Weekend pełen atrakcji: Teatralne premiery, koncerty i zwiedzanie wystawy w Sukiennicach

Spektakl „Do dwóch razy sztuka” w Teatrze Variete fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teatr Variete oraz Łaźnia Nowa zapraszają na premierowe spektakle, a Muzeum Narodowe zachęca do udziału w spotkaniach wokół wystawy „Powstanie Styczniowe. W 160. rocznicę zrywu” w Sukiennicach. Weekend będzie także okazją do wspólnego kolędowania.

O modzie i sporcie w Kamienicy Szołayskich

Muzeum Narodowe zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej w Kamienicy Szołayskich. Na ekspozycji zaprezentowano kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią.

Zwiedzający mogą zobaczyć m.in. stroje kąpielowe z okresu od 1910 roku do współczesności, komplet do gry w golfa z lat 30. XX wieku, strój do gimnastyki z czasów PRL, odzież fitness dla kobiet w ciąży, przedwojenną kurtkę narciarską czy kombinezon polskich skoczków.

– To bardzo atrakcyjna wystawa pokazująca, co to znaczy moda sportowa, bo lifestyle związany z uprawianiem sportu wymaga też odpowiedniej mody i to chcemy pokazać – podkreśla Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wystawa „Moda i sport” będzie prezentowana do 21 stycznia 2024 roku.

Tydzień Filmu Niemieckiego

W piątek, 20 stycznia, rusza największy przegląd kina niemieckiego w Polsce. W programie znalazły się uznane produkcje, docenione przez krytyków i widzów na całym świecie, w tym tytuły pokazywane na międzynarodowych festiwalach oraz laureaci Niemieckich Nagród Filmowych.

W dniach 20-26 stycznia w Kinie Pod Baranami widzowie będą mogli obejrzeć siedem filmów:

 • „Kontra”, reżyseria: Sönke Wortmann,
 • „Thomas Brasch”, reżyseria: Andreas Kleinert,
 • „Monte Verita. Odurzenie wolnością”, reżyseria: Stefan Jäger,
 • „Aksjomat”, reżyseria: Jöns Jönsson,
 • „Olaf Jagger”, reżyseria: Heike Fink,
 • „Milczący las”, reżyseria: Saralisa Volm,
 • „Bettina”, reżyseria: Lutz Pehner.

Premiera w Łaźni Nowej

Teatr Łaźnia Nowa zaprasza do obejrzenia adaptacji głośnej książki Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Autor opowiedział w niej o umieraniu swojego ojca, który chorował na raka trzustki, a także o rozpaczy, bezradności i złości na instytucje państwa, służbę zdrowia oraz Kościół.

Sztukę będzie można zobaczyć 20, 21 i 22 stycznia. Wbrew pozorom w spektaklu nie zabraknie groteski i śmiechu. Na scenie pojawią się m.in. Jan Jurkowski, znany ze spektaklu „Lem vs. P. K. Dick” czy Grupy Filmowej Darwin, oraz Marcin Pakuła, brat autora książki.

Święto Rynku Podziemnego

Muzeum Krakowa zaprasza na wspólne „drążenie miasta” w ramach święta Rynku Podziemnego. Tematem przewodnim wydarzenia jest eter, czyli żywioł, z którego zbudowane są niebiosa i zaświaty.

Jak co roku organizowane są wykłady, spacery i warsztaty. W sobotę o godz. 12:00 odbędą się zajęcia dla dorosłych na temat średniowiecznej astrologii.

– Współcześnie astrologia kojarzona jest przede wszystkim z przesądem, szarlataństwem i zabobonem. Warto więc opowiedzieć, że kiedyś było inaczej – przekonuje Muzeum Krakowa.

Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się więcej o dawnej astrologii oraz nauczą się podstaw interpretowania wpływu planet według klasycznych źródeł. Prowadzenie: Filip Rekucki-Szczurek (Oficyna Wydawnicza Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego). Koszt: 15 zł.

Święto Rynku Podziemnego potrwa do 5 lutego.

Premiera w Teatrze Variete

W sobotę na deskach Teatru Variete zadebiutuje spektakl „Do dwóch razy sztuka” z Barbarą Kurdej-Szatan i Michałem Staszczakiem w rolach głównych.

– Bardzo lubię historie, które dotyczą każdego z nas, w których my, jako widzowie, możemy się przejrzeć i czegoś o sobie dowiedzieć. Mam wrażenie, że w przypadku „Do dwóch razy sztuka” jest taki smakołyk w postaci pięknej historii o dwojgu ludziach, którzy pięć lat po rozwodzie zupełnie przypadkiem spotykają się w restauracji i cała relacja między nimi, to uczucie, które im towarzyszyło, wybucha na nowo ze zdwojoną siłą. To tak jak w życiu, kiedy spotyka nas druga szansa – opowiada Anna Gryszkówna, reżyserka sztuki.

Tłem całej historii jest Nowy Jork, na ulice którego przeniosą widzów nie tylko kostiumy, scenografia i światło, ale też muzyka. Ze sceny wybrzmią standardy klasyki amerykańskiego jazzu i muzyki rozrywkowej w zupełnie nowych aranżacjach.

Wernisaż wystawy fotografii Magdy Rdest-Nowak

Krakowskie Forum Kultury zaprasza na wernisaż wystawy „Zobacz Więcej. Fotografie Magdy Rdest-Nowak”. W programie m.in. warsztaty z onkopsychologiem Moniką Włodarczyk, licytacja na rzecz uczestniczki i graficzki projektu Weroniki Cholewy, etiuda teatralna „Mickiewicz? To lubię” oraz koncert duetu Knedlove.

Projekt #zobaczwięcej przedstawia 12 miast, a w nich 365 doświadczonych onkologicznie kobiet uwiecznionych na fotografiach wykonanych w przestrzeni miejskiej w całej Polsce. Każde z 12 miast organizuje własny finał projektu. Na wystawie przy Mikołajskiej 2 zwiedzający zobaczą portrety kobiet wykonane w Krakowie 30 kwietnia 2022 roku.

Po prezentacji zdjęcia zostaną przekazane na stałą wystawę na oddział onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Wernisaż wystawy odbędzie się 21 stycznia o godz. 11:30 w Krakowskim Forum Kultury. Wstęp wolny.

Koncert kolęd Filharmonii Krakowskiej

W sobotę przy Zwierzynieckiej 1 zabrzmią najpiękniejsze polskie i ukraińskie kolędy. Utwory zaprezentują: Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, Chór Chłopięcy i Dziewczęcy Filharmonii Krakowskiej oraz Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej pod batutą Janusza Wierzgacza. Start o godz. 18:00.

Kolędowanie z Galicją

Kolęd będzie można posłuchać także w kościele św. Judy Tadeusza w Czyżynach. W sobotę o godz. 19:00 odbędzie się koncert „Śpiewajmy i grajmy mu – Kolędowanie z Galicją” w ramach cyklu „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”.

– W historii cyklu koncertów „Nowa Huta. Dlaczego nie?!”, tak jak i w polskiej tradycji, grudzień i styczeń to czas kolędowania. Tak będzie i teraz. Chcemy przedłużyć radość świąt Bożego Narodzenia, po krakowsku za sprawą duetu Galicja, który wykona swoje świąteczne piosenki pełne ciepła i radości. Kameralne brzmienie sprzyjać będzie słuchaniu siebie nawzajem i refleksji – mówi Lidia Jazgar, kierownik artystyczny cyklu.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie kwesta na rzecz Hospicjum św. Łazarza. Wstęp wolny, jednak organizator nie zapewnia miejsc siedzących dla wszystkich uczestników koncertu.

Góralskie klimaty w NCK

Autentyczny i żywiołowy folklor, bogata obrzędowość, góralskie zwyczaje, kolędy, pastorałki, oryginalna muzyka, tańce i kolędnicze góralskie stroje tworzą niepowtarzalny klimat Skalnego Podhala, który będzie można poczuć już w najbliższy weekend.

W sobotę o godz. 18:00 na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury wystąpi Zespół Góralski „Hamernik”.

Niedziela z wystawą „Powstanie styczniowe”

Muzeum Narodowe zaprasza na spotkania tematyczne wokół wystawy „Powstanie styczniowe. W 160. rocznicę zrywu”. W niedzielę w Sukiennicach na zwiedzających czekać będą następujące atrakcje:

 • 11:00 –16:00 – prezentacja uzbrojenia i stroju powstańców oraz umundurowania i uzbrojenia wojsk rosyjskich, prowadzona przez rekonstruktorów,
 • 11:30 – oprowadzanie kuratorskie,
 • 13:00 – oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących, połączone ze spotkaniem z rekonstruktorami,
 • 15:00 – oprowadzanie kuratorskie.

Koncert w Muzeum Fotografii

W niedzielę muzyka kameralna zabrzmi w jednym z krakowskich muzeów. A to za sprawą cyklu „Koncerty Espresso”. 22 stycznia o godz. 12:00 bryła Muzeum Fotografii w Krakowie wypełni się dźwiękami kwartetu Sinfonietty Cracovii w składzie Maciej Lulek (skrzypce), Marta Nowak (skrzypce), Adam Brakowski (altówka) oraz Marcin Mączyński (wiolonczela). W programie transatlantycka przygoda łącząca klasykę i swingowe inspiracje.

Wielka Gala Noworoczna w NCK

22 stycznia w Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się widowisko karnawałowe, podczas którego zabrzmią największe przeboje muzyki światowej.

W programie m.in. czardasze, arie i duety operetkowe oraz musicalowe, przeboje z repertuaru Andrei Bocellego, Leonarda Cohena, Rity Hayworth, Il Volo oraz Michaela Buble. Muzyce towarzyszyć będą wyjątkowe choreografie, a wieczór poprowadzi Ewa Romaniak.

Wystąpią: Duo Performance (Monika Biederman-Pers oraz Piotr Karzełek), Orkiestra Krakowskiej Młodej Filharmonii pod batutą Tomasza Chmiela oraz tancerki Krynickie Studio Baletowe im. Władysława Szlęka. Start o godz. 17:00.

Zwiedzanie Muzeum Dominikanów

Przypominamy o możliwości zwiedzania Muzeum Polskiej Prowincji Dominikanów w krakowskim klasztorze przy ul. Stolarskiej. Zbiory zostały rozmieszczone w średniowiecznych piwnicach oraz na parterze, gdzie w trakcie prac konserwatorskich odkryto późnoromańską ścianę ceglaną.

Na wystawie można zobaczyć m.in. zespół najstarszych w Polsce kwater witrażowych z przełomu XIII i XIV w., unikatowe alabastrowe figurki przedstawiające Chrystusa i apostołów z lat 60. XV w., XIII-wieczne płytki posadzkowe, antyczną biżuterię, dokumenty polskich władców, monstrancję królowej Bony czy odnowione tablice z tzw. Poliptyku Dominikańskiego.

Więcej informacji w poniższym artykule.