Wymień się książkami [Rozmowa]

fot. Jacek Smoter/LoveKrakow.pl

Nadchodzące 18. Międzynarodowe Targi Książki to okazja do bliższego spotkania ze światem literatury. Przez cztery dni Kraków będzie gościł słynnych pisarzy, a uczestnicy zwiedzą stoiska niemal siedmiuset wystawców z kraju i zagranicy. Targi to również okazja, by wymienić się publikacjami. Rozmawiamy z Justyną Sekułą z portalu Bookeriada.pl, która opowiada o akcji „Drugie Życie Książki”.

Barbara Cyrek, LoveKraków.pl: Kiedy powstała akcja „Drugie Życie Książki” i jak narodził się ten pomysł?

Justyna Sekuła: Pomysł zrodził się w mojej głowie – wiedziałam, że podobne wymiany organizowane są w innych miastach, ale nie ma ich w Krakowie. Stwierdziłam, że byłoby super, gdyby podobne wydarzenia miały miejsce i tutaj. Kilka tygodni później odezwało się do mnie Krakowskie Biuro Festiwalowe z propozycją współpracy i postanowiliśmy zająć się tym wspólnie. Zaczęliśmy w styczniu 2012 roku, tak więc właśnie mija trzeci z kolei rok, kiedy mole książkowe mogą się wymieniać tytułami w każdą ostatnią niedzielę miesiąca oraz podczas wydarzeń specjalnych.

Projekt ten dotyczy tylko książek drukowanych czy obejmuje również ebooki lub audiobooki?

Na wymianach tradycyjnych, czyli tych, które odbywają się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca, wymieniamy się książkami papierowymi. W odpowiedzi na rozwój rynku książkowego powstały jednak dwie dodatkowe wymiany, na które można przynosić multimedia – ebooki, audiobooki oraz niejako w bonusie filmy, muzykę i gry. Kolejna taka wymiana odbędzie się niebawem, bo 16 listopada, w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, która użycza nam miejsca do spotkań.

Czy krakowianie chętnie wymieniają się książkami?

Okazało się, że pomysł z wymianą książek jest strzałem w dziesiątkę – od samego początku cieszył się ogromnym zainteresowaniem i sympatią uczestników. Niektórzy z nich są na wymianach regularnie. Każde wydarzenie przyciąga około setkę osób, które chcą przewietrzyć swoje biblioteczki – pozbyć się książek, które już przeczytali i znaleźć nowe, bez konieczności wydawania pieniędzy. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a sama wymiana bezgotówkowa.

Czy jakieś gatunki literackie cieszą się szczególną popularnością lub są oddawane częściej niż inne?

Stawiamy na beletrystykę, krótko mówiąc – książki „do poczytania”, z którymi przyjemnie można spędzić czas i to właśnie ten gatunek jest najpopularniejszy i cieszy się największym zainteresowaniem uczestników. Odrzucamy podręczniki, poradniki i książki zniszczone, które nie nadają się do użytku.

Jakie zasady wymiany będą obowiązywać podczas tegorocznych targów?

Podobnie jak w zeszłym roku, „Drugie Życie Książki” będzie obecne na targach podczas wszystkich dni, od rana do popołudnia. Uczestnicy wymiany w zamian za książki otrzymają bloczki (jeden bloczek za jedną książkę), które będą mogli wymieniać w dowolnej porze, niekoniecznie tego samego dnia. Oczywiście obowiązywał będzie podział na książki nowe (wydane po 1995 roku) i książki stare (wydane przed 1995 rokiem) – nowe książki można wymieniać na wszystkie inne, stare tylko na stare. Ważne, żeby zużyć wszystkie bloczki podczas targów, bo potem nie będą już ważne i nie będzie można z nich skorzystać podczas tradycyjnych wymian.

Jeśli ktoś nie zdoła wymienić książek podczas targów, w jaki sposób może to zrobić poza nimi?

Jeżeli komuś nie uda się dotrzeć na targi, zapraszamy na inne wymiany, które odbędą się jeszcze w październiku, listopadzie i grudniu. Szczegółowy harmonogram spotkań znaleźć można na naszej stronie: drugiezycieksiazki.pl/kalendarium2014/.

Czy planowane jest poszerzenie projektu o dodatkowe inicjatywy?

Projekt cały czas się rozwija, niewykluczone więc, że w kolejnym roku pojawią się jakieś nowości, w tym momencie są jednak one w fazie konsultacji. Inicjatywą, która towarzyszy „Drugiemu Życiu Książki” od jakiegoś już czasu, są półki bookcrossingowe, które stanęły w kilku miejscach w Krakowie, m.in. w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, w kawiarni BAL, klubie Semper Felix, kawiarni Stopklatka, hostelu Tramp ApartHostel oraz w krakowskich szpitalach: Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Gabriela Narutowicza, Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego, Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego, 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika, a także Szpitalu Położniczo-Ginekologicznym – Ujastek.

Idea półek bookcrossingowych jest prosta: jeśli przeczytaliśmy książkę i chcemy podzielić się nią z innymi czytelnikami, wystarczy, że zostawimy ją na jednej z półek w dowolnym momencie dnia w godzinach otwarcia miejsca i gotowe. Oczywiście w zamian możemy zabrać sobie jakąkolwiek inną książkę, która jest akurat dostępna. Półki w szpitalach mają z kolei sprawić, by pobyt w tych miejscach był dla dzieciaków chociaż odrobinę bardziej znośny.