Aplikacja do zgłaszania ekointerwencji

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz na konferencji prasowej przedstawił aplikację do zgłaszania ekointerwencji.

Jak do tej pory mieszkańcy chętnie przyłączyli się do walki o czyste powietrze, masowo zgłaszając ekointerwencje. Teraz ma to zostać ułatwione dzięki aplikacji. Wicemarszałek Tomasz Urynowicz przedstawił ją na dzisiejszej konferencji prasowej, jak obiecał w ubiegłym roku na konferencji podsumowującej ekointerwencje w Małopolsce.

– Wszystkie instytucje kontrolujące województwo małopolskie w zakresie działań na rzecz ochrony powietrza wykazują niepodejmowanie interwencji przez samorządy gminne – powiedział Urynowicz. – Pojawia się zatem problem kontroli, który ma rozwiązać ta aplikacja – dodał.

Program ochrony powietrza

„Program ochrony powietrza” daje gminom jeden dzień na ekointerwencje. Kraków ma na to trzy godziny. Dzięki temu ma się poprawić ich skuteczność. Aby zgłoszenia również były skuteczne i jeszcze chętniej podejmowane, powstała specjalna aplikacja.

Na czym polega aplikacja do zgłaszania ekointerwencji?

Do tej pory zgłaszanie ekointerwencji odbywało się za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej. Teraz będzie można zrobić to łatwiej i szybciej za pomocą własnego smartfona.

W przypadku, gdy jesteśmy świadkiem zanieczyszczania powietrza, należy pobrać aplikację z Google Play lub App Store, ustalić lokalizację, wybrać potencjalnego sprawcę czynu – mieszkańca bądź przedsiębiorcę. W zależności od naszego wyboru, do przeprowadzenia kontroli będą zobowiązane straż gminna (w przypadku braku – wójt) albo wojewódzki inspektorat ochrony środowiska. Następnie w kilku prostych krokach należy zgłosić zdarzenie.

Można również włączyć powiadomienia z aplikacji, by być na bieżąco z przebiegiem interwencji. Jeśli odpowiednie instytucje nie podejmą działań, sprawę można zgłosić do urzędu wyższej instancji. Kara za opieszałość dla gmin wynosi 500 tys. złotych.

– Zgodnie z nowymi przepisami opieszałość w przeprowadzaniu kontroli to łamanie obowiązującego prawa – zaznaczył Urynowicz.

Kiedy należy zgłosić ekointerwencję?

Jako ekointerwencję można zgłosić wszystkie przypadki spalania odpadów, naruszania uchwały antysmogowej, dzikich wysypisk i wypuszczania ścieków.