Literatura niejedno ma imię. Rusza Festiwal Conrada

fot. LoveKraków.pl

W Krakowie rozpoczął się Conrad Festival. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Niepokój”. Czytelnicy będą mieli okazję spotkać się ze znanymi autorami, m.in. Danem Brownem, Catherine Anyango, Hugh Howeyem.

Litery Kraków Miasto Literatury na płycie Rynku Głównego już ustawione, więc można zaczynać kolejną edycję literackiego święta. 23 października rozpoczęła się w Krakowie dziewiąta edycja Festiwalu Conrada. W naszym mieście pojawi się 119 gości z Polski i zagranicy.

Niepokojący festiwal

Literackie wydarzenie zostało uznane przez Akademię Pisarzy, działającą przy jednym z najważniejszych wydawnictw anglosaskich na świecie „Penguin Random House”, za jeden z dwudziestu literackich festiwali na świecie, w którym każdy wielbiciel literatury powinien wziąć udział. W tym roku drogę do festiwalowego centrum w Pałacu Czeczotki będzie wskazywać oświetlona Wieża Ratuszowa.

W programie znalazły się spotkania z autorami, lekcje czytania, koncerty, projekcje filmów oraz wykłady. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „Niepokój” – hasło zaczerpnięte z pierwszego tomu opowiadań Josepha Conrada, zatytułowanego „Tales of unrest”.

– Ten festiwal nie jest przypadkowym zbiorem spotkań z pisarzami, ale jest to literacki projekt konsekwentnie realizowany. Konsekwentnie, co roku staramy się pokazać literaturę od nieco innej strony. Tym, co spaja wszystkie pomysły, które chcemy wcielić w życie, jest projekt demokratyzacji literatury. Chcemy pokazać literaturę jako doświadczenie dostępne dla każdego i że nie jest wyłącznie zarezerwowana dla elitarnego doświadczenia – mówi Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada.

Siedem dni, siedem tematów

Każdy z siedmiu festiwalowych dni upłynie pod innym hasłem. Będą to kolejno lęk, gniew, nadzieja, wrogość, upokorzenie, duma i godność.

W tym roku czytelnicy ponownie będą mieli okazję do spotkań ze znanymi i cenionymi twórcami. Wystarczy chociażby wspomnieć o Danie Brownie – autorze „Kodu Leonarda da Vinci”. Publikacja stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek wszech-czasów. Oprócz niego w stolicy Małopolski można będzie uczestniczyć m.in. w spotkaniach z Catherine Anyango, Lukasem Barfussem, Jorge Carriónem czy Andrijem Kurkovem.

Nie zabraknie polskiej literatury. Podczas festiwalu odbędzie się premiera przekładu Jacka Dukaja słynnego dzieła Josepha Conrada „Heart of Darkness”. W związku z tym odbędzie się spotkanie z tłumaczami Magdaleną Heydel i Maciejem Świerkockim, którzy opowiedzą o wizji zła u Conrada. Oprócz tego, z publicznością festiwalową spotkają się m.in. Sylwia Chutnik, Maria Dąbrowska, Olga Tokarczuk i Magdalena Grzebałkowska.

Festiwal Conrada potrwa do 29 października. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, program dostępny na stronie www.conradfestival.com.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale