Zadania zawodowe dietetyka

Dieta postrzegana jest przez większość z nas jako system żywienia pozwalający na maksymalną utratę zbędnych kilogramów. Tymczasem dieta może wspomagać leczenie chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca, albo wspierać polepszenie kondycji ciała. Komponowaniem diet dopasowanych do indywidualnych preferencji i wymagań pacjentów zajmuje się dietetyk. Jakich zadań podejmuje się on w trakcie swojej pracy zawodowej?

Kim jest dietetyk?

Mianem dietetyka określać powinniśmy specjalistę ds. żywności. Niestety wiele osób uważa się za dietetyków, podczas gdy tylko interesują się kwestiami zdrowego żywienia, odchudzania i wpływem poszczególnych składników odżywczych na ludzki organizm. Prawdziwy dietetyk po ukończeniu odpowiedniego kształcenia, np. rocznej nauki w szkole policealnej w Krakowie, może zająć się fachową oceną jakości składników i produktów odżywczych i na tej podstawie ustalać odpowiednie programy żywieniowe.

Podczas nauki w szkole policealnej przyszły dietetyk może zdobyć cenną wiedzę z zakresu żywienia człowieka, ale nie tylko. Ważne jest powiązanie jej z anatomią, medycyną, biochemią czy normami żywieniowymi. Specjalista w tej dziedzinie powinien wiedzieć, jak tworzyć spersonalizowane plany żywieniowe zgodne z wiekiem, płcią, stanem zdrowia i trybem życia pacjenta. Uniwersalne diety działają tylko w nielicznych przypadkach, a wykwalifikowany dietetyk zawsze będzie podchodził do każdej osoby zgłaszającej się do niego o pomoc w sposób całkowicie zindywidualizowany.

Specyfika pracy dietetyka

Dietetyk może założyć własny gabinet, gdzie będzie przyjmował pacjentów i tworzył dla nich odpowiednie programy żywieniowe, albo zatrudnić się w publicznym lub niepublicznym zakładzie opieki zdrowotnej. Może wykonywać swoją pracę w organizacjach konsumenckich, zakładach żywienia zbiorowego i zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia albo w komercyjnych placówkach sportowych, rekreacyjnych itp.

Do jego obowiązków będzie należała ocena stanu odżywienia i składu ciała każdego pacjenta. Ponadto będzie umiał rozpoznać niedożywienie, problemy z nadwagą czy otyłością, zajmie się zapobieganiem chorób zależnych od procesu żywienia, oceną wzajemnego wpływu farmakoterapii i żywienia oraz oceną wpływu chorób na stan odżywienia i żywienia na wyniki leczenia chorób. Dietetyk prowadzi edukację żywieniową, organizuje żywienie indywidualne, zbiorowe i lecznicze dostosowane do wieku i stanu zdrowia pacjenta oraz kontroluje jakość produktów żywnościowych i warunki ich przechowywania.