„To dla mnie szansa na lepsze jutro”. W Krakowie otwarto kolejne mieszkanie chronione dla osób z zaburzeniami psychicznymi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Świeżo wyremontowane, w pełni wyposażone i przede wszystkim bezpieczne – takie jest mieszkanie chronione przy ulicy Zakopiańskiej, które w środę zostało oficjalnie przekazane pięciu potrzebującym osobom. Ma im pomóc w powrocie do samodzielności.

– Wspaniale mieszka się w takim mieszkaniu chronionym. Bardzo pomaga mi to w radzeniu sobie z sytuacją, w jakiej się znalazłem i jest to dla mnie szansa na lepsze jutro – przyznaje pan Andrzej, który na schizofrenię paranoidalną leczy się od ośmiu lat. – Mam dla kogo się starać - jestem ojcem dwójki wspaniałych dzieci. Żyć - nie umierać! – wyznaje i podkreśla, że w lokum przy ul. Zakopiańskiej, w którym mieszka od kilku dni, warunki mieszkaniowe są świetne. – Całe mieszkanie jest wyremontowane i dobrze wyposażone. Oby w przyszłości powstawało jak najwięcej takich mieszkań dla osób chorych i potrzebujących – podkreśla.

– Jest sympatycznie i bezpiecznie, a dobra atmosfera to podstawa – podkreśla drugi lokator mieszkania chronionego, który do nowego domu przeprowadził się w tę niedzielę. Nie ukrywa również, że współdzielenie mieszkania z innymi osobami, może okazać się początkiem dobrej znajomości. – W życiu należy budować mosty, a nie mury, więc jestem dobrej myśli – zaznacza.

Stopniowe wejście w normalny tryb życia

W przekazaniu mieszkania chronionego wziął udział zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej, kultury i promocji miasta Andrzej Kulig, który wyjaśniał, dlaczego tak ważne jest tworzenie tego typu mieszkań.

– Mieszkanie w takim miejscu pozwala osobom, które wychodzą z pewnego rygoru związanego z przebywaniem w warunkach szczególnych, takich jak piecza zastępcza, czy domy pomocy społecznej, spokojnie i stopniowo powrócić na tory normalnego funkcjonowania społecznego. To jest pewnego rodzaju pomost – tłumaczył i podkreślał, że ludzi, którzy często są dotknięci różnego rodzaju traumatycznymi przeżyciami, nie można wrzucać od razu w wir życia społecznego.

Pomoc w codziennych sprawach

Remont mieszkania przy ul. Zakopiańskiej, w którym docelowo ma zamieszkać pięć osób, zajął trzy miesiące. – Jeszcze nie wiemy, czy będą to kobiety, czy mężczyźni - w tym momencie mamy już dwóch mężczyzn. Liczymy jednak na to, że dojdą chociaż dwie panie (śmiech) – informuje Marzena Samek, dyrektor Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej 55 w Krakowie, która opiekuje się nowo otwartym lokum i wyjaśnia, że jest ono w pełni wyposażone. Osoby, które będą w nim mieszkać, we własnym zakresie muszą zadbać wyłącznie o jedzenie, ubrania oraz leki.

– Chcemy, aby nowi mieszkańcy włączyli się również w zajęcia, które odbywają się w Domu Opieki Społecznej przy ulicy Krakowskiej 55. Prowadzimy bardzo dobrze rozwiniętą terapię oraz rehabilitację i chcemy, aby osoby te nie tylko spędzały czas w nowym domu, ale żeby były też z nami na Krakowskiej – przyznaje dyrektor.

Każdego dnia do dyspozycji mieszkańców dostępny jest koordynator mieszkania, który spędza w nim codziennie trzy godziny, w czasie których pomaga w załatwieniu bieżących spraw urzędowych oraz codziennych czynnościach. W razie nagłej potrzeby lokatorzy, posiadający jego numer telefonu, mogą do niego zadzwonić i poinformować o danej sytuacji czy problemie.

Bez problemu

Nowi domownicy mogą liczyć również na pomoc ze strony Dzielnicy IX, którą podczas dzisiejszego wydarzenia zadeklarował jej przewodniczący - Jan  Pietras.

– Poinformowałem naszych nowych lokatorów, że gdyby potrzebowali jakiejkolwiek pomocy lub gdyby pojawiły się jakieś problemy, które my jako dzielnica możemy rozwiązać, to mogą się z nimi do nas zwrócić, zwłaszcza, że nasza siedziba znajduje się w bliskim sąsiedztwie – mówił. – Cieszymy się, że w naszej dzielnicy powstało pierwsze mieszkanie chronione i to akurat w tej lokalizacji, bo niedawno teren przy budynku, w którym się znajduje, został uporządkowany – tłumaczył i podkreślał, że chciałby, aby takie inicjatywy były kontynuowane w Dzielnicy Łagiewniki – Borek Fałęcki.

Prawie 30 mieszkań chronionych w Krakowie

Mieszkanie chronione w lokalu Gminy Miejskiej Kraków przy ul. Zakopiańskiej będzie funkcjonować w strukturze Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej 55. Na terenie Gminy Miejskiej Kraków funkcjonują obecnie 22 mieszkania chronione, zapewniające 139 miejsc. Jeszcze w tym roku planowane jest utworzenie 5 dodatkowych lokali.

– Mieszkania chronione funkcjonują na takiej zasadzie, że w przypadku osób, które z powodu trudności życiowych nie są w stanie samodzielnie funkcjonować w środowisku swojego miejsca zamieszkania, mogą one strać się o taką formę pomocy – podaje Witold Kramarz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie. Zaznacza, że istnieją dwa podstawowe typy takich mieszkań.

– Pierwszym typem są mieszkania, które zapobiegają umieszczenia w domach pomocy społecznej oraz instytucjonalizacji - przedłużają możliwość funkcjonowania w środowisku sąsiedzkim i społeczności lokalnej. Natomiast drugim rodzajem takich mieszkań chronionych, są mieszkania o charakterze treningowym, których głównym zadaniem jest trening do samodzielności – kończy.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki