W Mydlnikach powstanie węzeł przesiadkowy. Budowa właśnie rusza

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do kwietnia przyszłego roku w Mydlnikach, tuż przy granicy miasta, powstanie węzeł przesiadkowy. Po dłuższym niż przewidywano okresie projektowania właśnie rozpoczynają się prace w terenie.

Zmiany czekają ulicę Brzezińskiego, łączącą ulicę Balicką z przystankiem kolejowym Kraków Mydlniki Wapiennik. Sama droga leży jeszcze w Krakowie, ale domy po jej zachodniej stronie leżą już w gminie Zabierzów. Cała inwestycja będzie efektem współpracy miasta z sąsiednią gminą, a środki na jej realizację pochodzą w dużej mierze z unijnego dofinansowania.

O tym, że inwestycja jest w przygotowaniu, część mieszkańców zdążyła już zapomnieć, ponieważ przetarg na jej zaprojektowanie i realizację rozstrzygnięto jeszcze jesienią 2018 roku.

Teraz wszystkie dokumenty są już gotowe i Zarząd Dróg Miasta Krakowa przekazał wykonawcy plac budowy. – Spodziewamy się, że w tym tygodniu na inwestycji rozpoczną się pierwsze prace przygotowawcze. Będą one związane w pierwszej kolejności przede wszystkim z uporządkowaniem terenu, następnie z przebudową infrastruktury podziemnej – zapowiada Michał Pyclik z ZDMK.

Autobusy, samochody, rowery

Ulica Brzezińskiego na odcinku od ulicy Balickiej zostanie poszerzona, a wzdłuż niej powstaną miejsca parkingowe. Mniej więcej w połowie odległości do przystanku kolejowego powstanie nowa pętla autobusowa. Zostaną wyznaczone miejsca samochodów i rowerów. W budynku na węźle pojawi się poczekalnia wraz z toaletą. Będzie można kupić bilet w automacie lub skorzystać ze stacji ładowania samochodów elektrycznych.

– Na nowym parkingu Park&Ride będzie mogło zaparkować 87 samochodów, spora liczba miejsc – bo aż 44 – powstanie wzdłuż rozbudowanej ulicy Brzezińskiego – zapowiada Pyclik.

Z pętli trzeba będzie jeszcze przejść nieco ponad 200 metrów do przystanku kolejowego. Będzie do niego prowadził oświetlony ciąg pieszo-rowerowy, a na końcu znajdzie się kolejne stanowisko ze stojakami rowerowymi.

Zmiany w planach

Jak tłumaczą urzędnicy, prace projektowe trwały dłużej niż zakładano, ponieważ pierwotną koncepcję trzeba było znacząco zmodyfikować – tak by w jak najmniejszym stopniu ingerować w teren należący obecnie do Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego.

Na tym etapie inwestycja powinna już przebiegać bez zakłóceń. Wykonawca ma przeprowadzić prace do kwietnia 2021 roku. Wcześniej była mowa o grudniu 2020.

Wciąż nie wiadomo, jaka przyszłość czeka dwa inne węzły przesiadkowe, przy przystankach Kraków Bronowice i Kraków Swoszowice. W obydwu przypadkach oferty w przetargach przekraczają założone kwoty. Więcej o tych dwóch zamierzeniach pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice
comments powered by Disqus