Jak zatamować przemoc w szkołach?

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że blisko ćwierć miliona uczniów w małopolskich szkołach regularnie pada ofiarą przemocy. Program „Tamujemy przemoc” ma to zmienić.

Bezpieczeństwo w szkołach

Warsztaty odbywać się będą się raz w miesiącu w Krakowskim Ośrodku Terapii. Rozpoczną się pod koniec stycznia i zakończą w czerwcu 2015 roku. Będą obejmować takie obszary jak np.: systemowe rozumienie zjawiska przemocy, praca z poszkodowanym, sprawcą, świadkiem, diagnoza i praca z trudną klasą i budowanie kontaktu z osobą w kryzysie.

– Na ten moment mamy 80 nauczycieli. Możliwe jednak, że będzie ich więcej, bo zgłosiło się do nas jeszcze kilka szkół – mówi Lidia Karczmarz, koordynator programu „Tamujemy przemoc”.

Etap drugi rozpocznie się we wrześniu. W pięciu wybranych szkołach zostaną przeprowadzone takie działania: grupy robocze dla nauczycieli, warsztaty dla uczniów, szkolenia dla rodziców, wsparcie indywidualne dla ofiar przemocy, grupa korekcyjno-edukacyjna dla sprawców przemocy. Zostanie też zbadany poziom bezpieczeństwa w szkole.

„Chcemy zmieniać postawy”

– Z naszej strony oferujemy wsparcie i pomoc. Będą również inne działania - chcemy zmieniać postawy, mówić o problemach przemocy w szkołach – informuje Karczmarz. Projekt „Tamujemy przemoc” ma na celu konsekwentne budowanie bezpieczeństwa w szkołach, objęcie wsparciem ofiar przemocy, zapobieganie różnorodnym formom agresji.

Zjawisko przemocy to problem dotyczący wielu szkół. Pomysłodawcy projektu liczą, że przyniesie on trwały efekt. Przedsięwzięcie będzie koncentrowało się na zmianie postaw, a także rozwoju kompetencji wszystkich osób zaangażowanych w życie szkoły (uczniów, nauczycieli i rodziców).