Uwaga, będą burze

fot. pixabay.com

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed przewidywanymi na dziś burzami z ulewnym deszczem, a miejscami także gradem. W Krakowie obowiązuje 2. stopień zagrożenia.

Ostrzeżenie dotyczące burz, które obowiązuje do godz. 24, mówi o przewidywanych burzach z opadami deszczu od 30 do 40 mm, a lokalnie do 50 mm. Burzom będzie towarzyszyć silny wiatr, który w porywach może osiągać prędkość do 100 km/h. Możliwe są także opady gradu. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich zjawisk jest bardzo wysokie, oceniane na 90 procent.

Wcześniej czeka nas jeszcze kilka godzin z bardzo wysokimi temperaturami, co może stanowić zagrożenie dla dzieci, osób starszych, czy osób z chorobami układu krążenia. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet 3 litry wody dziennie. Trzeba zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Dorożki w cieniu

Mieszkańcy i turyści odwiedzający nasze miasto mogą korzystać z pitników z wodą z miejskiej sieci, ustawionych na Rynku Głównym (koło Wieży Ratuszowej) i przy wejściu do parku Jordana od strony Błoń.

Gdy temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza w cieniu, obowiązuje zakaz postoju dorożek na Rynku Głównym (od godz. 10.00 do 20.00). Dorożkarze mogą wówczas korzystać z postojów zastępczych (na alejce Plant przy ul. Podzamcze, przy Barbakanie oraz na ul. Mikołajskiej przy bazylice Mariackiej).

comments powered by Disqus