Cztery dni wypełnione poezją, spotkaniami i warsztatami. Rozpoczął się Festiwal Miłosza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Rodzinna Europa” – pod takim hasłem odbędzie się 11. edycja Festiwalu Miłosza, największego poetyckiego święta w Polsce. W dniach 7–10 lipca na uczestników czekać będą spotkania, wykłady, spacery poetyckie i debaty.

– Festiwal Miłosza zajmuje niezmiennie strategiczne miejsce na mapie wydarzeń kulturalnych Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Głos polskiego noblisty Czesława Miłosza, który ostatnie lata swojego życia spędził w Krakowie, nawiązując liczne znajomości i przyjaźnie, wybrzmiewa podczas festiwalu od 2009 roku. Prowadzi nas przez ciągle zmieniający się pełen napięć i wyzwań czas – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Muzyczno-poetycki czwartek

Pierwszego dnia festiwalu nie zabraknie eksperymentalnych spotkań ze słowem i dźwiękiem oraz poetyckich nowości. Oprócz premier z udziałem twórców odbędą się rozmowy z poetami przeplatane performatywnym pisaniem wierszy na ścianie w Pałacu Potockich.

7 lipca uczestnicy będą mogli także wysłuchać wykładu pt. „Wiersz o Szczygle: o poezji i wojnie”, który wygłosi John F. Deane. Po południu organizatorzy zapraszają na krakowski Kazimierz, gdzie poza muzyczno-poetycką odsłoną w Otwartej Pracowni, odbędzie się poetycki Slam w Magazynie Kultury oraz koncert poznańskiego duetu ­– Kopyt/Kowalski.

Rodzinna Europa

W piątek o godz. 15:00 rozpocznie się dyskusja o sile literatury w obliczu katastrofy. To pierwsze wydarzenie w ramach pasma „Rodzinna Europa”. W rozmowie wezmą udział: tłumaczki Aneta Kamińska i Joanna Bernatowicz, poeta z Białorusi Uładzimir NIaklajeu oraz przewodnicząca białoruskiego PEN Clubu Taciana Nadbaj.

– Nie zamykamy się na głosy świata. Festiwal zawsze komentował w sposób adekwatny rzeczywistość i tak będzie również w tym roku – podkreśla Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Jednym z piątkowych wydarzeń będzie także spotkanie „Chadanowicz czyta Miłosza”, podczas którego uczestnicy usłyszą poezję patrona festiwalu w trzech językach: polskim, białoruskim i języku muzyki.

Wieczorem odbędzie się zaś „Ukraiński wieczór poetycki”. Wśród czytających pojawią się m.in. Olha Olchowa, Natalia Belczenko, Olesia Mamczyc, Krystyna Potapenko czy Marek Radziwon. O atmosferę zadba Krystyna Michajłyszyn, która zagra na bandurze – ukraińskim instrumencie ludowym.

Nagroda Szymborskiej

W sobotę nie zabraknie spotkań z twórcami premierowych książek, wykładów oraz debat. Wieczorem zaś zostanie przyznana Nagroda im. Wisławy Szymborskiej. Wiadomo już, że laureatem za najlepsze tłumaczenie tomu poetyckiego na język polski jest Wojciech Charchalis – tłumacz zbioru wierszy Fernanda Pessoi „Heteronimy. Utwory wybrane”.

Ze wszystkimi laureatami uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się i porozmawiać następnego dnia, czyli w niedzielę. Symbolicznym zakończeniem czterodniowego wydarzenia będzie wieczór czytania wierszy Adama Zagajewskiego, wybitnego krakowskiego poety. Jego dzieła zaprezentuje aktorka Maja Komorowska.

Podczas tegorocznego festiwalu odbędą się także warsztaty translatorskie oraz miejskie spacery poetyckie dla najmłodszych. Z kolei w Pałacu Potockich zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona życiu i twórczości Seamusa Heaneya – irlandzkiego poety i laureata Nagrody Nobla.

Szczegółowy program Festiwalu Miłosza dostępny TUTAJ.