Lotnisko w Balicach z bramkami do automatycznej odprawy granicznej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

We wtorek odbyło się spotkanie przedstawicieli MSWiA, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, służb granicznych i krakowskiego lotniska. Kraków Airport czekają innowacyjne zmiany w zakresie bezpieczeństwa i obsługi pasażerów.

Straż Graniczna w Balicach będzie wyposażona w biometryczne bramki ABC, które są wykorzystywane do automatycznej odprawy osób, które wylatują lub przylatują do Strefy Schengen. Instalacja bramek umożliwi samodzielną odprawę graniczną bez kontaktu z funkcjonariuszem straży, który jedynie nadzoruje cały proces.

Ułatwienie pracy

Podczas wtorkowego spotkania wojewoda małopolski Piotr Ćwik potwierdził, że środki na tę inwestycję są zagwarantowane, wynoszą blisko 3,5 miliona złotych, w związku z czym Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie może uruchomić procedury prowadzące do zakupu bramek.

– To niezwykle istotna inwestycja, która usprawni obsługę podróżujących i ułatwi pracę służbom. Jak widać, krakowskie lotnisko rozwija się coraz intensywniej, wychodząc naprzeciw potrzebom pasażerów i podwyższając standardy. Środki z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji potwierdzają, jak strategiczna jest rola tego portu lotniczego – mówi wojewoda małopolski, Piotr Ćwik.

– W pełni zautomatyzowany system odprawy granicznej monitorowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej pozwoli na dokonywanie odprawy jeszcze szybciej i sprawniej – dodaje komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej pułkownik Stanisław Laciuga.

Dla kogo bramki ABC?

Z odprawy przy użyciu bramek ABC mogą skorzystać obywatele UE, EOG i Szwajcarii, którzy mają ukończone 18 lat, nie opiekują się osobą małoletnią podczas podróży i posiadają biometryczny dokument podróży. W trakcie odprawy dane z dokumentu porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane na podstawie bazy danych i systemów poszukiwawczych.

comments powered by Disqus