Na Konopnickiej zatrzymają nas nowe światła. Mają ułatwić wyjazd z osiedla

Ulica Konopnickiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na przełomie kwietnia i maja na ulicy Konopnickiej pojawią się pierwsze utrudnienia związane z rozpoczynającymi się pracami. Powstanie tam skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, które ułatwi wjazd i wyjazd z osiedla. Mniej ucieszą się kierowcy przejeżdżający samą ulicą Konopnickiej.

Nowe skrzyżowanie oraz drogę łączącą ulice Konopnickiej i Rydlówka zbuduje deweloper prowadzący w pobliżu inwestycję mieszkaniową Konopnicka City Park. To dwa sześciopiętrowe budynki, które mają zostać oddane do użytku w przyszłym roku. W praktyce jednak z nowego połączenia będzie korzystać z pewnością wielu kierowców, bo cały ten rejon miasta w ostatnich latach jest bardzo intensywnie zabudowywany.

– W tym momencie wyjazd z kwartału ograniczonego ulicami Konopnickiej, Wadowicką, Brożka, Kapelanka i rzeką Wilgą możliwy jest tylko ul. Rzemieślniczą i ul. Rydlówka. Już teraz ten układ w godzinach szczytu jest niewydolny komunikacyjnie – przekonuje Piotr Hamarnik z biura prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Nowe połączenie rozpoczynać się będzie w rejonie skrzyżowania ul. Konopnickiej z ul. Orawską i budowane będzie w trzech etapach. – Realizacja pierwszego z nich już się rozpoczyna, za kilkanaście dni będziemy informować o pierwszych utrudnieniach dla kierowców w tym rejonie – zapowiada Hamarnik.

Co się zmieni?

Budowa skrzyżowania wymusi spore zmiany na samej ulicy Konopnickiej. Jezdnia w stronę ronda Matecznego przesunie się nieco w stronę budowanego osiedla, ponieważ na jezdni w stronę centrum musi zmieścić się dodatkowy pas do skrętu w lewo. – Skrzyżowanie pozwoli na wjazd w kierunku ul. Rydlówka zarówno od strony ronda Matecznego, jak i ronda Grunwaldzkiego. Kierowcy wyjeżdżający również będą mogli skręcić w obydwu kierunkach – mówi przedstawiciel miejskiej jednostki.

Piesi zyskają możliwość przejścia w tym miejscu na drugą stronę ulicy, zaplanowany jest też przejazd dla rowerzystów. Chodniki powstaną po obydwu stronach nowego odcinka drogi, a na fragmencie zostanie utworzona ścieżka rowerowa.

O ile dla osób dojeżdżających do okolicznych budynków sytuacja komunikacyjna z pewnością się poprawi, z nowego rozwiązania nie będą z pewnością zadowoleni kierowcy, dla których ul. Konopnickiej jest tylko trasą tranzytową, ponieważ zatrzymają ich tam kolejne światła. ZIKiT przekonuje jednak, że poprawi się sytuacja na ulicy Wadowickiej i rondzie Matecznego, bo mniej kierowców będzie wybierać dotychczasowe trasy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale