Jestem studentem - jak mogę zainstnieć na rynku pracy?

Pracodawcy oferują obecnie bardzo wiele osobom będącym na studiach. Od wykładów na uczelniach, dni otwartych, aż po programy ambasadorskie i wreszcie staże czy stałą pracę w elastycznym wymiarze godzin.

Wykłady i dni otwarte są świetną okazją, by dowiedzieć się czegoś więcej o firmie oraz specyfice pracy.  Nie tylko można skonfrontować wyobrażenia o danej firmie i stanowisku z rzeczywistością, ale też zapytać z jakimi wyzwaniami zmagają się pracownicy.

Program ambasadorski jest idealnym rozwiązaniem dla osób zaangażowanych w życie akademickie. Dzięki współpracy pomiędzy firmą a uczelnią, ma się realny wpływ na wizerunek firmy wśród studentów, a dodatkowo przestrzeń do realizacji własnych innowacyjnych pomysłów.

Coraz więcej firm tworzy ustrukturyzowane programy stażowe, podczas których młody człowiek ma możliwość lepszego poznania firmy i środowiska biznesowego. Staże trwają minimum 3 miesiące, co pozwala na wdrożenie się w wykonywanie pierwszych obowiązków oraz odczucie atmosfery panującej w firmie. Dzisiejsi stażyści nie parzą kawy, lecz aktywnie uczestniczą w życiu firmy. Często przysługuje im również pakiet benefitów – jak w przypadku regularnych pracowników.

Praktyki i staże - dlaczego warto?

Młodzi ludzie, pomimo wybranego kierunku studiów, nie zawsze wiedzą w jakim obszarze chcą zacząć rozwijać swoją karierę. Praktyka jest więc z jednej strony dobrym pomysłem, by odkryć  w czym chcemy się realizować, a z drugiej jest świetną okazją, by zdobyć  doświadczenie. Co więcej, dla sprawdzonych stażystów  jest zazwyczaj przewidziane miejsce pracy po ukończeniu stażu.

Warto pamiętać, że firmy oferują studentom znacznie więcej niż wykonywanie standardowych obowiązków – w ramach  stażów przewidziane są często liczne szkolenia z kompetencji twardych i miękkich , a dzięki samej obecności w firmie zdobywa się kontakty często przydatne w późniejszym życiu zawodowym.

Gdzie i jak szukać pracy?

Oprócz dość oczywistych miejsc poszukiwania pracy, jak portale pracy, warto również regularnie zaglądać na stronę www przyszłego pracodawcy.  Ponadto, na większości uczelni organizowane są targi pracy (zazwyczaj wiosną i jesienią) oraz funkcjonują Akademickie Centra Karier. Dodatkowo, wspomniane wcześniej dni otwarte czy warsztaty organizowane na uczelniach są świetnym momentem na dopytanie o otwarte wakaty w firmie. Nie zapominajmy również o roli ambasadora – on ma najświeższe informacje dotyczące otwartych w firmie stanowisk.

Gdy już znajdziemy odpowiadającą nam ofertę pracy, czas na doszlifowanie CV. To na co najczęściej rekruter zwraca uwagę to dopasowanie kluczowych kompetencji i doświadczeń do tych wymaganych na danym stanowisku. Należy więc wspomnieć o kierunku studiów, znajomości języków obcych, dotychczasowych doświadczeniach zawodowych, zaangażowaniu w wolontariat czy organizacje studenckie. Warto też wspomieć o ciekawych projektach, jeśli miało się okazje w nich uczestniczyć. Istotne jest by CV stanowiło spójny obraz naszej osoby i było odpowiedzią na konkretne ogłoszenie o pracę.

Rozwój w Capgemini

Capgemini jest firmą z wieloletnim doświadczeniem na krakowskim rynku pracy. Rok rocznie zatrudniamy wielu studentów i absolwentów, stąd  staramy się, by oferta skierowana do tej grupy osób wyróżniała się spośród pozostałych ofert na rynku pracy. Oferujemy zarówno staże i praktyki, jak również elastyczny czas pracy (wszystkie dostępne oferty pracy znajdziesz tutaj).

Zdajemy sobie sprawę z tego jak istotny jest bliski kontakt ze środowiskiem akademickim dlatego jesteśmy obecni na uczelniach w Krakowie (podczas targów pracy czy wykładów eksperckich), oraz organizujemy dni otwarte w siedzibie firmy, gdzie można zobaczyć jak wygląda praca „od kuchni”.

Kluczowymi dla nas umiejętnościami, jakie powinien posiadać kandydat jest znajomość języków obcych, zdolności analityczne i kompetencje interpersonalne, jak praca w grupie, nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z klientami, umiejętność prowadzenia rozmów telefonicznych.

Nasza firma często kojarzona jest jedynie z księgowością i finansami, a tymczasem posiadamy szereg ekspertów z dziedziny IT. Juz ponad 2000 pracowników w naszej jednostce Infrastucture Services wspiera klientów w obszarze różnorodnych procesów IT, m.in.:

  • Zarządzanie infrastrukturą
  • Zarządzanie usługami IT
  • Monitoring infrastruktury IT
  • Centrum Wsparcia IT
  • Integracja i utrzymanie systemów
  • Administrowanie bazami danych i sieciami

Nasi eksperci pracują zgodnie z metodologią ITIL w rozmaitych środowiskach m.in.: Unix, Linux, Windows, Mainframe, VMware, Oracle.

Praca w Capgemini to nie tylko możliwość nauki od najlepszych, ale również obszar do realizacji swoich pomysłów, praca dla prestiżowych klientów przy zachowaniu równowagi pomiędzy życiem zawodowym a studenckim.