Na rondzie Matecznego jeden pas zamiast trzech. Będą wymieniać tory

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Zarząd Dróg Miasta Krakowa podał szczegóły zapowiadanej naprawy torowiska w rejonie ronda Matecznego. Kierowców czeka tam zwężenie, zamknięta będzie też ul. Rydlówka.

Wymiany wymagają szyny na dwóch odcinkach: na fragmencie jezdni samego ronda i wzdłuż ulicy Wadowickiej, w rejonie przejazdu przez ulicę Rydlówka. Naprawa torowiska w tym miejscu jest bardzo istotna, ponieważ od czerwca wyłączona z ruchu tramwajowego będzie ulica Dietla i cały ruch zostanie skierowany właśnie na ulice Wadowicką i Kalwaryjską. Gdyby wtedy na rondzie Matecznego doszło do awarii, od tramwajów odcięci zostaliby pasażerowie z Ruczaju, Łagiewnik i Borku Fałęckiego.

Ale już same prace na rondzie Matecznego będą sporym utrudnieniem dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Dlatego ZDMK już w maju zapowiadał, że czas trwania robót zostanie maksymalnie skrócony.

– Zastąpienie betonu betono-asfaltem sprawi, że prace przy wypełnianiu przestrzeni międzyszynowej na rondzie zakończą się szybciej. Odcinek, na którym proces schnięcia mógłby trwać nawet trzy tygodnie, teraz zostanie oddany pasażerom i kierowcom już po ośmiu dniach – mówił Michał Pyclik, rzecznik prasowy jednostki.

Zaczną w Boże Ciało

Teraz zostały podane szczegóły. W najbardziej newralgicznym miejscu, na jezdni ronda, prace będą prowadzone od czwartku 20 czerwca (Boże Ciało) do poniedziałku 24 czerwca. Termin został wybrany tak, by nałożył się z długim weekendem i pozwolił zminimalizować utrudnienia, ale i tak można się spodziewać sporych korków w tym miejscu.

Na jezdni w stronę Wieliczki z trzech pasów do dyspozycji pozostanie tylko jeden (zobacz mapę). Będą się na nim musiały zmieścić samochody osobowe i autobusy. Na Wadowickiej naprawa potrwa dłużej, od czwartku 20 czerwca do soboty 29 czerwca. Tam za to utrudnienia będą nieco mniejsze: na jezdni w stronę Zakopanego do dyspozycji będą dwa pasy zamiast trzech, przy czym lewy będzie służył zarówno do jazdy na wprost, jak i do skrętu w lewo w ulicę Bonarka.

Wylot ulicy Rydlówka będzie zamknięty.

Dla pasażerów komunikacji miejskiej przygotowane zostaną objazdy i autobusy zastępcze, przy rondzie powstaną tymczasowe przystanki. Szczegóły opublikujemy, kiedy zostaną udostępnione przez Zarząd Transportu Publicznego.

Dietla później

Konieczność naprawy torów na rondzie Matecznego wpłynęła na harmonogram prac na ul. Dietla, gdzie przebudowywane jest całe skrzyżowanie z remontowaną ul. Krakowską. Tramwaje nie będą tam kursować przez całe wakacje. Termin wyłączenia ruchu przesunięto z 22 na 29 czerwca.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki Podgórze
comments powered by Disqus