Jak zmieniał się Kraków, jak zmieniły się Krzysztofory [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Jak zmieniał się Kraków pod względem przestrzennym i urbanistycznym? Rozwój miasta od czasów najdawniejszych aż po rok 1915 przedstawia nowo otwarta wystawa stała „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Zakończył się również remont zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory.

Kraków na sześć sposobów

– Pomieszczenia wystawy o łącznej powierzchni 185 metrów kwadratowych są zlokalizowane na drugim piętrze zachodniego skrzydła Pałacu Krzysztofory w zabytkowych pomieszczeniach z polichromiami z przełomu XVIII i XIX wieku. W swoim założeniu projekt jest otwarty i będzie systematycznie powiększany i uzupełniany. W obecnym kształcie fenomen Krakowa prezentowany jest w sześciu odsłonach w formie prezentacji multimedialnych – opisuje wystawę jej kurator, Piotr Hapanowicz.

Wspomniane sześć odsłon to poszczególne części wystawy, poświęcone różnym okresom historycznym z życia miasta. „Cracovia Origo” mówi o najdawniejszych dziejach Krakowa. „Oppidum” to opowieść o czasach przedlokacyjnych i tworzeniu się zespołu osadniczego. Z „Civitas” dowiemy się natomiast o tym, jak zmieniał się Kraków od czasów lokacji aż po koniec wieku XV. Rozwój w okresie XVI-XVIII w. ze szczególnym uwzględnieniem Rynku Głównego opisuje człon „Forum”. „Aglomeracja” z kolei przedstawia losy trójmiasta Kraków-Kazimierz-Kleparz w czasach nowożytnych. Ostatnia część wystawy – „Wielki Kraków” – ukazuje projekt rozwoju miasta, realizowany w latach 1909-1915 pod kierunkiem prezydenta Krakowa Juliusza Lea.

Nowe media w służbie kultury

Na wystawę składają się między innymi historyczne przedstawienia naszego miasta oraz cenne obiekty ze zbiorów MHK, w tym insygnia władz samorządowych Krakowa.

Inne elementy ekspozycji, np. rekwizyt w formie balonu (odwołanie do myśli oświeceniowej) czy model samolotu Albatros D.III (nawiązanie do rozwoju techniki i przemysłu na początku XX wieku) mówią o nowoczesnym podejściu MHK do muzealnictwa. Wśród innowacji znajdują się również trójwymiarowe modele miasta, które powstały w sekcji wizualizacji cyfrowych Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa pod kierunkiem Piotra Opalińskiego.

– Wizualizacja komputerowa jest bardzo atrakcyjną formą przekazu – przyciąga odbiorcę, który w inny sposób nie zainteresowałby się trudnymi zagadnieniami naukowymi – komentuje Piotr Opaliński.

– Całości dopełniają prezentacje czerech filmów w technice 3D: „Cracovia Origo”, „Wawel 1000 lat temu”, „Cracovia Nostra Cracoviensis A.D. 1650” oraz „Cracovia A.D. 1650” – opisuje Piotr Hapanowicz.

Krzysztofory wyremontowane

Wraz z otwarciem nowej wystawy, otworzone zostało skrzydło zachodnie Pałacu Krzysztofory – głównej siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nowa przestrzeń liczy tysiące metrów kwadratowych powierzchni i zajmuje pięć poziomów. – Jej najważniejszą częścią jest sala audytoryjna „Kupferhaus”, przewidziana na 200 osób, która – wraz z całą niezbędną infrastrukturą – może stać się w przyszłości scenerią wielu ważnych krakowskich wydarzeń – mówi Monika Kocbuch z Referatu Promocji MHK.

Skrzydło zachodnie mieści się na rogu ulic Jagiellońskiej i Szczepańskiej. Zostało ono wyremontowane od piwnic po czwarte piętro. Pałac Krzysztofory uzyskał tym samym nową strefę edukacyjną, wspomnianą już salę audytoryjną, szatnię, przestrzeń cateringową. Jedna z sal na pierwszym piętrze ozdobiona jest freskami i sztukateriami autorstwa Baltazara Fontany. Wystawa „Cyberteka. Kraków – czas i przestrzeń” mieści się na II piętrze Pałacu. Wyżej znajdują się biura.