e-mail i telefon służą zarówno do weryfikacji zakładanego konta, jak i umożliwiają urzędnikom skontaktowanie się z wnioskodawcą na etapie oceny wniosku.

Dzielnica czy miasto?

Jak już zostało wspomniane, w tej edycji nie trzeba się ograniczać do złożenia projektu tylko w dzielnicy, w której mieszkamy. Jednak należy się zastanowić, czy chcemy zająć się mniejszym projektem, czyli dzielnicowym, czy może większym – miejskim.

Różnica jest przede wszystkim w skali. Na projekty miejskie będziemy mieć po prostu większy budżet. Ważne jest jednak to, aby zdobyć 15 podpisów poparcia (mieszkańców danej dzielnicy lub ogólnie – Krakowa).

Gdzie można budować

Gmina nie może inwestować na terenach, które do niej nie należą. Trzeba więc na etapie lokalizowania danego pomysłu upewnić się, że np. działka, gdzie chcemy, aby powstała siłowania na świeżym powietrzu lub po prostu nowa ławka, jest w posiadaniu miasta.

Projekt należy szczegółowo – ale też dość zwięźle – opisać. Ważne jest uzasadnienie i harmonogram związany z jego wykonaniem.

I ile to kosztuje

W tym roku w budżecie obywatelskim jest do rozdysponowania 30 mln złotych, z tego 2/3 na zadania o charakterze dzielnicowym. W projekcie może znaleźć się szacunkowa kwota jego realizacji, choć ostatecznie to urzędnicy wycenią jego wartość.

Pamiętajmy też, że koszt realizacji projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 2 mln złotych, ale jednocześnie nie może być niższy niż 25 tys. złotych. Z kolei projekt dzielnicowy nie może przekraczać 40% ogólnego budżetu przydzielonego danej dzielnicy. Konkretne kwoty zostaną podane później. Minimalna wartość naszego pomysłu dzielnicowego to 2,5 tys. złotych.

Aby wiedzieć, ile będzie kosztować nasze przedsięwzięcie, można skorzystać ze specjalnego cennika, stworzonego na potrzeby BO.

Warto też zwrócić uwagę na to, że miasto przygotowało kilkanaście spotkań związanych z Budżetem Obywatelskim (zarówno w języku polskim jak i obcym). Tam dowiesz się wszystkich szczegółów, które mogą się pojawić w czasie tworzenia wniosku.

Harmonogram spotkań znajdziesz pod tym adresem: https://bit.ly/2uFdAi4