Wielki jubileusz Akademii Muzycznej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Akademia Muzyczna istnieje już 130 lat. Pod koniec lutego odbędą się uroczystości jubileuszowe. W ich trakcie będzie można posłuchać koncertów oraz wziąć udział w promocji kompozytorów z naszego miasta. Za cztery lata uczelnia ma się przenieść do swojej nowej siedziby na Grzegórzkach.

To ważny rok dla Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczelnia świętuje 130-lecie powstania. Jubileuszowe uroczystości odbędą się już niebawem, bo w ostatni weekend lutego. W niedzielę, 25 lutego w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert galowy, podczas którego wykonane zostaną „Magnificat” Mikołaja Zieleńskiego, „W Tatrach” Władysława Żeleńskiego i „Polimorfia” Krzysztofa Pendereckiego.

– Na naszej uczelni kształtowani są młodzi ludzie – dyrygenci, przyszli kompozytorzy i teoretycy muzyki. Co więcej, Akademia Muzyczna zajmuje znaczące miejsce na kulturalnej mapie miasta – zaznacza rektor Stanisław Krawczyński.

Mowa o corocznych wydarzeniach związanych z działalnością Akademii, takich jak m.in. Letnia Akademia Muzyczna, Dni Bachowskie czy Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy. Do tego dochodzi również organizacja międzynarodowych sympozjów oraz seminariów teoretycznych i wykonawczych.

Warto wspomnieć również o tym, że Orkiestra Akademii Muzycznej przez ostatnie lata gościła z występami w wielu muzycznych ośrodkach Europy. Ma na swoim koncie również występ w Pekinie.

Będzie przeprowadzka

Swoją działalność Akademia Muzyczna rozpoczęła w 1888 roku. Wówczas Konserwatorium Towarzystwa Muzycznego w Krakowie uzyskało – zgodnie z decyzją Ministra Wyznań i Oświecenia Publicznego CK Austrii, status uczelni wyższej. W obecnej siedzibie, w budynku przy ul. św. Tomasza 43, znajduje się od roku 2000.

Przypomnijmy, że za cztery lata Akademia ma się przenieść na Grzegórzki, gdzie w rejonie ul. Skrzatów wraz z planowanym Centrum Muzyki ma stanowić wielki, muzyczny kompleks. Pod koniec marca 2017 roku rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, którego zwycięzcą zostało biuro Franka Gehry’ego ze Stanów Zjednoczonych. Według komisji konkursowej atutem projektu jest przede wszystkim sala koncertowa.

– Siłą tej koncepcji jest przede wszystkim niestandardowa sala koncertowa, zaplanowana na rzucie kwadratu i otoczona wieńcem widowni, rozmieszczonym na paru poziomach. Ważna była też organizacja przestrzeni wewnętrznych – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu przewodniczący komisji konkursowej Antoni Domicz.

Całkowity koszt powstania nowej siedziby Akademii Muzycznej to ok. 160 mln zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale