Muzyka wypełni wnętrza Łaźni Nowej. To będzie podróż przez XX i XXI wiek

Sinfonietta Cracovia fot. Edyta Dufaj/mat. prasowe Sinfonietta Cracovia

Sinfonietta Cracovia połączy siły z londyńskimi artystami. Pierwszy z trzech koncertów, będący muzyczną podróżą przez XX i XXI wiek, odbędzie się 15 lutego w Teatrze Łaźnia Nowa.

W 2024 roku Sinfonietta Cracovia świętować będzie 30-lecie swojej działalności. Jubileuszowy rok upłynie pod znakiem koncertów z udziałem gwiazd muzyki klasycznej, wielkiej gali „Penderecki | Korzeniowski” czy wydarzeń plenerowych. Nie zabranie też nowych współprac.

– Będziemy świętować w różnych miejscach i formach, tak aby inni melomani i osoby zaczynające dopiero swoją przygodę z muzyką klasyczną mogli znaleźć coś dla siebie. Będziemy w inspirujących przestrzeniach instytucji kultury, czekając na własną siedzibę. Stworzymy wspaniałe projekty z Łaźnią Nową, Muzeum Manggha, MuFo. Zagramy w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a także w plenerze m.in. przed Nowohuckim Centrum Kultury – zapowiadała podczas konferencji prasowej Agata Grabowiecka, która dwa lata temu wraz z Katarzyną Tomalą-Jedynak przejęła stery nad Sinfoniettą Cracovią.

Łączą siły z londyńskimi artystami

Jubileuszowy rok Sinfonietty Cracovii to nie tylko organizacja różnych wydarzeń, ale także wzmacnianie filarów swojej działalności, w tym odkrywanie obszarów muzyki nowej. Kuratorem cyklu Sinfonietta Nova został Andrew Burke, dyrektor artystyczny London Sinfonietty. Efekty współpracy z siostrzaną orkiestrą znad Tamizy będzie można usłyszeć już wkrótce w Teatrze Łaźnia Nowa.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współpracować nad cyklem Sinfonietta Nova, pomagając w tworzeniu nowej muzyki, która, jak mamy nadzieję, zaangażuje i zainspiruje publiczność – podkreślał Andrew Burke.

Pierwszy z koncertów, pod hasłem „London Calling”, odbędzie się 15 lutego. Publiczność będzie mogła usłyszeć muzykę XX i XXI wieku: od twórczości Krzysztofa Pendereckiego, przez monumentalną ścieżkę dźwiękową oscarowego filmu „Aż poleje się krew”, po ambientowe brzmienia współczesnych artystów. W programie także prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauzego z gościnnym udziałem samego kompozytora, który zasiądzie za fortepianem.

Krakowskim artystom towarzyszyć będzie koncertmistrz London Sinfonietty – Jonathan Morton.

Spotkanie z nowymi dziełami

Liderzy londyńskiej orkiestry wezmą udział także w dwóch kolejnych koncertach z cyklu Sinfonietta Nova – w kwietniu oraz październiku.

Jak zapowiadają krakowscy muzycy, spotkania te będą nie tylko okazją do poznania artystów znad Tamizy, ale także wysłuchania nowego repertuaru. Podczas koncertów nie zabraknie muzyki kompozytorów angielskich, amerykańskich, a także zaskakujących i transowych brzmień smyczków.

Współorganizatorem cyklu Sinfonietta Nova jest nowohucki Teatr Łaźnia Nowa.

Aktualności

Pokaż więcej