Zmiany w parkowaniu. Część miejsc jeszcze do uratowania

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zmiany w strefie płatnego parkowaniu właśnie się rozpoczynają. W ciągu najbliższych nocy nowe oznakowanie pojawi się na Alejach Trzech Wieszczów, na pierwszy ogień pójdzie też strefa P8 w Krowodrzy. ZIKiT zapowiada, że część przewidzianych do likwidacji miejsc uda się jeszcze uratować.

Liczba miejsc, które kierowcy utracą w wyniku zmian, stopniowo się zmniejsza. Po inwentaryzacji w połowie roku okazało się, że aż ok. 6 tysięcy miejsc nie zachowuje przepisowych 2 m szerokości chodnika, z czego ok. 1800 nie pozostawia pieszym nawet absolutnego minimum 1,5 m.

Z tego wynikały inne zmiany proponowane w przygotowanym później projekcie: wprowadzenie nowych ulic jednokierunkowych, przesunięcie miejsc parkingowych lub zmiana sposobu parkowania czy wprowadzenie „stref zielonych”, do których będą mogli wjeżdżać tylko mieszkańcy. Dzięki temu ogólna liczba miejsc do likwidacji spadła do ok. 3 tysięcy.

Będzie protest

To jednak ciągle dużo, a zmiany spotykają się z dużym sprzeciwem kierowców, czego przejawem ma być m.in. planowany na wtorek protest (informowaliśmy o nim TUTAJ). W poniedziałek urzędnicy ZIKiT zapowiedzieli, że będą jeszcze ponownie analizować projekt i szukać możliwości wprowadzenia zmian, by uwzględnić większą liczbę ulic jednokierunkowych. To – jeśli zostanie zaakceptowane przez mieszkańców – pozwoli „uratować” kolejne miejsca.

– Otrzymujemy w ostatnich miesiącach wiele głosów. Od takich, że w końcu będzie można swobodnie chodzić po mieście, po takie, które chcą zachowania status quo, czyli żeby zachować obecny stan – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Andrzej Mikołajewski, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. W piątek spotkał się z przedstawicielami urzędu wojewódzkiego, od którego zaleceń zaczęła się cała sprawa. – Udało nam się znaleźć wspólny punkt widzenia – zapewnia dyrektor miejskiej jednostki.

Czas na realizację

W kwestii samej realizacji programu urzędnicy nie zamierzają się już cofać. Malowanie startuje w tym tygodniu, od Alej Trzech Wieszczów. Szerokość pasów zostanie ujednolicona na całej długości traktu, pojawią się przejazdy rowerowe, a tam gdzie to będzie możliwe, poszerzony zostanie pas dla autobusów. Jeśli chodzi o mniejsze ulice, firma rozpocznie prace od strefy P8, czyli części Krowodrzy (okolice ulic Wrocławskiej, Łokietka czy Friedleina). Znaki mówiące o tym, kiedy trzeba usunąć stamtąd samochody, by umożliwić namalowanie nowych linii, już się pojawiły. Jeśli to będzie niezbędne, pojazdy będą usuwane.

W obrębie pierwszej obwodnicy, ze względu na zalecenia konserwatora zabytków, miejsca postojowe będą wyznaczane tylko znakami pionowymi, a nie malowaniem linii.

Całość zmian ma wejść w życie do końca października.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki Krowodrza Zwierzyniec Dębniki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale