Zmiana terminu głosowania na BO, czyli sposób miasta na lepszą frekwencję

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

Zamiast lata – jesień. Taka zamiana podoba się miastu i może stać się nową metodą na zainteresowanie budżetem obywatelskim większej liczby krakowian. Trwają konsultacje projektu nowelizacji Statutów Dzielnic Miasta Krakowa, który przewiduje między innymi uwolnienie terminów głosowania w ramach BO naszego miasta.

W ostatnich edycjach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa frekwencja zdecydowanie nie dopisywała. Największą klapą okazała się ubiegłoroczna edycja, podczas której oddano najmniej głosów w całej historii BO naszego miasta – lekko ponad 32 tys. – co stanowiło 5-procentową frekwencję. Trochę lepiej było w ciągu dwóch poprzednich lat – w 2016 roku w głosowaniu wzięło udział prawie 45 tysięcy mieszkańców, a w 2015 roku zagłosowało ich ponad 50 tys. Najwięcej krakowian, bo ponad 67 tysięcy, wybierało projekty podczas trwania pierwszej edycji budżetu.

Powrót do przeszłości

Krakowscy radni chcą trudną sytuację poprawić i zachęcić krakowian do udziału w BO. W projekcie nowelizacji statutów dzielnic, który jest obecnie konsultowany z mieszkańcami, oprócz kwestii związanych z budżetem znalazł się również punkt dotyczący zmiany terminu głosowania.

– W obecnie obowiązujących statutach dzielnic mamy zaszyte terminy, które mówią o tym, kiedy w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa mieszkańcy mogą składać projekty dzielnicowe i kiedy ma się odbyć nad nimi głosowanie. Zmiany, które zostały zaproponowane, dotyczą kwestii wykreślenia tych terminów, czyli uwolnienia terminów – informuje Mateusz Płoskonka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych i podkreśla, że nie oznacza to bezpośrednio, przesunięcia z automatu głosowania na jesień, tylko możliwość dowolnego kreowania harmonogramu budżetu obywatelskiego.

Dyrektor MOWIS tłumaczy, że z wniosków i rekomendacji Rady Budżetu Obywatelskiego oraz z ewaluacji BO wynika, że najlepszym terminem, w którym mogłoby odbywać się głosowanie, jest rzeczywiście termin jesienny - czyli przełom września i października. Tak jak było to podczas pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego w 2014 roku.

Podobnego zdania są również krakowscy społecznicy.

– Organizacje pozarządowe i aktywiści, którzy działają przy BO uważają, że lepszym terminem do głosowania dla mieszkańców będzie termin jesienny – wyjaśnia radny Dominik Jaśkowiec oraz zaznacza, że krakowscy radni zdecydowali się przychylić do tych propozycji.

Dobra zmiana?

– Wszystko ma swoje plusy i minusy. Plusem jest niewątpliwie to, że gdyby głosowanie odbywało się na jesieni, to czas na promocję BO byłby dłuższy – komentuje radny Dominik Jaśkowiec.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych Mateusz Płoskonka jeszcze bardziej zagłębia się w temat.  – Dałoby nam to możliwość dużo większego uelastycznienia całego procesu, czyli możliwość organizowania wszystkich działań w ramach BO w większych przedziałach czasowych. W związku z tym, byłoby więcej czasu na prowadzenie spotkań konsultacyjnych i deliberację czy chociażby sprawy związane z rozpatrywaniem odwołań od projektów, które zostały negatywnie ocenione. Również mieszkańcy, przed samym głosowaniem mieliby czas na promowanie swoich projektów – wymienia oraz zaznacza, że ważną kwestią jest również to, że pod koniec czerwca istnieje mniejsza możliwość dotarcia do osób, które aktywnie mogą brać udział w głosowaniu.

– Nie możemy w zasadzie liczyć na młodzieży uczącą się, jak i na studentów, którzy rozpoczynają już wakacje. Okres końca września i początek października to natomiast czas rozpoczęcia roku szkolnego i akademickiego – tłumaczy.

Zdaniem radnego Dominika Jaśkowca minusem zmiany terminu może być problem z wprowadzeniem w życie wybranych zadań do budżetu, przez co czas ich realizacji może być opóźniony. – W listopadzie czy grudniu może się okazać, że zwycięskich projektów nie uda się wprowadzić do budżetu na kolejny rok, więc trzeba będzie się nimi zajmować w następnych nowelizacjach. Zobaczymy jak to się w praktyce sprawdzi – podsumowuje.

Konsultacje w toku

Od 10 stycznia trwają konsultacje projektu nowelizacji Statutów Dzielnic Miasta Krakowa, określających organizację i zakres działania dzielnic. Nowelizacja ta dotyczy również kwestii wykreślenia terminu składania projektów dzielnicowych przez mieszkańców oraz głosowania w ramach budżetu obywatelskiego miasta Krakowa,

W konsultacjach można wziąć udział poprzez stronę internetową, którą prowadzi Miejskie Centrum Dialogu, gdzie uruchomione zostały konsultacje elektroniczne. Opinie i wnioski w formie elektronicznej można przesyłać także do Kancelarii Rady Miasta i Dzielnic Krakowa na adres e-mail: br.umk@um.krakow.pl.

Projekt nowelizacji zostanie przedstawiony również na otwartym spotkaniu konsultacyjnym, które odbędzie się 18 stycznia o godz. 16.30 w Urzędzie Miasta Krakowa, sala Dietla, plac Wszystkich Świętych 3-4.

Konsultacje potrwają do 7 lutego, a ich wyniki będą miały charakter opiniodawczy. Dokument trafi pod głosowanie radnych prawdopodobnie z początkiem kwietnia.