Urząd wojewódzki: Rozważamy wykorzystanie specjalistycznego sprzętu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dalszym ciągu trwają poszukiwania defektoskopu, czyli urządzenia z promieniotwórczym selenem, które zaginęło na terenie Nowa Huta – informuje rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego.

Joanna Paździo mówi, że dziś po południu odbyła się robocza odprawa służb wojewody małopolskiego z przedstawicielami Państwowej Agencji Atomistyki. Urzędnicy rozważają wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, którym dysponuje rządowa instytucja. W ich ocenie, to bardzo czułe urządzenia, które mogą pomóc zlokalizować defektoskop.

– Punktem odniesień dla służb są różne scenariusze okoliczności zaginięcia defektoskopu. Wśród nich jest zarówno kradzież urządzenia czy zabranie go przez np. zbieraczy złomu, ale także to, że przyrząd może dalej znajdować się na placu budowy drogi ekspresowej S7 – wyjaśnia Paździo.

Czynności, pod nadzorem prokuratora, cały czas prowadzi policja: obejmują one szereg aspektów, w tym przesłuchania świadków, zabezpieczenie monitoringu czy działania w terenie. Także dzielnicowi bezpośrednio informują np. mieszkańców noclegowni o zaistniałej sytuacji.

– Do swoich działań policja wykorzystuje również drony. Jak przekazali funkcjonariusze, jedna osoba została zatrzymana w związku z art. 184 kodeksu karnego, a przepis ten dotyczy nieodpowiedniego postępowania z materiałem promieniotwórczym – wyjaśnia.

W działania zaangażowana jest także Państwowa Straż Pożarna, w tym zastęp chemiczny. PSP do swoich procedur wykorzystuje m.in. sprzęt ochronny i urządzenia pomiarowe. Strażacy przy pomocy takich urządzeń weryfikują pojawiające się zgłoszenia. Przy każdej takiej akcji m.in. są wyznaczane strefy bezpieczeństwa.

– Przypominam i powtarzam. Zamknięty defektoskop nie stanowi zagrożenia. Natomiast pod żadnym pozorem nie wolno go otwierać ani rozcinać, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym znajdującym się w jego wnętrzu może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Każda osoba, która odnajdzie urządzenie, proszona jest o kontakt choćby za pośrednictwem numeru 112 – przekazuje wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta