Weekend pełen atrakcji: Darmowe zwiedzanie Wawelu, Pupilove Targi, Zaduszki Organowe

Wystawa „Obraz Złotego Wieku” w Zamku Królewskim na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Koncerty w świątyniach, darmowe zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu, targi artystów i designerów oraz wydarzenie adresowane do miłośników psów i kotów. Tak zapowiada się pierwszy weekend listopada.

Darmowe zwiedzanie Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu tradycyjnie włączył się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. To doskonała okazja, by zupełnie bezpłatnie zobaczyć wystawy stałe i czasowe, a także wziąć udział w lekcjach muzealnych.

W ramach akcji zwiedzający mogą skorzystać z łączonego biletu „Złoty Zamek Jagiellonów” obejmującego Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz największą ekspozycję w historii Wawelu „Obraz Złotego Wieku”. Za darmo można zwiedzić również Skarbiec Koronny, gdzie znajduje się blisko tysiąc eksponatów.

Bezpłatne wejściówki dostępne są online lub w kasie biletowej w dniu zwiedzania. Więcej szczegółów w poniższym tekście.

Zaduszki Organowe

Trwa XX Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia, w ramach którego publiczność może usłyszeć dzieła od renesansu po współczesność. Szczególne miejsce zajmują w tym roku utwory Jacques’a-Nicolasa Lemmensa (w 200. rocznicę urodzin) i Maxa Regera (w 150. rocznicę urodzin).

W piątek, 3 listopada, o godzinie 20:00 w bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa „Na Skałce” zagra Sebastian Freitag z Drezna.

W sobotę publiczność będzie mogła usłyszeć kompozycje wielkich mistrzów wykonane przez Jana Mroczka z Częstochowy. Koncert odbędzie się o godz. 19:00 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa oo. Jezuitów.

W niedzielę organizatorzy znów zapraszają do bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa „Na Skałce”, gdzie tym razem swoje umiejętności zaprezentuje Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa z Warszawy. Koncert rozpocznie się o godz. 18:30.

Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia potrwa do 9 listopada. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Targi Nówka Sztuka

Przed nami dwudniowe święto miłośników malarstwa, rzeźby, fotografii i designu. W weekend, 4 i 5 listopada, w Pałacu Sztuki przy placu Szczepańskim 4 krakowianie oraz turyści będą mogli zobaczyć i kupić dzieła młodych twórców.

W zabytkowym budynku zagoszczą nie tylko prace malarskie, grafiki, kolaże, fotografie, nowoczesny design, ale także dzieła rzemieślników. Odbędą się również pokazy sztuki tatuowania oraz warsztaty kaligrafii i kolażu. Części wystawienniczej towarzyszyć będą wykłady, panele dyskusyjne i konsultacje z przedstawicielami środowiska twórczego.

Akcja Czytaj PL

Ruszyła kolejna odsłona akcji Czytaj PL. To całkowicie bezpłatna wypożyczalnia ebooków i audiobooków dostępna przez cały listopad. Dzięki aplikacji Woblink miłośnicy literatury zyskają dostęp do 18 książek, wśród których znajdą coś dla siebie fani young adult, reportaży, literatury pięknej, obyczajowej, kryminałów.

– Staramy się pokazywać, że czytanie książek jest rozwijające, sprawia, że stajemy się bardziej otwarci i lepiej rozumiemy innych ludzi, uwrażliwia w kwestiach istotnych społecznie oraz jest fantastyczną rozrywką. I jest naprawdę dla każdego – niezależnie od płci, wieku, wykształcenia czy poziomu sprawności – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

By cieszyć się bezpłatnym dostępem do ebooków i audiobooków z listy 18 tytułów wystarczy pobrać aplikację mobilną Woblink z App Store lub Google Play i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na grafikach promujących Czytaj PL.

Listopadowa Giełda Biżuterii i Minerałów

W weekend, 4 i 5 listopada, w hali Czyżyny przy al. Jana Pawła II 37 odbędzie się giełda biżuterii i minerałów. W wydarzeniu weźmie udział ponad 140 wystawców, oferujących piękną biżuterię, niezwykłe minerały, kamienie szlachetne, wyjątkowe wyroby jubilerskie, kolczyki, bransolety, pierścionki, naszyjniki, korale oraz półprodukty do tworzenia biżuterii.

Uczestnicy będą mogli zobaczyć specjalną wystawę pt. „Minerały Słowacji” z kolekcji Wiktorii Markiewicz, a także spróbować swoich sił w warsztatach „Najpiękniejsze skały i minerały pod mikroskopem”.

Wiele atrakcji czeka również na najmłodszych. Pod profesjonalną opieką dzieci będą mogły rysować, kolorować, wyklejać, a także lepić z plasteliny oraz modeliny.

Organizatorzy zapraszają w sobotę i niedzielę w godz. 10:00–18:00. Bilety w cenie 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy) dostępne na miejscu lub online.

PupiLoveTargi

Przed nami 100. edycja imprezy adresowanej do wszystkich właścicieli oraz miłośników psów i kotów. W niedzielę, 5 listopada, w Galerii Kazimierz pojawią się stoiska wielu małych firm oraz manufaktur tworzących m.in. smycze, szelki, obroże, maty samochodowe, posłania, ubranka, kocyki, zabawki, smakołyki oraz gadżety z motywami zwierzęcymi.

Podczas każdej edycji wydarzenia organizowany jest konkurs dla odwiedzających oraz mini-sesja fotograficzna dla przyprowadzonych zwierzaków. PupiLove Targi rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do 17:00. Wstęp wolny.

Wielka Wyprzedaż Winyli

W niedzielę Forum Przestrzenie zamieni się w muzyczną giełdę. Od 12:00 do 18:00 na krakowian i turystów czekać będzie tysiące płyt, kaset i winyli. Nie zabraknie zarówno rzadkich, starych kolekcjonerskich wydań, jak i tych współczesnych.

– To winylowe wydarzenie zapadnie Wam w pamięć, szykujemy specjalne kosze dla spragnionych promocji, poszukiwaczy muzycznych przyjemności na czarnej winylowej – przekonują organizatorzy.

Art&Food Bazar

To już 10. w tym sezonie edycja wydarzenia kulinarnego Art&Food Bazar, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza. W niedzielę na Rynku Kleparskim można znaleźć dania oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy z różnych zakątków świata. Stałym menu są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco. Nie zabraknie rękodzieło, kawy, herbaty i wielu słodkości.

Art&Food Bazar rozpocznie się o godz. 11:00 i potrwa do 17:00.

Małopolska sprzed 100 lat w obiektywie

W Domu Esterki zagościło ponad 170 fotografii wybranych z najstarszych zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Prezentowane na ekspozycji zdjęcia zostały wykonane w miastach i wsiach Małopolski pod koniec XIX wieku i trzech pierwszych dziesięcioleciach XX. Przedstawiają ówczesne życie w tym regionie: zwyczaje mieszkańców, ich wygląd, pracę, domy i otoczenie.

Smerfny Ogród Świateł

Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zamienił się w świetlną krainę. Wszystko za sprawą plenerowej wystawy, która przy pomocy lampionów, tuneli świetlnych i pokazów multimedialnych przenosi widzów w bajkowy świat. Motywem przewodnim krakowskiej ekspozycji są w tym roku smerfy.

Tuż po przekroczeniu progu ogrodu oczom zwiedzających ukaże się kultowa wioska niebieskich przyjaciół, w której będzie można spotkać Papę Smerfa, Ważniaka, Marudę, Ciamajdę, Łasucha czy Smerfetkę. Oczywiście nie zabraknie też Gargamela i jego kota Klakiera.