Ruch Narodowy sprzeciwia się przeniesieniu pomnika księdza Piotra Skargi w związku z planowaną przebudową placu św. Marii Magdaleny. – My, działacze narodowi domagamy się, aby symbole katolickie i narodowe były szanowane i miały godne miejsce w przestrzeni publicznej – zaznaczają narodowcy.
W tym roku pl. Marii Magdaleny czekają zmiany. W planach jest przebudowa, a ustawiony w 2001 roku pomnik przedstawiający jezuitę ks. Piotra Skargę autorstwa prof. Czesława Dźwigaja ma zniknąć z dotychczasowego miejsca. W planach jest zerwanie bruku, posadzenie dużego drzewa i zasianie trawy.
Urzędnicy informowali, że chcą porozumieć się z rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby postument mógł być umieszczony na terenie pobliskiego Collegium Broscianum.
Przeniesieniu pomnika sprzeciwiają się narodowcy.
– My, działacze narodowi domagamy się, aby symbole katolickie i narodowe były szanowane i miały godne miejsce w przestrzeni publicznej. Niewątpliwe ks. Skarga był duchownym, który nie szczędził sił, by budzić sumienie narodu i wzywać do jego odnowy w duchu katolickim, co jest niezbędnym warunkiem pomyślnej przyszłości dla naszej ojczyzny – informuje Justyna Sak z Ruchu Narodowego.
Skarga i petycja
Przedstawiciele Ruchu Narodowego zapowiadają skierowanie do ministerstwa kultury skargę na Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
- Jak wynika z informacji otrzymanych od krakowskiego magistratu, wydał miejskim urzędnikom zalecenie, aby usunąć pomnik z placu Świętej Marii Magdaleny. Zmiana stanowiska konserwatora zabytków, pomimo braku zmiany okoliczności godzi w powagę urzędu i rodzi podejrzenia o kierowanie się pobudkami antykatolickim i antypatriotycznymi – informują przedstawiciele Ruchu Narodowego.
Dodają, że skierują do rady miasta petycję w sprawie pomnika.
– Chcemy, aby miejscy radni usłyszeli i uszanowali głos swoich kolegów z Rady Dzielnicy Stare Miasto, która w uchwale nr XXXII/355/2021 z 25 marca 2021 r. w sprawie opracowania projektu zagospodarowania pl. św. Marii Magdaleny sformułowała wniosek o „pozostawienie pomnika ks. Piotra Skargi w dotychczasowym miejscu" – zwracają uwagę.
„To skandaliczna decyzja”
Pod koniec października 2021 roku głos w sprawie usunięcia pomnika zabrało Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi.
– Z wielkim niepokojem i oburzeniem przyjęliśmy informacje, iż w krakowskim magistracie podjęto decyzję o usunięciu z przestrzeni publicznej Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa pomnika Księdza Piotra Skargi – Sługi Bożego, Kaznodziei Narodu, zasłużonego dla Ojczyzny Patrioty i Patrona naszego Stowarzyszenia. Ewentualna realizacja przez władze miasta tej skandalicznej decyzji tworzy sytuację niepotrzebnego konfliktu i podziałów w wymiarach społecznym, religijnym i kulturowym – napisali w oświadczeniu przedstawiciele stowarzyszenia.