#JestemCzujnyOnkologicznie. Stomatolog może uratować ci życie

fot. pixabay
Podczas nadchodzących Międzynarodowych Targów Stomatologicznych Krakdent zostanie przeprowadzona akcja społeczna #JestemCzujnyOnkologicznie.

Rak jamy ustnej to groźna i podstępna choroba, dlatego też czas zacząć mówić głośno o tym problemie. Akcja społeczna promująca wśród dentystów czujność onkologiczną, odbędzie się w Expo Kraków od 11 do 13 kwietnia.

Na co zwrócić uwagę?

Celem akcji #JestemCzujnyOnkologicznie jest uświadomienie stomatologom, że dzięki badaniom mogą uratować zdrowie, a nawet życie swoich pacjentów. Nadal zbyt mało osób wie, że podczas rutynowej wizyty stomatolog może rozpoznać nawet wczesne stadium raka, o ile wie na jakie symptomy zwrócić uwagę.

Z raportu OECD wynika, że statystyczny Polak odwiedza 0,8 razy w roku gabinet stomatologiczny. Obecność zmian na błonie śluzowej jamy ustnej podaje aż 37,8% osób, ale tylko połowa z nich zgłasza się z tego powodu do stomatologa. Jeśli w trakcie zwykłego przeglądu stomatologicznego lekarze dentyści zwracaliby uwagę także na podejrzane zmiany na śluzówce, wykrywalność raka na wczesnym etapie jego rozwoju znacząco by wzrosła.

Potrzebna wiedza

W trakcie targów na wybranych stoiskach odbędą się badania przesiewowe pod kątem nowotworów jamy ustnej. Na wybranych stoiskach stomatolodzy zdobędą wiedzę, jak powinno wyglądać standardowe badanie kliniczne i badanie przesiewowe.

Szczegóły na stronie www.krakdent.pl.

comments powered by Disqus