Weekendowe atrakcje dla najmłodszych (3-5 czerwca)

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Dzień Dziecka w Krakowie trwa więcej niż jeden dzień, dlatego też w ten weekend nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Co więcej miasto opanują smoki. Odbędą się także rodzinne pikniki i festyny.

Dni Dziecka w Klubie Swoszowice

Klub Swoszowice, nowa filia Centrum Kultury Podgórza, zaprasza na dwudniowe świętowanie Dnia Dziecka. 2 czerwca odbędą się warsztaty tworzenia słowiańskich lalek tzw. motanek. Tego samego dnia o godz. 18:00 najmłodsi będą mogli zobaczyć spektakl „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem”.

Na piątek zaplanowano zaś warsztaty Alpakoterapii dla dzieci. Zajęcia rozpoczną się o godz. 16:00 i potrwają do 18:00. W programie także zabawa terenowa, konkursy, gry animacyjne, wata cukrowa i popcorn.

Wspólne świętowanie z LEGO

3 i 4 czerwca na wszystkie dzieci w Nowych Czyżynach czekać będzie potężna dawka rozrywki w świecie LEGO. Z okazji Dnia Dziecka organizatorzy przygotowali cztery darmowe strefy dostępne w godz. 11:00-19:00. Są to: strefa konkursowa, strefa Turnieju Mistrzów, strefa swobodnego budowania oraz strefa DUPLO dedykowana najmłodszych konstruktorom. Na każdego uczestnika czeka także mała niespodzianka.

Dzień Dziecka w Muzeum Krakowa

Moc atrakcji dla najmłodszych przygotowało także Muzeum Krakowa. 4 czerwca na dziedzińcu przed Muzeum Nowej Huty odbędą się warsztaty „Chodź pomaluj mój świat” (10:00–13:00). Z kolei o godz. 11:00 Pałac Krzysztofory zaprasza na oprowadzanie z questingiem pt. „W pogoni za krzysztoforskim kogutem!”. O godz. 15:00 odbędą się zaś warsztaty zielarskie w Rydlówce.

W sobotę najmłodsi będą mogli także zwiedzić Podziemia Rynku Głównego, korzystając ze specjalnych materiałów edukacyjnych.

Atrakcji nie zabraknie również w niedzielę. O godz. 11:00 i 14:00 w Kamienicy Hipolitów odbędą się warsztaty „Retro kuchnia”, podczas których zaprezentowane zostaną niezwykłe przedmioty związane z gotowaniem. Z kolei na dziedzińcu Domu pod Krzyżem dzieci będą mogły poznać herbaciane tajemnice.

O godz. 12:00 Pałac Krzysztofory zaprosi wszystkich na spacer edukacyjny „Śladem krakowskich zwierzaków”.

Kosmiczna przygoda w Galerii Krakowskiej

Z okazji Dnia Dziecka Galeria Krakowska przygotowała nieziemską atrakcję. Od 1 do 11 czerwca (z wyłączeniem niedzieli) najmłodsi będą mogli zobaczyć interaktywną wystawę edukacyjną Kryptonim MARS.

Na początek wizyta w specjalnej Strefie Kontroli Lotów, gdzie zwiedzający zostaną wyposażeni w kosmiczne kamizelki. Na uczestników czekają także statki kosmiczne wraz z modelem przekrojowym rakiety, kosmodrom ze strefą wydruków 3D, a także Stacja Eksploracji Marsa z torem dla łazików i ścianka do robienia zdjęć. Nie zabraknie również kreatywnych warsztatów.

Zwiedzanie wystawy trwa 45 minut. Od godziny 10.00 do 14.00 organizatorzy zapraszają  grupy zorganizowane, zaś od 15.00 do 20.00 osoby indywidualne.

Rodzinny festyn na Prądniku Czerwonym

W sobotę na stadionie KS Wieczysta Kraków przy ul. Chałupnika 16 odbędzie się rodzinny festyn „Święto Dzielnicy III Prądnik Czerwony”. W godz. 14:30–21:30 na mieszkańców Krakowa i turystów czekać będzie wiele atrakcji. W programie m.in. występy artystyczne, pokazy modelarskie, prezentacje fryzjerskie, warsztaty florystyczne, pokaz karate i jogi oraz pokazy służb mundurowych.

Podczas festynu wręczone zostaną nagrody dla laureatów przeglądu artystycznego grup przedszkolnych „Artystolaki” oraz konkursu fotograficznego „Trzydziestolecie Rad Dzielnic Miasta Krakowa”. O godz. 18:30 na scenie zaprezentuje się Zespół Tańców i Pieśni Bałkańskich Iglika, a o godz. 20.00 wystąpi zespół Beauty Plate.

Piknik w Błonia Sport

Kompleks Błonia Sport zaprasza krakowian i turystów na rodzinny piknik, który odbędzie się 4 czerwca. W programie zajęcia pokazowe badmintona, mini turniej, zajęcia fitness „pod chmurką” dla dorosłych oraz maluchów, praktyka jogi w plenerze, turniej tenisa Błonia Sport/Head, warsztaty plastyczno-sensoryczne, zajęcia ogólnorozwojowe, zabawy plenerowe oraz konkursy z nagrodami. Start o godz. 12:00.

Święto Dzielnicy IX

W weekend odbędą się także XXVI Dni Dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki. Z tej okazji Centrum Kultury Podgórza przygotowało dla dzieci i dorosłych mnóstwo atrakcji. W sobotę odbędą się m.in. gra terenowa „Pokręcone Bajorkowe Królestwo”, pokaz iluzji i magii „Tomasz Vinici – magiczne sztuczki dla dużych i małych”, koncert Big-bandu Podgórze czy kabaret dla dzieci „Bergamuty” wg Jana Brzechwy.

Oczywiście nie zabraknie również konkursów, warsztatów i zabaw. W sobotę świętować będzie można od godz. 12:00 do 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Z kolei na niedzielę organizatorzy zaplanowali Borkowski Festyn Piłkarski o Puchar Przewodniczącego Dzielnicy IX. Start o godz. 10:00.

Piknik charytatywny dla Beatki Machowskiej

4 i 5 czerwca na skwerze przy Tężni Nowohuckiej odbędzie się piknik charytatywny dla Beatki Machowskiej, dziewczynki chorej na białaczkę limfoblastyczną. W programie spotkanie z bajkowymi postaciami, malowanie buzi, loteria fantowa, warsztaty i zabawy dla najmłodszych, kiermasz domowych wypieków oraz różnych przedmiotów: książek, biżuterii czy ceramiki. Piknik potrwa od 12:00 do 19:00.

Lato nad Bagrami

W sobotę największe przeboje z filmów Disneya zabrzmią nad zalewem Bagry. O godz. 14:00 odbędzie się koncert „W krainie dziecięcej wyobraźni”, podczas którego usłyszymy piosenki z „Krainy Lodu”, „Toy Story”, „Alladyna”, „Zaplątanych” czy „Królowej Śniegu”.

Później zaś wystąpi zespół AllDęte, a po nim Legend of Kazimierz. Muzycy zaprezentują utwory bazujące na motywach żydowskich, bałkańskich i cygańskich oraz kompozycje własne. Organizatorzy przygotowali także coś dla miłośników Beatlesów, The Rolling Stones czy Breakoutu. Około godz. 18:00 odbędzie się koncert zespołu Kurtyna Siemiradzkiego, który zagra polskie i zagraniczne standardy rockowe z lat 60. i 70. XX w.

W programie „Lata nad Bagrami” znalazły także animacje, konkursy i warsztaty dla dzieci. Start o godz. 13:00.

Wielopokoleniowy piknik w Parku Jordana

W niedzielę w Parku Jordana odbędzie się kolejny rodzinny piknik, zorganizowany w ramach Miejskiego Programu Integracji Międzypokoleniowej. Uczestnicy będą mogli skorzystać z różnorodnych atrakcji: warsztatów (rękodzieło, kraina eksperymentów), animacji (bańki mydlane, malowanie twarzy, skręcanie balonów) czy strzelania z łuku. Dla najmłodszych przygotowano dmuchane zjeżdżalnie oraz bumper ball.

W tym czasie cały czas będą trwały również występy artystyczne na scenie, a o godz.: 20:00 zaprezentuje się zespół Beauty Plate.

Otwarcie Niepołomickich Błoń

5 czerwca o godz. 10.00 wystartuje bieg „Błonia dobrej energii”, a na uczestników czekać będą dystanse 100, 500 metrów oraz 1 i 5 kilometrów. Od godz. 12.00 rozpoczną się inne wydarzenia plenerowe. W programie warsztaty z wyplatania wianków i przygotowywania mieszanek zielarskich, malowanie twarzy, zabawy z piłką prowadzone przez zawodników i trenerów Puszczy Niepołomice czy pokazy jazdy konnej z KJK Pod Żubrem.

Na scenie plenerowej wystąpią artyści z gminy Niepołomice, uczestnicy warsztatów muzycznych Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach oraz wychowankowie Centrum Kultury. Finałowym koncertem będzie występ Limboski – acoustic trio.

Wielka Parada Smoków

Już w ten weekend smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich pojawią się na ulicach Krakowa. Nie zabraknie ich także nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Wszystko w ramach 21. Wielkiej Parady Smoków.

4 i 5 czerwca przy Smoczej Jamie odbędzie się rodzinny piknik, a na uczestników czekać będzie wiele atrakcji, m.in. chodzenie w smoczej skórze, strzelanie z łuku czy toczenie smoczego jaja. Nie zabraknie także licznych konkursów z nagrodami.

W sobotę wieczorem wypełnione helem smoki uniosą się nad zakolem Wisły u stóp Wawelu. Ogromne figury, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska, zatańczą w rytmie muzyki. Towarzyszyć im będą spektakularne efekty pirotechniczne, gigantyczne kurtyny wodne oraz lasery.

Widowisko na Wiśle i piknik to niejedyne atrakcje związane z tegorocznym świętem smoków. W niedzielę ponad 30 kolorowych stworów animowanych przez dzieci przejdzie w barwnym pochodzie na Rynek Główny. Szczegóły w poniższym artykule.

Dzień Otwarty Magistratu w Smoczym Klimacie

Moc atrakcji czeka na najmłodszych także podczas 20. Dnia Otwartego Magistratu, który odbędzie się 5 czerwca w dwóch lokalizacjach. Motywem przewodnim wydarzeń w magistracie na placu Wszystkich Świętych będzie smok. Ma to związek z obchodami jubileuszu 50-lecia rzeźby Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego.

– Już w nocy z soboty na niedzielę na frontowej ścianie Pałacu Wielopolskich zabłyśnie smok. W niedzielę rano dziedziniec przed budynkiem zmieni się w scenę, na której wystąpią aktorzy krakowskich teatrów. Podczas licznych warsztatów dowiemy się, jak przygotować domowe archiwum fotograficzne, weźmiemy udział w quizie o legendach krakowskich i smoczym torze przeszkód, poznamy proces wypieku krakowskiego obwarzanka czy nauczymy się wykonywać upcyklingowe figurki smoków – informuje miasto.

Nie zabraknie także atrakcji dedykowanych dzieciom. Wydarzenia w magistracie rozpoczną się o 10:00 i potrwają do 16:00. 

Z kolei na Rynku Podgórskim krakowianie oraz turyści będą mogli zapoznać się z proklimatycznymi i proekologicznymi działaniami miasta. W programie warsztaty, spacery tematyczne z przewodnikami, gry podwórkowe i animacje dla dzieci.

Na scenie zagra folkowa artystka Megitza, czyli kobieta z białym kontrabasem oraz Big Band ze szkoły muzycznej im. Bronisława Rutkowskiego. Natomiast o godz. 17.00 rozpocznie się koncert finałowy legendarnego zespołu VOO VOO. Szczegółowy program 20. Dnia Otwartego Magistratu tutaj.

Intronizacja króla kurkowego na Rynku Głównym

W sobotę o godz. 11.00 na Rynku Głównym odbędzie się uroczysta intronizacja króla kurkowego. To jedna z najstarszych tradycji Krakowa.

– 4 czerwca, podczas barwnej uroczystości na Rynku Głównym, ustępujący „ptasi król” przekaże swojemu następcy – wyłonionemu jak przed wiekami w konkursie strzeleckim – srebrnego kura, symbol władzy monarszej i zarazem najcenniejszy skarb Bractwa Kurkowego – informują organizatorzy.

Nowy król kurkowy zastąpi Adama Rajpolda, który tę godność zdobył w 2019 r. i z powodu pandemii pozostał królem przez trzy lata, a nie tradycyjnie przez rok.

NCK Dzieciom

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza najmłodszych na spektakle teatralne i taneczne, koncerty, pokazy oraz zajęcia przygotowane na zakończenie sezonu artystycznego. W programie:

  • Akademia Tańca BAJLANDIA „Taniec na onlajnie” – 3 czerwca, godz. 18:00
  • Nowohucki Uniwersytet Dzieci – Wydział Przyrodniczy „Eksperymenty od kuchni” – 4 czerwca, godz. 11:00
  • Pracownia „Burza” – spektakl tańca współczesnego – 4 czerwca, godz. 18:00
  • Grupa Tańca Współczesnego FORMA „Wieczór premier” – 4 czerwca, godz. 19:00

Komunikacja. Miejska wystawa zabawek

Muzeum Zabawek, Biblioteka Kraków i KBF zachęcają do uczestnictwa w letniej podróży po Krakowie tropem zabawek i literatury. Przed zwiedzającymi aż siedemnaście przystanków, a pierwszym z nich jest wystawa historycznych zabawek w Pałacu Potockich.

Od 1 czerwca w witrynach, gablotach i na regałach oddziałów Biblioteki Kraków oraz w Pałacu Potockich czekają historyczne zabawki. Wszystkie razem tworzą wystawę „Komunikacja” poświęconą nie tylko podróżowaniu, ale także porozumiewaniu się.

Odkrywając kolejne punkty ekspozycji, dzieci będą mogły wyruszyć w literacko-zabawkową podróż po mieście. Oprócz historycznych zabawek odnajdą także fragmenty opowiadań i bajek, których bohaterami są Miś Uszatek, Reksio, Mela Melulu czy Staś Pętelka.

I Krakowskie Forum Sztuki Dziecka

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży przygotowało dla dzieci i dorosłych wielopoziomowy projekt, skupiający szerokie spektrum wydarzeń artystycznych takich jak: spektakle teatralne, koncerty, wystawy i warsztaty.

3 czerwca o godz. 18:00 odbędzie się inauguracja Krakowskiego Forum Sztuki Dziecka IhahaART oraz uroczyste nadanie imienia Scenie SCKM.

W sobotę zaś uczestnicy będą mogli obejrzeć spektakl Teatru Figur „Papier, nożyce i wyspa skarbów” (godz. 10:00) oraz uczestniczyć w warsztatach plastycznych. O godz. 12:00 odbędzie się przedstawienie Grupy Cyrkowcy SCKM „Strażnik Czasu”. W programie także widowisko wokalno-tanecznie (godz. 16:00) oraz wernisaż prac uczestników zajęć i nauczycieli SCKM (godz. 17:00).

A co wydarzy się w niedzielę? Piknik, podczas którego krakowianie będą mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych, bębniarskich, cyrkowych, języka migowego czy tworzenia łapaczy snów. O godz. 15:00 rozpoczną się tańce integracyjne, a po nich organizatorzy zaproszą do wspólnego śpiewania piosenek ogniskowych. Start pikniku o godz. 12:00.