Województwo nagrodzi aktywnych miłośników drewnianych zabytków

Drewniane zabytki są dla Małopolski jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych. Osoby, które dostrzegają ich potencjał, postanawiają dać im drugie życie. W ten sposób w zabytkowych budynkach rodzą się m.in. restauracje, galerie i hotele.

Co roku Województwo Małopolskie docenia miłośników drewnianych zabytków, którzy postanowili o nie zadbać i tchnąć w nie trochę więcej życia. Nagroda im. Mariana Korneckiego przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej Małopolski. Laureat otrzymuje statuetkę i 15 tysięcy złotych.

Zabytki mogą tętnić życiem

W konkursie organizowanym przez województwo mogą wziąć udział osoby, które zaadaptowały stary budynek do nowej funkcji i tym samym dały mu nowe życie, a także miłośnicy tego typu obiektów, którzy o nie dbają i chronią przed skutkami upływającego czasu. O 15 tysięcy mogą powalczyć również organizatorzy imprez kulturalnych lub innych wydarzeń w tych niezwykłych budynkach. Zgłoszeń mogą dokonywać m.in. instytucje kultury, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i izby konserwatorów zabytków, jednostki samorządowe, a także uczelnie wyższe i kościoły.

Wnioski będą przyjmowane do 20 marca br. przez Departament Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (ul. Racławicka 56/ 30-017 Kraków  lub osobiście na Dziennik Podawczy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego). Regulamin i wykaz potrzebnych załączników znajdują się na stronie www.malopolskie.pl.

Nagroda im. Mariana Korneckiego

Marian Kornecki urodził się w Krakowie 24 marca 1924 roku. Wykształcenie wyższe zdobył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1988 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych za pracę „Kościoły drewniane w Małopolsce”. Drewniane budownictwo sakralne i ludowe stało się przedmiotem jego szczególnego zainteresowania. W wyniku jego pracy powstało m.in. 105 zeszytów „Kościoły drewniane”, a także biuletyn Sekcji Kościoły Drewniane SHS i Regionalnego Ośrodka Studiów i Ochrony Środowiska Kulturowego w Krakowie.

Laureatami poprzednich edycji konkursu byli m.in. Emilia Rutkowska (kustosz, była dyrektor Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej), ks. Grzegorz Nazar (proboszcz Parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Gorlicach) oraz ks. prałat Stanisław Dziedzic.