Weekend w pigułce: Krakowskie kolędowanie, świąteczny Kiermash, Klinika Zabawek, design i architektura w Kamienicy Szołayskich

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Święta tuż-tuż. W ten weekend wyjątkowej atmosfery w Krakowie nie zabraknie – wspólne kolędowanie, Kiermash pełen gwiazdkowych prezentów czy targi bożonarodzeniowe to tylko niektóre z propozycji. Oprócz tego warto zajrzeć do galerii designu i architektury w Kamienicy Szołayskich czy odwiedzić „Klinikę Zabawek” na Wesołej.

Świąteczny Kiermash

Czas na świąteczną odsłonę Kiermasu. Będzie świątecznie, nowocześnie i modowo. W najbliższy weekend (18 – 19 grudnia) Kiermash zawita do Muzeum Inżynierii Miejskiej.

Kiermash to targi niezależnej mody i designu, na których pojawią się niszowe polskie marki oferujące nie tylko ubrania, gadżety, akcesoria czy kosmetyki, ale i moc pomysłów na świąteczne prezenty. Od choinkowych ozdób, przez zimowe smakołyki, aż po biżuterię i tradycyjne skarpety.

Wydarzenie odbędzie się w godzinach 11:00 – 19:00.

Targi Bożonarodzeniowe

Na Rynku Głównym trwa tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Kupcy z całej Polski zaprezentują towar w 68 kioskach handlowych i gastronomicznych. Pojawią się kupcy z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę.

Kolędowanie z Teatrem KTO

Przez cały weekend Teatr KTO zaprasza do Galerii Kazimierz. Od piątku do niedzieli w godz. 17.00 – 19.30 w galerii będzie kolędował orszak kolędników – członkowie zespołu regionalnego Limanowianie. W ostatni dzień kolędowania, czyli 19 grudnia, odbędzie się „Kolędniczy Flash Mob”, w którym weźmie udział zaimprowizowany świąteczny chór wspomagany przez zespół regionalny Limanowianie, pojawią się również aniołowie-szczudlarze.

Kolędowanie z krakowskimi chórami

18 i 19 grudnia na Rynku Głównym zabrzmią kolędy, które znamy z dzieciństwa. Do wspólnego kolędowania z krakowskimi chórami będzie mógł dołączyć każdy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00. Artyści wystąpią na plenerowej scenie.

Lekcja Śpiewania. Kolędy po domach

W najbliższą niedzielę kolejna odsłona Lekcji Śpiewania - „Kolędy do śpiewania po domach”. 19 grudnia na Małym Rynku zabrzmią najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki. Wspólne kolędowanie rozpocznie się o godz. 16.00.

Choinka pod oknem papieskim

W sobotę rozbłyśnie choinka pod oknem papieskim. Wspólne zapalenie światełek nawiązuje do tradycji stawiania świątecznego drzewka na placu św. Piotra w Rzymie. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 – w programie m.in. występ zespołu Arka Noego. O 17.00 nastąpi zapalenie światełek na choince, w planach jest również wizyta św. Mikołaja, który przygotował prezenty dla uczestników i uczestniczek wydarzenia.

Kiermasz świąteczny w Arenie Garden

Świąteczny kiermasz trwa również w Arenie Garden. Na odwiedzających czekają produkty hand made, propozycje prezentów i okoliczni rzemieślnicy. A to wszystko w plenerze, przy akompaniamencie świątecznej muzyki, gorącej czekolady i pysznego jedzenia.

Kamienica Szołayskich stała się galeria designu i architektury

Najważniejsze dzieła polskich projektantów i architektów, kultowe przedmioty codziennego użytku i najciekawsze budynki z całego kraju – to wszystko już od 17 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie. Dwie stałe galerie „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” będzie można zwiedzać w Kamienicy Szołayskich, oddziale MNK.

Nowa stała wystawa w Pałacu Krzysztofory

Muzeum Krakowa otwiera stałą wystawę w Pałacu Krzysztofory: „Kraków od początku, bez końca”. Z tej okazji w sobotę zaplanowano też dodatkowe atrakcje: mapping na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory (godz. 16.30 – 18), oprowadzania po wystawie „Kraków od początku, bez końca”, „Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie” i przedstawienie dla dzieci „Księgi Krzysztoforskie. Magiczne Sztuki Baltazara” (w sobotę i niedzielę). Liczba miejsc ograniczona. Konieczne jest dokonanie rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających. Część wydarzeń jest odpłatna.

Klinika Zabawek na Wesołej

W budynku przy ul. Kopernika 15a od 18 grudnia do 27 lutego 2022 będzie funkcjonować Muzeum Zabawek. „Klinika Zabawek”, czyli główna ekspozycja zostanie zaaranżowana w obiekcie, który jeszcze niedawno pełnił funkcje szpitala, w pokoju bibliotecznym, wyposażonym w oryginalne, drewniane witryny i regały.

W Muzeum znajdą się zabawki, które przez kilkadziesiąt lat przeżyły w jednej rodzinie. Na strychu, w lamusie, w starych walizkach, pudłach. Ktoś ocalił je przed wyrzuceniem, a potem trafiły do kolekcjonerów – lekarzy zabawek.

Laureat konkursu chopinowskiego w Filharmonii Krakowskiej

Krótko po serii koncertów laureatów tegorocznego konkursu Chopinowskiego, w Filharmonii Krakowskiej organizowane są kolejne wydarzenia z udziałem zdobywcy II nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2010 roku – Lukasa  Geniušasa.

Pianista, który od momentu uzyskania konkursowych laurów dwukrotnie występował na krakowskiej estradzie interpretując koncerty fortepianowe Beethovena i Griega, w piątek o godz. 19.30 i w sobotę o godz. 18.00 wykona I Koncert fortepianowy b-moll Piotra Czajkowskiego. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod batutą Rafała Janiaka.

Szopki w Pałacu Krzysztofory

Chociaż Konkurs Szopek Krakowskich za nami, to prace można wciąż oglądać na pokonkursowej wystawie w Pałacu Krzysztofory. Wystawę można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 9.00 do 18.00. Ostatnie wejście o godz. 17.30.

Ogród Świateł. Jak w bajce!

„Królewna Śnieżka” to jedna z największych wystaw świetlnych w Polsce. Na całość widowiska składa się niemal 30 instalacji świetlnych, takich jak np. domek krasnoludków w postaci 12-metrowego tunelu świetlnego, kopalnia brylantów i diamentów oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak np. choinka multimedialna stworzona z 30 tys. świateł led, a także cieszące się dużą popularnością pokazy laserowe.