Weekend pełen atrakcji: Krakowski Festiwal Komiksu, kiermasze, spacery i wystawy

Kiermasz św. Józefa na Małym Rynku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Targi wielkanocne „Dworek z Jajem”, kiermasz św. Józefa, darmowe zwiedzanie kopca Kościuszki, święto Kamienicy Hipolitów, a może giełda komiksowa? Oto garść propozycji na pierwszy weekend wiosny.

Bezpłatne zwiedzanie kopca Kościuszki

24 marca 1794 roku Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę narodowi polskiemu na Rynku Głównym w Krakowie, tym samym rozpoczynając zbrojne powstanie przeciwko zaborcom.

Z okazji 229. rocznicy wybuchu insurekcji kościuszkowskiej w piątek (24 marca) wszystkich zwiedzających będzie obowiązywać bezpłatny wstęp na kopiec Kościuszki i do Muzeum Kościuszkowskiego, gdzie mieści się wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Kopiec będzie otwarty w godz. 9:00–17:00.

Kiermasz św. Józefa

Na Małym Rynku zagościł kiermasz św. Józefa. Wydarzenie skupia się na prezentacji rękodzieła oraz wyrobów artystycznych, przybliżając odwiedzającym kulturę tradycyjną.

– Niezmiennie udowadniamy tym samym, że jest ona ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo – informują organizatorzy wydarzenia.

Na stoiskach można znaleźć m.in. tradycyjne zabawki, wyroby kowalskie, różnego rodzaju hafty, ceramikę bolesławiecką, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, autorską odzież czy artystyczną biżuterię. Kiermasz potrwa do 26 marca.

Krakowski Festiwal Komiksu

W ostatni weekend marca do stolicy Małopolski zawitają fani ilustracji, animacji, komiksu i innych form narracji wizualnej. Wszystko za sprawą Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Od piątku do niedzieli będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich, panelach dyskusyjnych, prelekcjach, warsztatach, spacerach czy pokazach.

Nieodłącznym elementem festiwalu jest kiermasz wydawców, którzy specjalnie na tę okazję przygotowują premierowe publikacje. W tym roku giełda komiksowa odbędzie się w sobotę (10:00-19:00) i niedzielę (11:00-15:00) w Muzeum Komiksu przy ul. Sarego 7.

W ramach festiwalu będzie można zobaczyć również kilka wystaw, a także specjalny pokaz cosplay. Wszystkie atrakcje są darmowe.

Odsłonięcie literackiej ławki Artura Bartelsa

W pierwszym dniu Krakowskiego Festiwalu Komiksu na krakowskich Plantach pojawi się kolejna literacka ławka. Jej patronem będzie Artur Bartels, pisarz i rysownik, pionier polskiego komiksu, w latach 1875-1885 związany z Krakowem.

Bartels był autorem „Albumu Wileńskiego”, wydanego w 1858 r. w Paryżu przez Jana Kazimierza Wilczyńskiego. W skład tej publikacji weszły przygotowane przez Bartelsa historie obrazkowe: „Łapigrosze”, „Pan Atanazy Skorupka” i „Pan Eugeniusz”, które można dziś uważać za najstarsze znane formy komiksowe w języku polskim.

Odsłonięcie ławki odbędzie się w piątek, 24 marca, o godz. 15:00.

Cracow Fashion Week

Przed nami ostatnie wydarzenia w ramach Cracow Fashion Week, dzięki któremu Kraków po raz czternasty zmienił się w prawdziwą stolicę mody.

W piątek o godz. 20:00 przy ul. Kalwaryjskiej 34 odbędzie się pokaz najnowszej kolekcji projektantek Slow Fashion Cafe, pokaz ubrań uszytych przez Kursantki i Kursantów SFC, pokazy przyjaciół: MiA, Little Pink Dress Designe, Wilk w Owczej. Po pokazach poczęstunek i wernisaż prac Ewy Obrochty (Londyn). Wstęp wolny.

Z kolei w sobotę będzie można uczestniczyć w trzech wykładach:
– „Naturalne Farbowanie tkanin roślinami barwierskimi – powrót do natury” – godz. 11:00–11:45,
– „Od Fast do Slow Fashion” – 12:00–12:45,
– „Jakość nosi się stylowo” – 13:00–13:45.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: info@slowfashioncafe.pl.
Miejsce: Slow Fashion Cafe, ul. Kalwaryjska 34.

Wieczorem zaś odbędzie się pokaz ekologicznej mody stworzonej z materiałów recyklingowych przez studentów I i II roku SAPU. Kolekcje gościnne: Paula Drzewiecka, Mateusz Gurgul, Angelika Ożdżyńska. Start o godz. 18:00 w Klubie Studio. Wydarzenie biletowane.

Święto Kamienicy Hipolitów

W najbliższy weekend, 25-26 marca, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli uczestniczyć w spacerach, wykładach oraz warsztatach plastycznych w ramach święta Kamienicy Hipolitów pod nazwą „Sposób na sukces – architektoniczny zawrót głowy”.

– Dlaczego zawrót głowy i dlaczego architektoniczny? Tematem przewodnim jest architektura głównie XIX i początku XX wieku. To okres, kiedy Kraków zaczyna intensywnie się rozwijać. Powstają nowe dzielnice, pojawiają się nowe kamienice i rozwijają się różne nowe technologie. Ludzie chcą być nowocześni, ale z drugiej strony mamy też takie marzenie romantyczne za powrotem do przeszłości, za powrotem do pięknej architektury z wieków średnich – wyjaśnia Michał Hankus, kierownik Kamienicy Hipolitów.

Do niedzieli w oddziale Muzeum Krakowa przy placu Mariackim 3 prezentowana jest także wystawa ubiorów projektowanych przez Jerzego Antkowiaka. Ekspozycja powstała we współpracy z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi w ramach Cracow Fashion Week 2023.

Giełda winyli w M1

Centrum handlowe M1 przy al. Pokoju na trzy dni zamieni się w raj dla poszukiwaczy płytowych skarbów. Do soboty łowcy winyli, płyt CD i kaset będą mogli zaopatrzyć się w kolekcjonerskie hity oraz nowości z przeróżnych gatunków muzycznych.

– Jacy wystawcy odwiedzą nas tym razem? Będą na pewno Ci dobrze Wam znani – jak zwykle z nową ofertą. Ale będzie też ktoś nowy... Warto więc sprawdzić, co też ciekawego będzie można złowić – przekonują organizatorzy.

Krakowską Giełdę Płyt Winylowych i CD w M1 można odwiedzić od czwartku do soboty w godz. 9:00-21:00. Wstęp wolny.

Odkryj tajemnice „Via Medicorum”

W najbliższą sobotę, 25 marca, odbędzie się trzeci spacer szlakiem „Via Medicorum” po Wesołej. O medycznej karcie w historii dzielnicy opowie przewodnik Michał Chlipała z Katedry Historii Medycyny UJ CM.

Spacer rozpocznie się o godz. 12.00 przy ul. Grzegórzeckiej 16 (róg ul. Grzegórzeckiej i ul. św. Łazarza), a zakończy się na placu Szczepańskim. Wydarzenie jest bezpłatne i nie obowiązuje rejestracja.

Spacer po terenie dawnej ,,żydowskiej dzielnicy”

Apteka pod Orłem, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza w sobotę na spacer w ramach 80. rocznicy likwidacji getta w Krakowie.

Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać historię miejsc oraz osób związanych z dwudniową akcją likwidacyjną getta, podczas której zamordowano od 2 do 3 tysięcy mieszkańców. Pozostałe 6-8 tysięcy wywieziono do obozu Plaszow.

Spacer rozpocznie się o godz. 14:00. Koszt to 15 zł. Rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających (COZ), tel. 12 426 50 60; info@muzeumkrakowa.pl. Bilet można także kupić w kasie Apteki pod Orłem (w miarę dostępności).

Cyrk Safari w Krakowie

W sobotę do Krakowa zawita Cyrk Safari, by zaprezentować nowe widowisko pt. ,,30 lat z Wami!". Pod cyrkowym szapitem będzie można zobaczyć akrobacje na szarfach i linie pionowej, szalone skoki na batucie (trampolinie), taniec z obręczami hula-hop i niebezpieczne fire show.

Nie zabraknie też komika, a o dobry humor zadba Clown Mr. Kuba. Pojawią się również postaci znane z ulubionych bajek dla dzieci. Start o godz. 14:00 w Klubie Sportowym Płaszowianka.

Kiermasz wielkanocny „Dworek z Jajem”

Dworek Białoprądnicki zaprasza na przedświąteczny kiermasz „Dworek z Jajem”, który odbędzie się w niedzielę, 26 marca.

– Czekają na Was warsztaty i stoiska pełne tradycyjnych produktów – regionalne jadło, miody i produkty pszczelarskie, wyroby rękodzielnicze, ceramiczne, odzieżowe i kosmetyczne różnorodności – zapowiadają organizatorzy.

Wielkanocne targi „Dworek z Jajem” to wydarzenie rodzinne i inkluzywne. W trakcie kiermaszu odbędą się różne warsztaty, w tym także te dla najmłodszych gości. Start o godz. 11:00.

Art & Food Bazar

W niedzielę na Rynku Kleparskim odbędzie się Art&Food Bazar – cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza. W ofercie będzie można znaleźć jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy z różnych zakątków świata. Stałym menu są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco. Start o godz. 11:00.

Szkic „Hołdu pruskiego” na Wawelu

Po 149 latach od powstania szkic „Hołdu pruskiego” Jana Matejki został zaprezentowany szerokiej publiczności. Wyjątkowe dzieło malarza będzie można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu do połowy września 2023 roku.

Jan Matejko namalował „Hołd pruski” w latach 1879–1882. Wcześniej jednak, w 1874 roku, stworzył olejny szkic dzieła, który został zaprezentowany podczas wizyty cesarza Franciszka Józefa I w pracowni malarza. Następnie praca trafiła do prywatnego kolekcjonera.

Eksponowany szkic zaprasza do odkrywania różnic i podobieństw z obrazem, który obecnie można podziwiać jako depozyt w Muzeum Narodowym w Krakowie.