Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem patriotycznych wydarzeń. Wśród propozycji koncert z udziałem gwiazd na Rynku Głównym, wspólne śpiewanie i bieganie.
Patriotyczne przeboje na Rynku Głównym
11 listopada z okazji Święta Niepodległości na krakowskim rynku wystąpią największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Wszystko w ramach 7. edycji „Ogólnopolskiego Śpiewania Biało-Czerwonych Przebojów” organizowanego przez radio RMF FM.
Koncert w formie karaoke rozpocznie się w samo południe od odśpiewania hymnu narodowego. Później polskie hity wszech czasów zaśpiewają Roxie Węgiel, Daria Marx, Dominik Dudek, Kuba Szmajkowski i zespół Kombi.
Obok sceny na wielkim telebimie wyświetlane będą specjalnie przygotowane animacje i teksty utworów, dzięki czemu wraz z artystami piosenki będzie mógł zaśpiewać każdy, kto przyjdzie na krakowski rynek.
Weekend w Aptece Designu
Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza do Apteki Designu, gdzie przez dwa listopadowe weekendy (11-12.11 oraz 25-26.11) będą odbywały się wykłady, warsztaty i dyskusje przybliżające wybrane centra designu na świecie i wprowadzające w problematykę projektowania dla lokalnych społeczności.
Hasło przewodnie wydarzenia „Wspólnota” skupia się na wartości budowania społeczeństwa odpowiedzialnego za wspólne dobro. – Chcemy podkreślić znaczenie wspólnoty zarówno w kontekście budynku Apteki Designu, jak i obszaru Wesołej – tłumaczą organizatorzy.
Na wszystkie wykłady, warsztaty i debatę obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania na stronie: www.kbfbilety.krakow.pl.
Open Eyes Art Festival
Rozpoczął się cykl wydarzeń artystycznych będący komplementarną część Kongresu Open Eyes Economy Summit. W tegoroczną odsłonę wydarzenia zaangażowało się ponad 100 artystów, umożliwiając mieszkańcom Krakowa i turystom spotkanie ze sztuką w różnych przestrzeniach miasta.
W poszpitalnych przestrzeniach przy ul. Kopernika oraz w budynku Uniwersytetu Ekonomicznego można zobaczyć wystawę „Open Art”. Z kolei w Galerii Starmach została otwarta ekspozycja „Bajki Minotaura” ukazująca dzieła Andrzeja Bednarczyka.
Weekend listopadowy w MNK
W weekend 11-12 listopada Muzeum Narodowe zaprasza na warsztaty, oprowadzania, a także historyczną rekonstrukcję. Wydarzenia skupiają się szczególnie wokół dwóch wystaw „Matejko. Malarz i historia” w Gmachu Głównym oraz nowej ekspozycji stałej „Broń i Barwa” w Arsenale Czartoryskich.
Przez cały weekend bilety na każdą z tych wystaw będzie można kupić za 5 zł.
11 listopada – MNK Gmach Główny:
- 10.15-13.00 – „Księżyc, przepowiednie i radosne świętowanie”, warsztaty rodzinne na wystawie „Matejko. Malarz i historia”, wstęp w cenie biletu na wystawę (5 zł);
- 11.00-12.30 i 13.00-14.30 – „Teatr obrazów Jana Matejki”, oprowadzanie tematyczne po wystawie „Matejko. Malarz i historia”, wstęp w cenie biletu na wystawę (5 zł);
- 11.00-13.00 – „Moc zapachu, siła dymu”, warsztaty tworzenia naturalnych kadzideł dla dorosłych i młodzieży, wstęp 25 zł;
- 15.00-16.00 – „Polonez z Matejką” – pod kierunkiem profesjonalistów będzie można poznać kroki poloneza, a tancerze baletu Cracovia Danza zaprezentują dwa polskie tańce (Mazurek i taniec Wesoły), wstęp wolny;
- 16.00-17.30 – „Światła listopadowej nocy”, warsztaty tworzenia jesiennych lampionów z recyklingu dla dorosłych i młodzieży, wstęp 20 zł;
12 listopada – MNK Gmach Główny i Arsenał:
- 11.00-12.30 – „Barwy wspólne”, warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4-10 lat. Udział bezpłatny, konieczna rezerwacja pod adresem mailowym rezerwacja@mnk.pl lub numerem telefonu 12 433 57 44;
- 12.00-13.30 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Matejko. Malarz i historia”, wstęp w cenie biletu na wystawę (5 zł)
- 12.00-16.00 – Arsenał Czartoryskich „Historia na żywo – rekonstrukcja”, przenieś się do fascynującej epoki XVII wieku z Grupą Historyczną Parva Armis z Krakowa oraz Klubem Oręża Dawnego Klinga z Nowego Targu.
Muzeum Narodowe zaprasza dodatkowo na specjalny pokaz Sztandaru Związku Legionistów Polskich Okręg Wilno z Muzeum Czynu Niepodległościowego przy ul. Oleandry, który dostępny jest od 9 listopada na pierwszym piętrze w Gmachu Głównym.
Krakowska Lekcja Śpiewania
W sobotę na Rynku Głównym zabrzmią najważniejsze polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Wszystko w ramach 86. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się pod hasłem „Radosna niepodległości”.
Utwory te zaśpiewają wspólnie ze zgromadzoną na rynku publicznością artyści Teatru Loch Camelot pod przewodnictwem Ewy Korneckiej. Bezpłatne śpiewniki będą dostępne podczas wydarzenia, a także online (na stronie Biblioteki Polskiej Piosenki). Start o godz. 17:00.
Wege Festiwal
W weekend w hali Cracovii odbędą się największe w Polsce targi kuchni wegetariańsko-wegańskiej. To dobra okazja do spotkania ze znajomymi, ale także spróbowania zróżnicowanej kuchni bezmięsnej z całego świata m.in. koreańskiej, wietnamskiej, japońskiej i tureckiej.
Na uczestników czekać będą zarówno roślinne burgery czy hot dogi, jak i wegańskie lody, czekoladowe brownie czy słodka baklawa.
W sobotę organizatorzy zapraszają od godz. 12:00 do 20:00, a w niedzielę od 12:00 do 18:00. Wstęp wolny.
Festiwal Kawy i Czekolady
11 i 12 listopada to data, którą powinni zapisać w kalendarzu nie tylko miłośnicy wegetariańskich potraw, ale także smakosze kawy. W weekend w hali Cracovii odbędzie się również się Festiwal Kawy i Czekolady. Na odwiedzających będą czekać setki litrów kawy z różnych zakątków świata.
– Będzie można skosztować tych pyszności na miejscu, ale również zakupić ziarna i świeżo mieloną kawę do domu. Nie zabraknie też stoisk, na których znajdziecie różnego rodzaju kawowe akcesoria i dodatki – przekonują organizatorzy.
Na stoiskach pojawi się także mnóstwo słodkości.
Targom kuchni wegetariańsko-wegańskiej oraz Festiwalu Kawy i Czekolady towarzyszyć będzie Festiwal Jesieniary. W jednym miejscu znajdą się wszystkie artykuły, które pozwolą umilić jesienne dni i wieczory: przytulne koce, świece zapachowe o oryginalnych aromatach, ciepłe czapki i szaliki oraz herbaty z całego świata.
Krakowski Bieg Niepodległości
Historyczna trasa, cel charytatywny, rywalizacja ponad 2000 biegaczy i przede wszystkim świetna zabawa. W sobotę z Błoń wyruszy Krakowski Bieg Niepodległości, pod którego hasłem kryją się trzy różne imprezy biegowe, organizowane przez krakowską Fundację VenaSport.
W programie Bieg Główny (11 km i 111 m), Krakowska Mila Niepodległości (1918 m) oraz Bieg Dzieci.
– Krakowski Bieg Niepodległości to impreza dla ludzi o wielkich sercach. Bo tu nie chodzi tylko o to, aby pobiec najlepiej, jak to możliwe. Tu chodzi o to, aby bieg przeliczył się na realną pomoc potrzebującym dzieciakom – podkreśla Fundacja VenaSport.
Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup głowicy przezprzełykowej – sprzętu medycznego niezbędnego do operacji kardiochirurgicznych noworodków.
Sacrum Profanum
„Multiwersum” – pod takim hasłem odbywa się 21. edycja festiwalu muzyki współczesnej Sacrum Profanum. W tym roku wydarzenie zostało podzielone na dwie części.
We wrześniu w Krakowie wystąpili m.in. wirtuoz gry na szkockich dudach Erwan Keravec czy polsko-skandynawski zespół Ensemble E pod kierownictwem Matsa Gustafssona. Teraz czas na listopadową odsłonę festiwalu.
W weekend muzyka współczesna wypełni Stary Teatr, Małopolski Ogród Sztuki, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Teatr Łaźnia Nowa. Szczegóły w poniższym tekście.
Targi Vintage i Retro Kogel Mogel
Listopad upływa pod znakiem designu, a to za sprawą festiwalu Sztuka do Rzeczy – Design w Krakowie. W ramach wydarzenia w niedzielę (12 listopada) w klubokawiarni Hevre odbędzie się specjalna edycja Targów Vintage i Retro Kogel Mogel.
– Będzie to wyjątkowa okazja, aby na stoiskach naszych wystawców zaopatrzyć się w oryginalne i ponadczasowe perełki. Czekać na Was będzie odzież, akcesoria, a także design dawnych lat – zapowiadają organizatorzy.
Targi rozpoczną się o godz. 11:00 i potrwają do 19:00. Towarzyszyć im będą różne warsztaty i wykłady.
Darmowy listopad na Wawelu
Przypominamy, iż Zamek Królewski na Wawelu tradycyjnie włączył się w akcję Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Darmowy listopad w rezydencjach królewskich”. To doskonała okazja, by zupełnie bezpłatnie zobaczyć niektóre wystawy stałe i czasowe, a także wziąć udział w lekcjach muzealnych.
W ramach akcji zwiedzający mogą skorzystać z łączonego biletu „Złoty Zamek Jagiellonów” obejmującego Reprezentacyjne Komnaty Królewskie oraz największą ekspozycję w historii Wawelu „Obraz Złotego Wieku”. Za darmo można zwiedzić również Skarbiec Koronny, gdzie znajduje się blisko tysiąc eksponatów.
Bezpłatne wejściówki dostępne są online lub w kasie biletowej w dniu zwiedzania. Więcej szczegółów w poniższym tekście.
Smerfny Ogród Świateł
Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema zamienił się w świetlną krainę. Wszystko za sprawą plenerowej wystawy, która przy pomocy lampionów, tuneli świetlnych i pokazów multimedialnych przenosi widzów w bajkowy świat. Motywem przewodnim krakowskiej ekspozycji są w tym roku smerfy.
Tuż po przekroczeniu progu ogrodu oczom zwiedzających ukaże się kultowa wioska niebieskich przyjaciół, w której będzie można spotkać Papę Smerfa, Ważniaka, Marudę, Ciamajdę, Łasucha czy Smerfetkę. Oczywiście nie zabraknie też Gargamela i jego kota Klakiera.