Mieszkańcy chcą nowych konsultacji w sprawie ul. Kościuszki

Ulica Kościuszki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Mieszkańcy Zwierzyńca chcą, by przygotowanie nowego projektu przebudowy ulicy Kościuszki zostało poprzedzone ponownymi konsultacjami. Ich zdaniem uwagi zgłaszane przez nich do tej pory nie zostały uwzględnione. Uchwałą w tej sprawie, przygotowaną przez dzielnicę, zajmą się na jednej z najbliższych sesji radni miejscy.

Przypomnijmy: ciąg ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki jest przeznaczony do całkowitej przebudowy. Miała ona nastąpić w tym roku, ale firma, która miała przygotować projekt, upadła, pozostawiając miasto jedynie z decyzją środowiskową, ale bez dokumentacji technicznej i pozwolenia na budowę. Dlatego też remont odsunął się w czasie, a miasto zdecydowało o przyspieszeniu modernizacji ulicy Królewskiej.

Równocześnie dzielnica zwróciła się do władz miasta, by ponownie przeanalizować uwagi zgłoszone przy okazji przeprowadzonych już wcześniej konsultacji i zorganizować nowe, jeśli tylko w projekcie pojawią się znaczące zmiany. Uchwała kierunkowa w tej sprawie wpłynęła do urzędu i na jednej z najbliższych sesji mają się nią zająć radni miejscy.

Drzewa i miejsca postojowe

Przewodniczący dzielnicy Szczęsny Filipiak tłumaczy, że najwięcej wątpliwości budzi odcinek przy budynku nr 51, wchodzący w obszar chodnika i pozostawiający niewiele miejsca dla pieszych. – Tam projektant wymyślił dwumetrowy chodnik, co powoduje, że przesuwamy mocno torowisko w stronę Wisły, wycinając czternaście drzew i likwidując wszystkie miejsca parkingowe na tym odcinku. To budzi bardzo duży sprzeciw – mówi Filipiak. W jego ocenie sprawę pomogłaby rozwiązać rezygnacja z wyniesienia torowiska, przynajmniej na tym odcinku, bo wymusza ono większą szerokość pasów.

Dwa inne sporne miejsca to przejście dla pieszych przy moście Dębnickim, które – zdaniem części mieszkańców – może utrudnić skręt w prawo z ulicy Kościuszki i spowodować na niej korki oraz sama pętla Salwator, gdzie mieszkańcy najbliższych zabudowań sprzeciwiają się wpuszczeniu na nią również autobusów.

Będą konsultacje

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu już teraz zapowiada, że ponowne konsultacje zostaną przeprowadzone. Projekt będzie przygotowany zupełnie od nowa, choć według uzyskanej już decyzji środowiskowej i na bazie wcześniejszej koncepcji. – Przewidujemy ponowne konsultacje społeczne. Oczywiście nie zapominamy o tych uwagach, które już zostały złożone i zostaną one przekazane zespołowi projektantów – zapowiada Piotr Hamarnik z biura prasowego miejskiej jednostki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale