W Sanktuarium św. Jana Pawła II Franciszek odprawi mszę dla kapłanów

Sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym znajdują się jego relikwie, powstało na terenie po zakładach, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Właśnie w tym miejscu papież Franciszek odprawi dziś mszę z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane 2 stycznia 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza, by upamiętnić postać Jana Pawła II i upowszechniać jego nauczanie poprzez działalność naukową, religijną i społeczną. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wielokrotnie podkreślał, że ma być to "nie tylko miejsce upamiętnienia Jana Pawła II, ale również miejsce autentycznego spotkania z jego osobą i nauczaniem".

Tu pracował Wojtyła

Centrum powstało na terenie tzw. Białych Mórz, pozostałych po Zakładach Sodowych Solvay, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Wchodzące w skład kompleksu budynki zaprojektował krakowski architekt Andrzej Mikulski. Obecnie znajdują się tam: dwupoziomowa świątynia - Sanktuarium św. Jana Pawła II, Centrum Wolontariatu, Instytut Jana Pawła II oraz budowane Muzeum Jana Pawła II. Nad całością góruje ponad 50-metrowa wieża, która w tym roku zostanie udostępniona odwiedzającym sanktuarium.

W świątyni pod wezwaniem św. Jana Pawła II złożone są relikwie: płyta z grobu papieża, jego pastorał oraz ampułka z krwią, umieszczoną w podstawie ołtarza w Kościele Relikwii. Płyta z grobu Jana Pawła II znajduje się w Kaplicy Kapłańskiej – nawiązuje ona wyglądem do krypty św. Leonarda w Katedrze Wawelskiej, w której młody Karol Wojtyła odprawił 2 listopada 1946 r. swoją mszę prymicyjną. Na płycie umieszczony jest relikwiarz w formie otwartego ewangeliarza, którego strony przewracał wiatr w czasie pogrzebu papieża.

Groby kardynałów

Kościół Relikwii otaczają kaplice związane z kultem maryjnym. W dolnej części świątyni jest też Kaplica Pojednania - miejsce spowiedzi oraz krypty grobowe, w których w kamiennych sarkofagach spoczywają zmarli kardynałowie, przyjaciele św. Jana Pawła II: kard. Andrzej Maria Deskur (zm. 2011) oraz kard. Stanisław Nagy (zm. 2013).

Górna część świątyni - centralne miejsce sanktuarium - powstała na planie ośmioboku. Jej wnętrze zostało wykończone kamieniem i betonem architektonicznym. W ołtarzu głównym i na bocznych ścianach znajduje się dekoracja mozaikowa - dzieło artysty słoweńskiego pochodzenia, jezuity o. Marko Ivana Rupnika, twórcy mozaik m.in. w krypcie nowego kościoła w San Giovanni Rotondo we Włoszech.

Do świątyni prowadzą odlane z brązu drzwi przedstawiające Jana Pawła II, któremu towarzyszą święci i błogosławieni wyniesieni przez niego na ołtarze. W jednej z kaplic kościoła górnego prezentowana jest sutanna św. Jana Pawła II, naznaczona jego krwią podczas zamachu 13 maja 1981 r.

Tymczasowe muzeum

W budynku Instytutu Jana Pawła II tymczasowo mieści się siedziba Muzeum Jana Pawła, gdzie można oglądać pamiątki i osobiste przedmioty należące do papieża Polaka oraz dary, jakie otrzymywał podczas pielgrzymek i w czasie posługi kapłańskiej.

Budowa Centrum Jana Pawła II trwa od października 2008 r. i była finansowana z ofiar wiernych oraz z honorariów kard. Dziwisza za książkę i film "Świadectwo".

 

Źródło: PAP, KAI, www.pope2016.com

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki