Zagadkowa śmierć, aura grozy i tajemnicy. Teatr Słowackiego zaprasza do polskiego Twin Peaks. Premiera „Zimowli” już 12 marca.
Miasteczko Cukrówka położone w Dolinie Zmornickiej, nieopodal Wadowic to miejsce z pozoru zwyczajne. Pełno w nim małomiasteczkowych tęsknot, problemów i radości.
Z drugiej strony jednak miejsce to owiane jest aurą grozy i tajemnicy. Z okolicznego jeziora wyłowiono ciało, nocami po ulicach chodzi nago dziewczyna, jeden z mieszkańców zostaje wróżem, a w kościele dzieją się cuda.
Teatr Słowackiego tym razem zabiera widzów do polskiego Twin Peaks.
Polska w soczewce
Tekst do przedstawienia „Zimowla” powstał na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Dominiki Słowik. Powieść została nagrodzona m.in. Paszportem Polityki za 2020 rok.
Za reżyserię „Zimowli” odpowiada Jakub Roszkowski. – To ciekawa teatralnie opowieść, która ma w sobie magię, buduje inspirujący dla teatru świat i w soczewce skupia polską rzeczywistość, zawieszoną między ludycznością a religijnością. To właśnie ta magia urzekła mnie podczas lektury – zdradza reżyser spektaklu.
Siła kobiet
Roszkowski zaznacza, że książka Dominiki Słowik nie bez powodu jest często porównywana do „Miasteczka Twin Peaks”. Wspomina, że istotna jest tutaj tajemnicza aura wokół miasteczka i krążące wokół niego dziwne historie. Pytanie tylko, czy chcemy je odkrywać.
– W spektaklu opowiadam o społeczności Cukrówki, a nie jednej konkretnej postaci. W powieści główną bohaterką jest narratorka i tę jej indywidualną opowieść przeniosłem na zbiorowość – wyjaśnia Roszkowski.
Autorka „Zimowli” głos oddaje przede wszystkim kobietom. – W tej opowieści widać siłę kobiet. Bohaterki są mocne i ciekawe, a na pewno bardziej wyraziste od postaci męskich – dodaje reżyser spektaklu.
„Zimowla” w Teatrze Słowackiego będzie pierwszą adaptacją powieści Dominiki Słowik. Na scenie zobaczymy Agnieszkę Judycką (Wiktoria Sarecka), Magdalenę Osińską (Magda Dygnar), Agnieszkę Przepiórską (Dąbrowska), Annę Tomaszewską (Towarzyszka Sarecka), Wandę Skorny (Agentka), Marcina Kalisza (Misza), Wojciecha Skibińskiego (Prezes Dygnar) i Feliksa Szajnerta (Ksiadz Wilk).
Premiera spektaklu już w najbliższy piątek, 12 marca na Scenie MOS w Teatrze Słowackiego.