Dwa tygodnie utrudnień na Jasnogórskiej. Po nich zmiany na rondzie

Rondo na ul. Jasnogórskiej, zdjęcie z kwietnia fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Miasto zapowiedziało remont skrzyżowania ulic Jasnogórskiej, Gaik i Ojcowskiej. Po przeprowadzeniu prac możliwa będzie zmiana krytykowanej organizacji ruchu, obowiązującej tam od kwietnia.

Rondo na skrzyżowaniu ulic Jasnogórskiej, Gaik i Ojcowskiej wyznaczono na początku kwietnia, za pomocą plastikowych elementów i malowania na jezdni.

Związane z tym zwężenia do jednego pasa na ul. Jasnogórskiej spowodowały jednak sporo problemów. O ile kierowcy wyjeżdżający z bocznych ulic chwalą nowe rozwiązanie, o tyle ci korzystający z ul. Jasnogórskiej narzekają na korki – zarówno na odcinku w stronę centrum, jak i w stronę granicy miasta. Pod koniec maja urzędnicy zapowiedzieli korektę wprowadzonych zmian, miesiąc później natomiast pokazali mapę docelowej organizacji ruchu:

Dwa tygodnie prac

Teraz pojawiły się już informacje o terminach. Zanim na ul. Jasnogórską wróci ruch dwoma pasami, trzeba częściowo przebudować nawierzchnię skrzyżowania. Prace rozpoczną w poniedziałek 19 lipca.

W pierwszej kolejności będą prowadzone na jezdni w kierunku centrum miasta (od strony ul. Gaik) – w tym czasie ruch dwukierunkowy będzie prowadzony jezdnią w kierunku Olkusza. Ruch pojazdów oraz komunikacji miejskiej z ul. Ojcowskiej zostanie poprowadzony objazdem – ul. Chełmońskiego.

W drugim etapie – ruch dwukierunkowy na jezdni w kierunku centrum (od strony ul. Ojcowskiej). Ul. Ojcowską na wprost będą mogły się poruszać jedynie autobusy komunikacji miejskiej. Wjazd i wyjazd z ul. Gaik będzie prowadzony specjalną przełączką. Remont potrwa do końca lipca.

Ul. Łokietka w kolejce

Te informacje mają znaczenie z punktu widzenia zapowiadanego wznowienia prac przy przebudowie ul. Łokietka pomiędzy ulicami Kaczorówka i Gaik. Utworzenie ronda na ul. Jasnogórskiej, oprócz samej poprawy bezpieczeństwa przy wyjeździe z podporządkowanych ulic, miało też umożliwić poprowadzenie ulicą Gaik objazdu dla zamkniętego fragmentu ul. Łokietka.

Skoro prace na Jasnogórskiej potrwają do końca lipca, można się spodziewać, że zapowiadane utrudnienia na Łokietka zostaną wprowadzone nieco później.

O ile więc zmian w układzie pasów na rondzie przyniesie ulgę dla kierowców korzystających z ul. Jasnogórskiej, o tyle planowany objazd będzie się prawdopodobnie wiązał ze znacznym zwiększeniem natężenia ruchu w tym miejscu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały