Weekend pełen atrakcji: Kiermasz św. Józefa, Cracow Fashion Week i Festiwal Roślin

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Pokazy mody, kiermasz św. Józefa, międzynarodowe spotkanie z planszówkami, targi roślin, teatralne premiery i nowe wystawy. Tak zapowiada się nadchodzący weekend w Krakowie.

Kiermasz św. Józefa

Na Małym Rynku w dniach 17–26 marca zagości kiermasz św. Józefa, który towarzyszyć będzie oficjalnym obchodom święta patrona Krakowa. Wydarzenie skupia się na prezentacji rękodzieła oraz wyrobów artystycznych, przybliżając odwiedzającym kulturę tradycyjną.

– Niezmiennie udowadniamy tym samym, że jest ona ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo – informują organizatorzy wydarzenia.

Na stoiskach będzie można znaleźć m.in. tradycyjne zabawki, wyroby kowalskie, różnego rodzaju hafty, ceramikę bolesławiecką, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, autorską odzież czy artystyczną biżuterię. Kiermasz wzbogacą występy artystów.

Cracow Fashion Week

W tym roku Kraków już po raz czternasty zmieni się w prawdziwą stolicę mody. Wszystko za sprawą Cracow Fashion Week. Głównym punktem programu jest konkurs, podczas którego odbywają się premierowe pokazy najlepszych kolekcji dyplomowych studentów krakowskiej Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru.

Ponadto przez cały okres trwania wydarzenia (od 18 do 26 marca) będzie można uczestniczyć w pokazach, wernisażach, artystycznych warsztatach oraz inspirujących spotkaniach.

Tydzień mody w Krakowie rozpocznie jak zawsze Cracow Fashion Awards – pokaz dyplomowy Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru SAPU. Wydarzenie odbędzie się w sobotę o godz. 12:00 przy ul. Fabrycznej 13. Następnie zaplanowano spotkanie otwarte z dziennikarzem Michałem Zaczyńskim, a wieczorem finał konkursu dyplomów SAPU oraz pokazy kolekcji gościnnych.

W niedzielę zaś odbędą się m.in. warsztaty i wykłady, wernisaż wystawy Jerzego Antkowiaka w Kamienicy Hipolitów, wernisaż wystawy „Kroki” oraz wiele wydarzeń dla dzieci i młodzieży z Ukrainy. Szczegółowy program wydarzenia dostępny TUTAJ.

Spotkanie z planszówkami

Dworek Białoprądnicki zachęca do udziału w międzynarodowym spotkaniu z planszówkami. To wydarzenie dedykowane tym, którzy lubią gry zespołowe, wspólną zabawę, rywalizację, a także poznawanie ludzi z różnych krajów.

– „Kolejka” to wciąż główna gra podczas tych spotkań, dzięki niej międzynarodowi uczestnicy mogą odkryć niektóre aspekty polskiej kultury. Na pierwszy rzut oka twoje zadanie jako gracza wydaje się proste: musisz wysłać rodzinę do sklepów i kupić wszystkie produkty z listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu pobliskich sklepach są puste – informują organizatorzy wydarzenia.

Spotkanie odbędzie się w sobotę o godz. 13:00. Wstęp wolny.

„Genialna przyjaciółka” w Starym Teatrze

Stary Teatr zaprasza na opowieść o niezwykłej przyjaźni Eleny i Lily, przyjaciółek, które dorastały w ubogiej dzielnicy w Neapolu w latach 50. Premiera spektaklu na podstawie słynnej powieści Eleny Ferrante już 17 marca na Scenie Kameralnej Starego Teatru. Spektakl zostanie zaprezentowany także 18, 19, 21 marca oraz 4, 5, 6 kwietnia.

– Przyjaźń między Eleną i Lilą jest dla mnie opowieścią o stawaniu się, przymierzaniu do tego, kim jestem, kim mogłabym być, i przeglądaniu się w sobie – mówi Ewelina Marciniak, reżyserka spektaklu. – W tej historii mamy dwie dziewczynki, które dorastają w biednej dzielnicy w Neapolu w latach 50. i próbują się z tej biedy wyrwać. Jedna drogą wojującego kapitalizmu, w butach swojego projektu, ciągle chce więcej, mocniej, bardziej. Druga z dystansem obserwuje, krok po kroku przechodzi z gimnazjum do liceum, aż wreszcie trafia na studia do Pizy. W tych bardzo różnych drogach one jednak wciąż są sobie bliskie, wciąż ze sobą konkurują, wciąż boją się tego samego – dodaje reżyserka.

„Śmierć komiwojażera” na deskach Teatru Ludowego

Sztuka amerykańskiego dramaturga Arthura Millera, opublikowana i wystawiona w 1949 roku, opowiada o ostatnim dniu życia Williama „Willy'ego” Lomana, wędrownego sprzedawcy.

– „Śmierć komiwojażera” to arcydzieło, które się nie starzeje, bo jest zakorzenione w naszej ludzkiej naturze. Nazwaliśmy ten spektakl „requiem dla marzenia”. Jest to opowieść o tym, jak marzenia nas niszczą, jak biegnąc za wykreowaną wizją samych siebie, gubimy wszystko po drodze – siebie, własne życie i rodzinę. Czym dziś w ogóle jest sukces? Czy można go osiągnąć? Czy nie staliśmy się niewolnikami tego pojęcia? – mówi Małgorzata Bogajewska, dyrektor Teatru Ludowego i reżyser spektaklu.

Premiera przestawienia już 17 i 18 marca na Scenie Pod Ratuszem.

Koncert Muzyki Filmowej

W sobotę w Tauron Arenie Kraków zabrzmią największe hity muzyki filmowej w niezwykłych aranżacjach. Na scenie pojawi się ponad 200 artystów. Publiczność będzie mogła usłyszeć m.in. suity symfoniczne z filmów: „Gwiezdne wojny”, „Władca Pierścieni”, „Piraci z Karaibów”, „Mroczny Rycerz”, „Park Jurajski”, „Incepcja” czy „Kino Paradiso”.

Goście specjalni: Justyna Steczkowska, Alicja Szemplińska. Koncert poprowadzi Tomasz Kammel. Start o godz. 19:00.

Festiwal Roślin

W weekend, 18 i 19 marca, hala Cracovia zamieni się w raj dla miłośników roślin. Na targach będzie można znaleźć nie tylko rośliny doniczkowe prosto z hodowli, ale także torby tekstylne, akcesoria dla pasjonatów, literaturę, środki ochrony roślin i szeroki wybór doniczek.

– Jak co edycję szykujemy piękne, nowe gatunki roślin, rozszerzając nasz i tak już bogaty asortyment o te, których wcześniej nie było. No i oczywiście... oprócz tych najpopularniejszych, znajdziecie też dział roślin kolekcjonerskich, których ceny staramy się, aby były bezkonkurencyjnie niskie (co w poprzednim sezonie udowodniliśmy chyba wszystkim) – piszą organizatorzy wydarzenia.

Targi rozpoczną się w sobotę o godz. 8:00 i potrwają do 20:00. Z kolei w niedzielę organizatorzy zapraszają w godz. 10:00-18:00. Wstęp wolny.

Krakowski Półmaraton Marzanny

Zapowiada się iście sportowa niedziela. 19 marca o godz. 11:00 wystartuje 19. Krakowski Półmaraton Marzanny. Start i meta zawodów tradycyjnie już zostały zlokalizowane na Błoniach (deptak al. 3-go Maja, na wysokości Błonia Bistro).

Tego samego dnia odbędzie się również 8. Bieg z Dystansem „Dla Małych Serc” – dedykowany tym, którzy rozpoczynają przygodę z bieganiem i chcą włączyć się w akcję pomocy na rzecz kardiochirurgii dziecięcej. Uczestnicy będą mieli do pokonania 10 km. Bieg rozpocznie się o godz. 11:05 na bulwarze Kurlandzkim przy Moście Kotlarskim.

Byli sąsiadami. Wystawa na Plantach

Na Plantach (obok galerii Bunkier Sztuki) pojawiła się wystawa „Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” opowiadająca o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy.

Ekspozycja skupia się nie tylko na tych pozytywnych reakcjach ludzi, takich jak oferowanie pomocy czy wyrazy współczucia, ale także prezentuje negatywne zachowania osób, które nie były nazistami, a brały udział w prześladowaniach, morderstwach czy grabieżach żydowskiego mienia.

Wystawa została przygotowana przez United States Holocaust Memorial Museum.

O żydowskiej społeczności Podgórza

Nową wystawę można obejrzeć również w Muzeum Podgórza, oddziale Muzeum Krakowa. Tytuł ekspozycji „Zanim wyrosły mury. Żydzi w Podgórzu” nawiązuje przede wszystkim do czasu sprzed powstania murów krakowskiego getta w Podgórzu, które oddzieliły Żydów od świata zewnętrznego w okresie II wojny światowej, ale może być odczytywany także w sposób wieloznaczny.

Celem wystawy jest przedstawienie specyfiki społeczności żydowskiej Podgórza poprzez ukazanie jej wielowymiarowości, jak również pokazanie jak rozwijające się prężnie miasto wpływało na jego żydowskich mieszkańców i odwrotnie – jak społeczność żydowska pracowała nie tylko dla siebie, lecz dla ogółu mieszkańców Podgórza, a następnie Krakowa.

Tradycja japońskiego ubioru

Muzeum Narodowe zaprasza do Kamienicy Szołayskich na pierwszą z trzech odsłon cyklu „Japonia u progu nowoczesności. Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”, przybliżającego klasyczne japońskie stroje oraz motywy charakterystyczne dla tej niezwykłej wschodniej tradycji.

Ekspozycja opowiada o historii i kroju kimon oraz pasów obi, którymi się je przewiązuje, a także o krótkich narzutach haori i płaszczach podróżnych michiyuki.

W pierwszej odsłonie zaprezentowano szaty i elementy japońskiego stroju, w tym stuletnie kimona, a także niezwykły przykładowy bryt tkaniny tanmono, z której były szyte, o długości ponad dziesięciu metrów. Wystawa będzie dostępna od 17 marca do 2 lipca 2023 roku.

Miesiąc Krakowianek

Trwa tegoroczna odsłona „Miesiąca Krakowianek” – wydarzenia podkreślającego wyjątkową rolę kobiet i ukazującego zarówno te historyczne, jak i współczesne doświadczenia krakowianek.

W programie znajdują się m.in. wystawy, warsztaty, wykłady, panel naukowy poświęcony Kazimierze Bujwidowej, a także badania lekarskie. Programowi głównemu towarzyszą dwa dodatkowe cykle: spacery szlakiem krakowianek i „Miesiąc Krakowianek” w Bibliotece Kraków. Więcej szczegółów poniżej.

News will be here